Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

'Hrvatska je davno znala osuditi homofobiju, tako bi trebala i danas'

Okupljamo se 17. svibnja bez straha, slavimo raznolikost i temeljno pravo da budemo ono što jesmo – hetero, homo, muško, žensko, trans, queer, questioning, intersex ili bilo koji drugi identitet koji odaberemo
17. svibnja 2017. u 10:53 88 komentara 4680 prikaza
Zagreb: Tisuću ljudi na prosvjedu LGBT zajednice
Foto: Tomislav Miletić/Pixsell

Ako danas posjetite naša veleposlanstva, vidjet ćete da smo izvjesili zastavu duginih boja, univerzalni simbol raznolikosti i solidarnosti s LGBTIQ zajednicom kako bismo obilježili Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije. 

Zagreb: Policijski očevid nakon noćašnjeg napada suzavcem na LGBT partyju u Super Super klubu Kontra i Ženska mreža 'Tražimo da se napad na LGBT partyju okvalificira kao zločin iz mržnje'

Od 2003. godine, kada je organizacija Fondation Emergence sa sjedištem u Montrealu predložila obilježavanje dana posvećenog borbi protiv homofobije, 17. je svibnja postao važna prilika za vlade i civilna društva u cijelome svijetu da se udruže i jasno kažu da svaka osoba zaslužuje život bez stigme, progona i diskriminacije, bez obzira na to tko su i koga vole.

Danas potvrđujemo svoje protivljenje svim oblicima diskriminacije, uključujući i onu na temelju seksualne orijentacije i rodnog identiteta. Međunarodni zakon o ljudskim pravima temelji se na ideji da svaki pojedinac ima pravo na ista prava i slobode koje su navedene u Općoj deklaraciji o ljudskim pravima. Građani svih država, uključujući i lezbijke, homoseksualce, biseksualce, transrodne, transseksualne, interseksualne i queer osobe, trebali bi moći živjeti slobodno, bez straha od nasilja ili diskriminacije i tako da ih se ne tretira kao čudake ili građane drugog reda, već igrati važnu ulogu u društvu. Ali zastava duginih boja nije izvješena samo u inat nepravdi. Postavljena je kao proslava raznolikosti i uvjerenja da su naša društva jača ne usprkos našim razlikama već upravo zbog njih. 

Svi mi na zemlju domaćina, Hrvatsku, gledamo kao na partnera u promicanju prava LGBTIQ osoba. Prije četrdeset godina, mnogi su medicinski autoriteti homoseksualnost proglasili poremećajem, no Hrvatska je liječnička komora bila jedno od prvih službenih tijela koje je odbacilo ovakav stav, i to sedamnaest godina prije Svjetske zdravstvene organizacije. Hrvatska je također bila među prvim zemljama koje su dekriminalizirale istospolne odnose odraslih osoba uz pristanak. Danas hrvatski pravni okvir jasno zabranjuje diskriminaciju na temelju seksualne orijentacije, rodnog identiteta ili rodnog izražavanja i cjelokupna hrvatska javnost sve više prihvaća razlike te postaje svjesna štete koju prouzročuje diskriminacija. Hrvatska je već 2011. godine službeno priznala Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije te su naše države usko surađivale s Hrvatskom kako bi se unaprijedilo poštovanje prava LGBTIQ osoba i na međunarodnom planu, na forumima poput UN-a i OSCE-a te, naravno (za mnoge od nas), kroz zajednička stajališta država članica Europske unije.

Joško Klisović burno u saboru Rasprava o napadu na LGBT zajednicu: 'Zanima me zašto oporbu toliko svrbi Ladislav Ilčić'

Nažalost, uvijek postoje povremeni slučajevi netolerancije i diskriminacije. Primjerice, sve nas je zabrinuo napad na noćni klub Super Super u veljači koji su osudili svi hrvatski politički vođe, uključujući i potpredsjednika Vlade Davora Stiera, koji je inzistirao na tome da je “izuzetno važno da se svi hrvatski građani osjećaju sigurno”. Kada dođe do takvih događaja, moramo produbiti svoju predanost raznolikosti i uključivosti u svakom pojedinom društvu, trebamo jasno i glasno reći da poštovanje treba biti iznad svega, bez obzira na naše razlike. Štoviše, moramo potpuno prihvatiti činjenicu da raznolikost naša društva čini inovativnijima, kreativnijima i vibrantnijima. Željeli bismo pohvaliti i predsjednicu Grabar-Kitarović, koja je na svojoj inauguraciji izričito prisegnula biti predsjednicom svih građana Hrvatske, bez obzira na seksualnu orijentaciju.

Istodobno, moramo hitno reagirati i tako obraniti prava kada ih se nekome želi uskratiti. Naravno, različite su države u različitim fazama prihvaćanja i angažmana oko ove teme, ali ljudska su prava univerzalna i nedjeljiva, bez iznimke. Na pojedinim su mjestima homoseksualci proizvoljno zadržavani i mučeni te su ih ubijale tajne službe i druge državne vlasti. Postoje i mjesta gdje se sudjelovanje na Povorci ponosa smatra kaznenim djelom. U šačici zemalja kazneni ili ozakonjeni vjerski zakoni propisuju smrtnu kaznu za istospolne odnose dvoje odraslih koji na njih pristaju te LGBTIQ osobe brutalno progone radikalne grupe. Zbog toga smo se priključili mnogim drugim državama u potpori mandatu neovisnog UN-ova stručnjaka za nasilje i diskriminaciju na temelju seksualne orijentacije i rodnog identiteta. Također smo ponosni na naše članstvo u Koaliciji za jednaka prava koja je osnovana prošle godine u Urugvaju te predstavlja savez država članica predanih promicanju i zaštiti ljudskih prava LGBTIQ osoba. 

Sedamnaesti svibnja dan je kada se svi možemo okupiti. U sve većem broju zemalja, kao i u Hrvatskoj, okupljamo se bez straha, slavimo raznolikost i temeljno pravo da budemo ono što jesmo – hetero, homo, muško, žensko, trans, queer, questioning, intersex ili bilo koji drugo identitet koji odaberemo. Odlučno radimo zajedno kako bismo proširili djelokrug ovih sloboda i zaista ih učinili univerzalnima.

Veleposlanici Ilir Melo (Albanija), Andreas Wiedenhoff (Austrija), Philippe Benoit (Belgija), Boro Vučinić (Crna Gora) Juan Luis Nilo Valledor (Čile), Anders Christian Hougård (Danska), Timo Rajakangas (Finska), Philippe Meunier (Francuska), Adriano Chiodi Cianfarani (Italija), Daniel Henry Andrew Maksymiuk (Kanada), Ellen Berends (Nizozemska), Thomas Eberhard Schultze (Njemačka), Astrid Versto (Norveška), Constantin Mihail Grigorie (Rumunjska), Smiljana Knez (Slovenija), Eduardo Aznar (Španjolska), Lars Schmidt (Švedska), Stefan Estermann (Švicarska) i Andrew Stuart Dalgleish (Ujedinjeno Kraljevstvo)

Sabor Bet Israel: 'Odnos prema manjinama u Hrvatskoj je uvredljiv, ponižavajući i diskriminatorski' Zagreb Pride Suzavcem na LGBTIQ party Zagreb Pride: Pozivamo premijera da rezolutno osudi čin nasilja protiv ljudskih prava LGBTIQ osoba split pride Slavica Vuković: Radnička fronta 
i Baldasar oteli show LGBT zajednici

 

Leon Lučić vrijeđao i pljuvao prilikom privođenja
ISPITIVANJE ZA IZNUDU
Mrzovoljni Leon Lučić vrijeđao i pljuvao prilikom privođenja: 'Gdje ste, bando destruktivna!'
Plin
SMANJENJE CO2
Perspektive plina kao alternativnog goriva u prometu u Hrvatskoj
 • Avatar sidhara
  sidhara:

  A interesantno da samo oni masu u javnosti svojom seksualnom opredjeljenosti, dok svi ostali ljudi na planeti to rade privatno i u svoja cetiri zida. Oni sto bi trebalo biti najintimnije, sto pripada najdelikatnijoj emotivnoj sferi ljudskog bica, oni politiziraju ... prikaži još!u i guraju ljudima pod nos svoju intimu? Taj Zapad se rusi pred ocima citavoga svijeta, posrali su se na sve ljudsko, moralno i uzviseno i degradirali ljudsko bice i citavo drustvo na Orwellovu stalu. Svaka cast Rusima sto ne dozvoljavaju to po svojoj zemlji.

 • Avatar tituš
  tituš:

  kada ćemo mi normalna većina, doživjeti ravnopravnost i jednakost, na način da nas ovi nastrani i nenaravni pripadnici manjina poštuju baš onako kako oni traže za sebe!??

 • tamaris:

  Ne znam od koga ili od čega se ovi osjećaju progonjenima? Koga ili što treba osuditi? Tko im brani da se osjećaju kako god žele...? ili, kao da na pošto-poto žele isprovocirati progonjneost...