Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 231
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
konverzija
Povratak na članak

EK će tužiti Hrvatsku zbog zakona o CHF ako utvrdi povredu propisa

Riječ je o propisima o slobodnom kretanju kapitala. U slučaju tužbe sve se oteže godinama

Komentari 112

PS
Psycho33
14:11 06.10.2015.

Ugovor je protivan temeljnim načelima obveznog prava, isti je protivan i prisilnim propisima. Promjenjiva glavnica i promjenjiva kamata doveli su do nejednakosti u pravima sudionika, povećanja rate kredita što je otežalo i ugrozilo egzistenciju korisnika, a na koji eventualni mogući rizik i posljedicu korisnici nisu upozoreni. Kako je ugovor protivan načelu savjesnosti i poštenja, isti je protivan i moralu društva, budući su moralne norme takve vrste normi koje pretpostavljaju savjesno postupanje, zaključenje ugovora uz poštivanje i zaštitu interesa obje ugovorne strane te poštivanje pravne volje savkog od njih. Kako tužitelju nije pojašnjena moguća promjena glavnice, a vezano uz švicarski franak, te mu nije pojašnjen mogući porast kamate, a po odluci banke, sud je ocijenio da se nije dovoljno vodilo računa o zašititi interesa tužitelja, a što je protivno moralu društva - navela je sutkinja u obrazloženju presude kojom je cijeli ugovor o kreditu proglasila protivnim Ustavu i moralu društva te kao takvim, po Zakon o obveznim odnosima, ništetnim.

VL
SP
SplickiTovar
09:05 06.10.2015.

Samo hdz i njihove zenjare su protiv lalovca i njegovih mjera, ja nemam kredit u CHF i ne bojim se stat u obranu ljudi koji su uzeli takav kredit. I platit ću svoj dio za njih ako je potrebno. I to samo zato jer sam Hrvat, za razliku od Srba iz hdza i njihove prosrpske politike.

VL
AN
anticenzura
08:39 06.10.2015.

Kakve veze ima slobodno kretanje kapitala s truffom banaka i privatnim klijentima? Pa ovo je van svake pameti. U Italiji gradjani tuzili Barclays banku za kredite u stranim valutama, za isti problem kao i u Hrvatskoj i vec dobili parnice. I Madjarski Premijer je konvertirao kredite u domacu valutu i natjerao banke da vrate pare gradjanima i sta je tu cudno? Pa ovo je jasno i maloj djeci da su banke namjerno spekulirale i opljackale gradjane. EU moze biti sram i stid sto podrzaje lopove i bandite. Gradjani moraju tuziti banke, bez petljanja drzave, privatno na svoj racun, kao sto su Italijani napravili, svi gradjani sto imaju kredite u stranim valutama, ali moraju uzeti internacionalne odvjetnike, a ne ove korumpirane po Hrvatskoj. To se moze za cas rijesiti s pametnim ljudima. Te banke treba isjerati iz Hrvatske, ne vjerujem da su to ozbiljne banke, to su najvjerovatnije ovi sto su opljackali nase banke u ratu, pa sada daju kredite ljudima od njihove ocevine i djedovine. Garant su to oni, imaju dionice u tim bankama i pljackaju vlastiti narod. Imaju veze u Hrvatskoj, u politici i okolo u pravosudju i Ustavnom sudu, i garantiraju vlasnicima banaka da mogu slobidno pljackati nase gradjane, da nece biti frke, da ce ih oni cuvati. A plijen dijele pola-pola. Procesljajte banke, pa cete vidjeti tko su stvarni vlasnici i dionicari.

VL
K0
K0mp@
08:08 06.10.2015.

Jedna stvar mi nije jasna a to je: Jesu li se banke zaduživale u švicarcu?Jesu ili nisu! Ukoliko nisu, EK nam može staviti soli na rep, dolazimo do toga da bi mi njih mogli malo tužiti istoimenoj organizaciji.

VL
PI
pero.ivan.52
09:12 06.10.2015.

Kao što rekoh, kupovinu glasova ovih neodgovornih pametnjakovića u konačnici će platiti cijela država i to s debelim kamatama. Kako im nije palo na pamet MMF-u poručiti da ne žele vraćati dolare, nego obzirom da smo u EU da smatramo da naš dug treba konvertirati u euro po tečaju na dan realizacije. Onda je puno jednostavnije glumiti Grčku i tražiti otpis duga, barem do prvih isplata mirovina i plaća u javnom sektoru, nakon čega se takav populistički pristup ruši kao kula od karata.

VL
Avatar stovacore
stovacore
09:13 06.10.2015.

Bezveze radite paniku medju ljudima, CHF krediti su roba s greskom, kao takvi moraju se povuci s trzista. Plasiranjem takvih kredita nacinjena je velika steta hrvatskom gospodarstvu, i skroz je bezveze kako je ova mitigacijska mjera pretvorena u diplomatki rat izmedju dvije clanice EU. Smjesno je kako Austrija vrsi pritisak na EK, i bori se za pravo koje je u Austiji ilegalno. Pri kreiranju proizvoda banke su prihvatile cinjenicu da se rizik od tecajnih razlika prebacije na klijente, ali su previdjeli mogucnostos promjene legitimiteta istih. Sad smo se nasli u situaciji da gradjani a i HR drzava (poput derivata na krivoj strani bilance) placa cijenu necijih losih poslovnih odluka.

VL
RE
reyyy17
09:46 06.10.2015.

Sve je naopako , treba otvoriti 200000 radnih mjesta i plaće vezati uz stranu valutu pa ne bi bilo potrebno niti donositi ovakve zakone , a u ostalom tko ima pravo praviti razliku između građana znači ili se nitko nee treba držati potpisanih ugovora ili svi , pa nisu ih puškama tjerali u banke po kredite , a i treba vidjeti profil tih ljudi a i gdje je famozna odredba samo za kredite do "1000000 kn " , baš me zannima koja je to srednja klasa dizala kredite preko tog iznosa , ma fuj..

VL
R1
R1971D
09:47 06.10.2015.

Ništa od svega neće biti, ovi novinarčići, bankarski plaćenici uvijek pišu neke scenarije katastrofe, te odlaze banke iz Hrvatske, te povećat će kamate te ovo te ono...ništa od ovoga nije točno, danas i banke govore da nema povećanja kamata zbogg konverzije, niti odlaze iz hrvatske zbog toga, u biti nisu na gubitku jer ako su u ovih 7-8 godina dobivali nešto što im ne pripada, sada će to vratiti i to je to...jedino tko će izgubiti nešto to su ove gulikože kao Bohaček, i određeni bankarski menadžeri, koji neće dobiti milijune bonusa nego par stotina tisuća, jadnici...a europska komisija neka pita Orbana, jel on krši europske propise isto sa konvezijom franka, a sada i sa bodljikavom žicom na granici...

VL
DU
Deleted user
08:45 06.10.2015.

Ljudi moji, pa svi se slažemo da su banke negativni segment našeg društva i slažemo se da ih treba stjerati u red, slažemo se da dužnicima u švicarcima treba pomoći, treba pomoći i ostalima koji su pali u dužnićko ropstvo skrivili to sami ili ne skrivili, ali, ne rješava se to kaubojskim jednostranim metodama. Cijela akcija upristojavanja banaka treba biti strateški osmišljena, prihvaćena od svih političkih čimbenika (ne samo političkih stranaka) i onda perfidno ili zaplotaški provedeno bez dugoročnih međunarodnopravnih i svih drugih posljedica, odnosno sa najmanje mogućim posljedicama. Ovako, niti će dobro proći dužnici, a bankari će uz lihvarenje još od države na temelju međunarodnih presuda izvući novac. Doduše, ne protivim se niti kaubojskoj metodi, ali onda to mora biti napravljeno pravo čvrsto, jednostavno bankarsku kliku rastjerati i izbaciti iz njihovih udobnih fotelja pa makar i po skuplju cijenu ali sa krajnjim ciljem stavljanja bankarskog sektora u nama prihvatljive okvire. Naravno u cijeloj prići treba se i HNB "istresti iz gaća".

VL
SA
santos008
10:00 06.10.2015.

''Jel ti to Suljo sjedis i razmisljas?''-Ne, samo sjedim!.

VL
FR
Francheska
10:01 06.10.2015.

Pa ovi sdp-ovci šta god rade sve loše ispadne!

VL
DU
Deleted user
10:53 06.10.2015.

lalovac je kupio vikendicu od chf a sad bi da mu hrvati plate kredit

VL
DU
Deleted user
10:54 06.10.2015.

tonemo a eu raste zbog špekulanata kao što su kukurikavci

VL
PS
Psycho33
07:42 06.10.2015.

"Dug" prema bankama ne postoji prema vise od deset presuda suda RH. Ugovori su protivni ustavu RH i proglaseni su nistavnim..znaci dug ne postoji ! Zasto su se Milanovic i Karamarko lako usuglasili i brze bolje platili dug razmislite sami..

VL
Avatar dpejakovic
dpejakovic
09:56 06.10.2015.

Milanović je svojim izjavama od početka mandata kao i ne reformiranjem uprave (bilo lokalne, državne) srušio kreditni rejting 3. puta. Rušenjem rejtinga umjesto minimalnih kamata (ulaskom u EU kamata se trebala spustiti na 1.5%) građani kao i država i dalje imaju skupe kredite a tome je najviše zaslužan Milanović. Procjena je da je rušenjem kreditnog rejtinga hrvatsku oštetio za 5 milijardi $. Ovim zakonom i dalje poručujemo da ne želimo ulaganja kao ni niske kamatne stope. Hvala Vam nesposobni idi...

VL
KA
kapunjohan
08:24 06.10.2015.

Kredit u švicarcima je bio pogibeljan za dužnike i banke bi same morale reagirati ,kad su vidjele, da to ide u nerealnost, isto tako državne institucije su morale biti ažurne i ne čekati izbore.Obzirom na kasno reagiranje, posljedice će nositi proračun, prevedeno svi državljani Hrvatske. Kad već tako mora biti, pomoć dužnicima je morala biti strogo selektivna, rješavanje stambenih problema,određenih kredita u poslovnu aktivnost i sl.Slabo i populistično riješen problem, može imati velike negativne posljedice i za dužnike, jer bi mogli opet živjeti u neki pravni nesigurnosti, ako se to počne vući po međunarodnim sudovima.Vlada često površno uleti u rješavanje problema, slično je i sa izbjeglicama, da se je pametnije umiješala u to , izbjeglice bi bile putovale direktno preko Mađarske, ali vlada je željela pokazati svoju humanost i sšposobnost, pa ih je ,,zvala,,putujte preko Hrvatske, Mađarska je zatvorena, pa ih je opet sve poslala dalje preko te iste Mađarske.Sad se očekuju posljedice, troškovi i možebitni povratak izbjeglica u Hrvatsku.

VL
DE
dedamladen
09:50 06.10.2015.

Ja sam uvjeren da ove negativne komentare o vladi i SDP u,pišu sami sdepeovci,kako bi javnosti,tobož prikazali kako su hadezeovci,pokvaren i,priglupi i neznalice.

VL
AL
alex1004
08:08 06.10.2015.

Po ovim komentarima kao da nitko ne razmišlja o dužnicima, svima je stalo do banke... Opet hdmarsovciz prepametni! Koja glupost, koja neosjetljivost, ko da ste u kamenu odrasli

VL
MZ
Memphis-zg
08:07 06.10.2015.

Trebaju svi prebacit depozite u HPB i da vidis panike!

VL
CR
CrniMax
08:40 06.10.2015.

Bolje uzeti lovu kod kamatara, tamo znaš koliko mjesečno moraš vratiti, ovako planiraš jedno, banka za neko vrijeme digne ratu na skoro duplo i nakon 10 godina otplate otplatio si cijelu glavnicu ako pomnožiš sve rate, ali si za banku još dužan više nego kod podizanja kredita, ako to nije lihvaranje onda ne znam što je....

VL
« 1 2 3 4 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.