EK će tužiti Hrvatsku zbog zakona o CHF ako utvrdi povredu propisa
Riječ je o propisima o slobodnom kretanju kapitala. U slučaju tužbe sve se oteže godinama
Komentari 112
donošenje zakona sa retroaktivnim učincima neprihvatljivo je u bilo kojoj civiliziranoj državi. to se radi još samo u sjevernoj koreji i nekim najzaostalijim afričkim diktaturama.
eto jos sa EU komisijom nas nisu posvadjali...ehehhehe
Ajde da vidimo hoće li uspjeti obraniti zakon, ili će opet biti - ne priznajem niti jedan sud osim suda partije...
Štiti se samo truli kapitalizam zato i je ovako kako je u cijelom svjetu . 10% ljudi na svjetu ok 78% kapitala posjeduju pa neka se onda razuman pita kako moze cjelosti svjet miliarde ljudi od 22% kapitala živjeti mislimm da je jasno koje na kojoj strani. A jos nesto na ovaj način vodjenje i upravljanje po cijelom svjetu je nefikasno uloške ako nastavimo ovako nece biti dobro.
samo neka SDP dobije izbore, zaborviti čemo obečanja, neka spekulanti vračaju kredite..
Šta njih sekira tko će ih tužiti kada ionako tada više ne će biti na vlasti.
Zakon je shit, i ide na teret svih nas koji imamo kredite u eurima, riješenje se treba pronaći ali ne može se pomoći jednog grupi građana tako da otežamo drugoj grupi, to se tako ne radi i ovaj zakon je čista predizborna kampanja, još jedan flop ove vlade.
Hrvatskoj trebaju investicije, jer bez investicija nema oporavka. A tko ce investirati u drzavi u kojoj se ne postuju ugovori i u kojima se u ugovore izmedju privatnih stranaka ukljucuje vlada i bez sudske odluke proglasava te ugovore nistetnim? NITKO ili malo tko. Jer ako su ugovori protivni zakonu i s tim nelegalni, onda mora djelovati DORH i pravosudje, a ne vlada. A ako su u duhu sa zakonima, onda se ugovori moraju postivati. Ne mogu se uzimati krediti, da bi se kupovali skupi auti, apartmani, gradile kuce i stanovi, a da ti koji uzimaju kredite neznaju kako ce ih vracati. I tu se drzava nema kaj mijesati. Ali to ne vrijedi za komuniste. I bi htjeli biti i demokrati i komunisticki sve kontrolirati kao sto i kontroliraju. A to ne ide. To razumiju svi osim onih s komunistickim sklopom. Stetu koju su napravili, placat ce svi gradjani i njihova djeca jos godinama, ako uopce uspiju to platiti.
Svi ćemo plaćati za neodgovorno ponašanje ove Vlade!
Nikad nista dobro od kukurikavaca!
Zanimljivo da se u medijima prešućuje da su ti isti dužnici, slijedom tih istih kred. ugovora, kod tih istih banaka, danas prozvanih da su bezdušno lihvarske - bili godinama u boljoj otplatnoj poziciji nego eurski ili kn dužnici. Razlike su bile i po par sto kn na nekoj tipičnoj otplatnoj rati 2 tisuće kn. Tko meni ne vjeruje, nek utipka u tražilicu: Švicarci su sve do 2010. bili u plusu, rugali se eurima... Ukratko, pravni okvir i zakonsko uređenje države je sine qua non da bi strane banke uopće plasirale tako velike kred. plasmane (samo preostalih CHF kredita je cca 23 mlrd kn - grubo vrijednost AC Karlovac Split) - ali vidi /komitetlijskog/ vraga, ugovori vrijede samo kad je povoljno. Kad se tečaj i kamata propne, slijedom tih istih ugovora - e onda slijedi ne samo cika i vriska da su banke lihvari nego i Vlada poduzme nekoliko koraka koji su protivni ekonom. logici: ograniči kamatu na 3,2 %, onda fiksira otplatni tečaj na 6,39 kn za 1 CHF i kao kulminacija, usprkos nedavnoj presudi Vrhovnog suda da je devizna klauzula 100 % korektna, krenu pretumbavati kredite iz jedne devizne klauzule (chf) u drugu (eursku) - bez bilo kakvih pitanja u smjeru banaka, čija je to privatna imovina, nego oni smatraju da je nepravda, je li i oni će to na svoj način i razbucati. Frankaši pak ukrcali gotovinu, od podstanara postali gazde, vlasnici apartmana, brodica za charter i dr. - kad su se osladili, i kad shvatili da su potpisali na 20-30 godina i da neće tečaj CHF mirovati, kao pribijen čavlom, jer je riječ o jednoj od vodećih svj. valuta, upavši u škare prom. kamate i prom. tečaja (a što su svojim potpisom ovjerili da pristaju) - e sad bi sve to prevalili nauštrb banaka i državnog proračuna, nek to široke narodne mase plate, njihovu kred. avanturistiku. I Lalovac, koji ex bankarski službenik Raiffeisen banke i koji se osobno osladio s 135 tisuća chf 2007. godine kreditom, ne može se čudom načuditi kako sad to - banke protivne, a i EK ispituje. A oni nisu ništa loše napravili, skrojili su bankama i kamatu i tečaj i dev. klauzulu zadirući u ugovore!?
Neovisno o raspletu situacije sa "Švicarcem" po banksterima i njihovim bankama OŽEŽI sa svim mogućim porezima! Nema razloga da ih mazimo! Ni oni nikoga ne maze ni ne štede!
Skupo ćemo mi svi skupa otplaćivati Lalovčev kredit u švicarcima. Da je slučajno bio štediše neke banke pitam se da li bi onako olako udario porez na kamatu na štednju. Tipičan balkanski pristup.
Ova sramota sa zakonom o CHF-u je najbolji primjer sve bijede naše političke situacije. 2/3 glasova uporno HDZSDP dvoglavom čudovištu koje se bavi isključivo populizmom i uhljebništvom. Jedina nada ovih izbora je da budu toliko izjednačeni da im treća opcija kao npr. MOST može postavljati uvjete za formiranje vlasti.
Svi smo mi znali da ćeš nas ovaj njihov nazovimo zakon skupo koštati. Ovo nisu ljudi koji su sposobni voditi državu.
Jedan ispravak svima, nije Lalovac donio Zakon, već hrvatski Sabor, vrhovna instanca u RH. I ne samo to već je Sabor izglasao Zakon jednoglasno. Ako vi svi želite da Banke i raznorazna potrčkala is Brisela mogu upravljati našom državom kakoo im šune, svaka vam čast, niste ni zaslužili bolje. Pazite danas je na tapetu CHF, sutra može biti voda, čisti zrak i sl.
Neka političari objasne u kojem to poslu postoji da kupiš robu i preplatiš je, a za taj vlastiti gaf prebaciš teret na drugoga. Tako nešto u normalnom poslovanju ne postoji, ljudi propadnu radi takvih krivih poslovnih poteza, a bankari prebacee teret na drugoga. Zamislite da je netko kupio robe za 1 milijun eura, a u pet dana je švicarac narastao 10% i tko bi tom privredniku namirio gubitak, nitko već bi snosio sam svoj krivi potez!
Ma da, nemojte se šaliti " Lalovac će tužit cijelu EU, pa riješavao čovjek svoj kredit". Uh, da je bar netko " od ministara blokiran, riješili bi i onih više od 300.000 tisuća nesretnika". Ali nije , a ako im ako im je prifalio neki su se poslužili "državnim bankomatom" pa su kasnije, kad su otkriveni, to vratili na rate bez kamata , a to im se sve dogodilo zbog " preopterećenosti poslom".
Ministar Lajavac je izjavio da će na bauštelu ako mu ne uspije što je naumio. Kako god da bude onima koji su se zadužili u "švicarcima" umjesto u "hrvatima" bit će hebeno. Najgore je što smo u tu EU ušli puzeći puževom brzinom i sad kad smo tu dotične moramo slušati i biti sluge pokorne. Uostalom Hrvati su oduvijek bili dobre sluge i nikakvi gospodari a to smo do sada i sami skužili.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Crveni panjevi bi se posvađali i s kamenom na dnu mora samo da 1 birača dobiju. Nevjerojatna je servilnost domaćih medija, tv kuća i portala. Gotovo sve su ih kupili. Do sada se mogla gledati jedino nova tv, ali i njih su pokorili. Crvenilo se širi na sve strane medijskim prostorom, kao zaraza. Pandemija. Jedini sretnici i slobodni ljudi su onih 150 - 200.000 mladih koji su pobjegli odavde u protekle 2 godine.