Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 231
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
konverzija
Povratak na članak

EK će tužiti Hrvatsku zbog zakona o CHF ako utvrdi povredu propisa

Riječ je o propisima o slobodnom kretanju kapitala. U slučaju tužbe sve se oteže godinama

Komentari 112

SP
Spezispezi
08:34 06.10.2015.

Crveni panjevi bi se posvađali i s kamenom na dnu mora samo da 1 birača dobiju. Nevjerojatna je servilnost domaćih medija, tv kuća i portala. Gotovo sve su ih kupili. Do sada se mogla gledati jedino nova tv, ali i njih su pokorili. Crvenilo se širi na sve strane medijskim prostorom, kao zaraza. Pandemija. Jedini sretnici i slobodni ljudi su onih 150 - 200.000 mladih koji su pobjegli odavde u protekle 2 godine.

VL
Avatar Honduras
Honduras
08:48 06.10.2015.

donošenje zakona sa retroaktivnim učincima neprihvatljivo je u bilo kojoj civiliziranoj državi. to se radi još samo u sjevernoj koreji i nekim najzaostalijim afričkim diktaturama.

VL
Avatar onaj koji uskoro dolazi
onaj koji uskoro dolazi
08:56 06.10.2015.

eto jos sa EU komisijom nas nisu posvadjali...ehehhehe

VL
ST
stefj
09:02 06.10.2015.

Ajde da vidimo hoće li uspjeti obraniti zakon, ili će opet biti - ne priznajem niti jedan sud osim suda partije...

VL
Avatar Oneill
Oneill
09:10 06.10.2015.

Štiti se samo truli kapitalizam zato i je ovako kako je u cijelom svjetu . 10% ljudi na svjetu ok 78% kapitala posjeduju pa neka se onda razuman pita kako moze cjelosti svjet miliarde ljudi od 22% kapitala živjeti mislimm da je jasno koje na kojoj strani. A jos nesto na ovaj način vodjenje i upravljanje po cijelom svjetu je nefikasno uloške ako nastavimo ovako nece biti dobro.

VL
Avatar matalan
matalan
09:21 06.10.2015.

samo neka SDP dobije izbore, zaborviti čemo obečanja, neka spekulanti vračaju kredite..

VL
PO
portugisac
09:40 06.10.2015.

Šta njih sekira tko će ih tužiti kada ionako tada više ne će biti na vlasti.

VL
SC
Shadow Child
09:51 06.10.2015.

Zakon je shit, i ide na teret svih nas koji imamo kredite u eurima, riješenje se treba pronaći ali ne može se pomoći jednog grupi građana tako da otežamo drugoj grupi, to se tako ne radi i ovaj zakon je čista predizborna kampanja, još jedan flop ove vlade.

VL
DD
ddh
09:52 06.10.2015.

Hrvatskoj trebaju investicije, jer bez investicija nema oporavka. A tko ce investirati u drzavi u kojoj se ne postuju ugovori i u kojima se u ugovore izmedju privatnih stranaka ukljucuje vlada i bez sudske odluke proglasava te ugovore nistetnim? NITKO ili malo tko. Jer ako su ugovori protivni zakonu i s tim nelegalni, onda mora djelovati DORH i pravosudje, a ne vlada. A ako su u duhu sa zakonima, onda se ugovori moraju postivati. Ne mogu se uzimati krediti, da bi se kupovali skupi auti, apartmani, gradile kuce i stanovi, a da ti koji uzimaju kredite neznaju kako ce ih vracati. I tu se drzava nema kaj mijesati. Ali to ne vrijedi za komuniste. I bi htjeli biti i demokrati i komunisticki sve kontrolirati kao sto i kontroliraju. A to ne ide. To razumiju svi osim onih s komunistickim sklopom. Stetu koju su napravili, placat ce svi gradjani i njihova djeca jos godinama, ako uopce uspiju to platiti.

VL
Avatar zabadalo5
zabadalo5
11:43 06.10.2015.

Svi ćemo plaćati za neodgovorno ponašanje ove Vlade!

VL
UI
Uvijek_iskreno
23:50 06.10.2015.

Nikad nista dobro od kukurikavaca!

VL
DU
Deleted user
08:26 06.10.2015.

Zanimljivo da se u medijima prešućuje da su ti isti dužnici, slijedom tih istih kred. ugovora, kod tih istih banaka, danas prozvanih da su bezdušno lihvarske - bili godinama u boljoj otplatnoj poziciji nego eurski ili kn dužnici. Razlike su bile i po par sto kn na nekoj tipičnoj otplatnoj rati 2 tisuće kn. Tko meni ne vjeruje, nek utipka u tražilicu: Švicarci su sve do 2010. bili u plusu, rugali se eurima... Ukratko, pravni okvir i zakonsko uređenje države je sine qua non da bi strane banke uopće plasirale tako velike kred. plasmane (samo preostalih CHF kredita je cca 23 mlrd kn - grubo vrijednost AC Karlovac Split) - ali vidi /komitetlijskog/ vraga, ugovori vrijede samo kad je povoljno. Kad se tečaj i kamata propne, slijedom tih istih ugovora - e onda slijedi ne samo cika i vriska da su banke lihvari nego i Vlada poduzme nekoliko koraka koji su protivni ekonom. logici: ograniči kamatu na 3,2 %, onda fiksira otplatni tečaj na 6,39 kn za 1 CHF i kao kulminacija, usprkos nedavnoj presudi Vrhovnog suda da je devizna klauzula 100 % korektna, krenu pretumbavati kredite iz jedne devizne klauzule (chf) u drugu (eursku) - bez bilo kakvih pitanja u smjeru banaka, čija je to privatna imovina, nego oni smatraju da je nepravda, je li i oni će to na svoj način i razbucati. Frankaši pak ukrcali gotovinu, od podstanara postali gazde, vlasnici apartmana, brodica za charter i dr. - kad su se osladili, i kad shvatili da su potpisali na 20-30 godina i da neće tečaj CHF mirovati, kao pribijen čavlom, jer je riječ o jednoj od vodećih svj. valuta, upavši u škare prom. kamate i prom. tečaja (a što su svojim potpisom ovjerili da pristaju) - e sad bi sve to prevalili nauštrb banaka i državnog proračuna, nek to široke narodne mase plate, njihovu kred. avanturistiku. I Lalovac, koji ex bankarski službenik Raiffeisen banke i koji se osobno osladio s 135 tisuća chf 2007. godine kreditom, ne može se čudom načuditi kako sad to - banke protivne, a i EK ispituje. A oni nisu ništa loše napravili, skrojili su bankama i kamatu i tečaj i dev. klauzulu zadirući u ugovore!?

VL
FI
fileck
08:36 06.10.2015.

Neovisno o raspletu situacije sa "Švicarcem" po banksterima i njihovim bankama OŽEŽI sa svim mogućim porezima! Nema razloga da ih mazimo! Ni oni nikoga ne maze ni ne štede!

VL
DU
Deleted user
08:30 06.10.2015.

Skupo ćemo mi svi skupa otplaćivati Lalovčev kredit u švicarcima. Da je slučajno bio štediše neke banke pitam se da li bi onako olako udario porez na kamatu na štednju. Tipičan balkanski pristup.

VL
JM
Jean-Michel_Nicolier
09:25 06.10.2015.

Ova sramota sa zakonom o CHF-u je najbolji primjer sve bijede naše političke situacije. 2/3 glasova uporno HDZSDP dvoglavom čudovištu koje se bavi isključivo populizmom i uhljebništvom. Jedina nada ovih izbora je da budu toliko izjednačeni da im treća opcija kao npr. MOST može postavljati uvjete za formiranje vlasti.

VL
Avatar Benedikta
Benedikta
08:28 06.10.2015.

Svi smo mi znali da ćeš nas ovaj njihov nazovimo zakon skupo koštati. Ovo nisu ljudi koji su sposobni voditi državu.

VL
DU
Deleted user
09:54 06.10.2015.

Jedan ispravak svima, nije Lalovac donio Zakon, već hrvatski Sabor, vrhovna instanca u RH. I ne samo to već je Sabor izglasao Zakon jednoglasno. Ako vi svi želite da Banke i raznorazna potrčkala is Brisela mogu upravljati našom državom kakoo im šune, svaka vam čast, niste ni zaslužili bolje. Pazite danas je na tapetu CHF, sutra može biti voda, čisti zrak i sl.

VL
ZB
zlatko.bosnjak
11:32 06.10.2015.

Neka političari objasne u kojem to poslu postoji da kupiš robu i preplatiš je, a za taj vlastiti gaf prebaciš teret na drugoga. Tako nešto u normalnom poslovanju ne postoji, ljudi propadnu radi takvih krivih poslovnih poteza, a bankari prebacee teret na drugoga. Zamislite da je netko kupio robe za 1 milijun eura, a u pet dana je švicarac narastao 10% i tko bi tom privredniku namirio gubitak, nitko već bi snosio sam svoj krivi potez!

VL
OS
osica
11:51 06.10.2015.

Ma da, nemojte se šaliti " Lalovac će tužit cijelu EU, pa riješavao čovjek svoj kredit". Uh, da je bar netko " od ministara blokiran, riješili bi i onih više od 300.000 tisuća nesretnika". Ali nije , a ako im ako im je prifalio neki su se poslužili "državnim bankomatom" pa su kasnije, kad su otkriveni, to vratili na rate bez kamata , a to im se sve dogodilo zbog " preopterećenosti poslom".

VL
Avatar deziderij
deziderij
12:01 06.10.2015.

Ministar Lajavac je izjavio da će na bauštelu ako mu ne uspije što je naumio. Kako god da bude onima koji su se zadužili u "švicarcima" umjesto u "hrvatima" bit će hebeno. Najgore je što smo u tu EU ušli puzeći puževom brzinom i sad kad smo tu dotične moramo slušati i biti sluge pokorne. Uostalom Hrvati su oduvijek bili dobre sluge i nikakvi gospodari a to smo do sada i sami skužili.

VL
« 1 2 3 4 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.