Bacamo 3 mlrd. kn za cestu na kojoj je 2500 vozila na dan
Za povećavanje prometa na autocestama A3 (Zagreb – Lipovac) i A5 (Osijek – Sredanci) ključan je međudržavni most preko Save koji se uskoro počinje graditi, odgovaraju iz HAC-a
Komentari 49
Rijetko koja autocesta (naročito u HR) može biti isplativa kao samostojeći projekt. Kad smo ponudili Bechtelu koncesiju na 20 godina a da im ništa ne platimo za izgradnju A1, odbili su jer autocesta nije isplativa. Naravno da mi kao država moramo gledati širi kontekst, a to je što ta cesta donosi regijama, što donosi našem turizmu i slično. Kad se sve to uzme u ozbir onda su autoceste i te kako potrebne i isplative. Kamo sreće da su svi novci koji su pokradeni uloženi u autoceste.
Vjerujem da je taj 5c za hrvatsku i osijek potpuno beskoristan, čak nelogičan. Autoput od osijeka do zagreba ima samo dva moguća pravca, preko našica i požege ili preko virovitice i bjelovara. Ovo je prenaokolo!
\"paneuropskog koridora Vc\"... To je drugi krak \"izlaska\" Budimpeste na Jadran (Budimpesta-Osijek-Sarajevo-Ploče) . Prvi krak je Budimpesta -Zagreb - Rijeka. Bez obzira na troskove i drugi krak ce biti izgradjen i Hrvatsku i BiH se tu malo (nista) ne pita. Globalni interesi... Sve ostalo ce biti povijest.
Uh, ovo liči na članak iz samilosti ili ljubavi... Što bi bilo da svatko svoj hobi objavljuje u novinama? Vjerojatno bi bilo interesantno, no nikako vjerodostojno. Možda su se naši malo požurili s izgradnjom dionice, no ona je sastavni dioo europskog koridora i trebalo bi je izgraditi kad-tad. Jest da su Bosanci na trasi, no jednom će valjda i BiH postati normalna država. Pitanje je ovdje da li se cesta većim dijelom mogla financirati iz EU fondova, a to znači i natječaji prema EU specifikacijama, a to znači da možda nema IGH i ekipe...
Iz Zagreba sam, ali stvarno je sramotno čitati neke komentare u kojima se tvrdi kako autocesta do Osijeka nije bila potrebna. Pa nije Osijek neka selendra, a prije izgradnje autoceste u Osijek se iz Zagreba dolazilo cestom punom traktora i kombajna. Podržavam i izgradnju Pelješkog mosta. Eto, sad mi slobodno lupajte minuse.
ne mogu vjerovati u ljudsku gluposti zaostalost u razmisljanjima... pa provozajte se uz brze ceste, obilaznice i autoceste otvorene u zadnjih 10 godina. primjetna je razlika da je nekad gdje su bile praznine nicu razne gospodarske djelatnosti. ista stvar jeje i u Bjelovaru gdje je problem u istocnoj obilaznici koja bi spojila drzavnu cestu od Daruvara sa sjevernom obilaznicom za Djurdjevac. isto ima masu ljudi koji ne vide razlog gradnje te ceste a svakodnevna su prigovaranja kada nastanu guzve koje nastaju zbog prometa. kamen spoticanja je suma Lug, jedno od mjesta gdje su partizani ubijali poslije rata. spomen podrucje vec postoji ali jednostavno ne daju dio sume. a to bi se jednostavno rijesilo, ako bi se nasli posmrtni ostatci, to bi se pokopalo u zajednicku grobnicu a cesta nek se gradi... plus toga i pristup spomen podrucju bi bilo puno brze i lakse nego kroz grad.
A napraviti spoj Rijeka-Žuta Lokva, tko to je.......... Važno graditi ceste koje nigdje ne vode
Vidite Hrvati, kratkoročno gledano, u pravu je ovaj vaš ekonomista. Ne isplati se da vi svoju deonicu ranije uradite od svojih suseda jer su oni usko grlo od kojih i vi zavisite. Dugoročno gledano, naravno da se isplati ali je, ponavljam, osnovni preduslov da se dinamika izgradnje usaglasi sa susedima.
Meni je bitno da se Hrvatska izgradjuje a sta misli neki hobist zabole me kukuruijek
Vidite i s Dodikom, on je pragmatičan čovek, da prednost da deonici autoputa A5 kroz Republiku Srpsku nad onom Banja Luka - Doboj. Mislim da je, gledano na duže staze, takav prioritet povoljniji i za Republiku Srpsku.
Kratkoi jasno: autocesta jepotrebna da bi se spojile Slavonija BiH i Dalmacija te dau nekoj budućnosti to bude alternativa za postojeću autocestu iz Mađarske za Rijeku. A da je g. Dodik malo promućurniji, mogao je dogovoriti da cesta iz Mađarskee izlazi zapadnije te nastavlja preko Banjaluke za Split, ovako će mu \"država ostati saobraćajno izolovana!\"
26.09.2011. u 13:20h Savjest je napisao/la: A da je g. Dodik malo promućurniji, mogao je dogovoriti da cesta iz Mađarske izlazi zapadnije te nastavlja preko Banjaluke za Split, ovako će mu \"država ostati saobraćajno izolovana!\" ................................................................................................. Nije to zavisilo odd Dodika. Taj autoput je deo međunarodnog koridora i dobro je postavljen.
Bolje neka grade ceste nego da trpaju vlastite džepove.
Ceste spajaju,kako gradove ,tako i regije,a sa dobrim cestama raste i gospodarski potencijal,tako da ne treba gledati isključivo broj vozila. Bitno je da je sve transparentno i da nema muljaža,a cesta će se kad-tad isplatiti.
2500 vozila na dan, puta toliko i toliko dana, skupi se to...ima prolaza. no sdp-ova koalicija na čelu s PGS-ovim načelnikom u općini kostrena bacila je pola milijuna kuna na cestu kojom uopće ne prolaze vozila, već je slijepa ulica koja dolazi pred dvije zgrade s po 8 stanova. nazvaše je cestom i ulupaše u nju pola milijuna kuna, a svaki od stanara je ionako imao izlaz na javnoprometnu površinu, gdje staviše ogradu za alibi gdje nestade pola milijuna kuna i u čije privatne džepove.
erm... zasto vecernji posvecuje paznju nekom anonimnom \"informaticaru\" kojemu je ekonomija \"ozbiljan hobi\"?
Malo je **** taj novinar. Analizira dio paneuropskog koridora 5c, dok je ovaj u izgradnji! Kako misli da se napravi cesta od Baltika do Jadrana, ako mi ne izgradimo svoju dionicu. Mene , kao slavonca veseli , što ćemo kad ćemo kad 5c bude gotov kroz Bosnu, i mi slavonci do mora imati oko 3 sata vožnje! Makarska i općenito južni Jadran postat će slavonska destinacija, a ne kao do sada Vir i Zadar. Zagrepčani svaki vikend zapraše na Jadran, o čemu slavonci mogu samo sanjat.
Odgovor novinarki i Gospodinu Selaku Nazalost niste u pravu ni jedno ni drugo. Kako bi Vas dvoje velikih strucnjaka smanjili kolone iz Slovenije, a koje su u sezoni i do 50 kilometara duge. Molim da mi date konkretan odgovor- Ovimvim pravcem ce turisti brze stizati do srednje Dalmacije kada bude gotov Auto put u Bosni i Hercegovini, a ujedno ce se rasteretiti neizbjezne guzve na Slovenackoj granici. Ovaj put ce se ujedno koristiti i za transport roba iz nasih luka
Srećom, većina čitatelja nije nasjela na teorije kvazistručnjaka. Ima i dobrih prijedloga poput vraćanja na konjsku zapregu, koje podržavaju teoriju besmislenosti izgradnje autoputa. Naime, nije primarni cilj povezivanje Osijeka i Zagreba, već je to samo dodatna prednost ovog cestovnog paneuropskog koridora koji planira povezati istočnu europu s Jadranom. Koridor V ide od istoka Europe (Rusija - Ukrajina) do Budimpešte, gdje se širi na Va (Ljubljana - Trst), Vb (Zagreb - Rijeka) i Vc (Osijek - Sarajevo - Ploče) Odluke o koridorima nisu hrvatska izmišljotina, već su donesene još 1997. godine u Helsinkiju, a postojala je opcija da Vc ide preko Srbije, ali od toga se na sreću odustalo. http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Paneuropetransport.png
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Velinka kakav je ovo prilog: Radio je dugo u bankarskom sustavu, a kontinuirano nadograđuje znanje u ekonomiji knjigama, seminarima i konferencijama. jel vi to svoga muza promovirate???