Objavljeno vijesti danas: 3
11.07.2018. u 22:37
Hrvatska je prošla u finale SP-a i ostvarila najveći uspjeh u povijesti našeg nogometa!

Bravo, naši junaci, bravo... Naklon do poda! Hrvatska je u finalu Svjetskog nogometnog prvenstva! I to na kakav način, u drami produžetaka Hrvatska je polufinalu svladala Englesku (2:1) i u nedjelju će od 17 sati s Francuskom odlučiti tko u ovom trenutku igra najbolji nogomet na planeti. Ma, to je Hrvatska, nemojte ni sumnjati u to!

Na iznimno prepotentan i podcjenjivački način najavljivali su Englezi utakmicu s Hrvatskom. Ne, nogomet se ipak ne vraća kući, kako to Englezi propagiraju. On ostaje kod kuće, u Hrvatskoj!  A vratili smo se na čudesna način iz rezultatskog zaostatka.

Izdržali smo samo pet minuta. Luka Modrić napravio je prekršaj na dvadesetak metara, a sjajno je iz slobodnog udarca pogodio Kieran Tripper preko živog zida.  Zadnji koji je za Englesku zabio iz slobodnog udarca na SP-u bio je David Beckham 2006. godine.

Bio je to deveti engleski pogodak iz prekida (pet su zabili glavom) na ovom Svjetskom prvenstvu. Najviše na nekom Svjetskom prvenstvu još od 1966. godine. Šest puta su Englezi vodili na poluvremenu na Svjetskim prvenstvima i svih šest utakmica na kraju su pobijedili... Do sinoć. Još dugo će Engleska čekati svoj finale.

Hrvatska - Engleska
1/22

- Dogodilo se najgore što se moglo dogoditi, pogodak u ranoj fazi utakmice. Nismo imali sreće. I to baš iz situacije iz koje smo dobro odradili visoki pritisak. Nažalost, na njihova desnog stopera. Njihov mehanizam izlaska iz visokog presinga bio je duga lopta na Strinića. Lijevo se spušta Kane i tu rade višak. Profitirali su na tu našu ‘drugu loptu’ koja je loša. Brozović je morao biti bliže. Ostatak poluvremena su odigrali na kontranapade, onako kako smo mi morali odigrati - javio nam se Marko Lozo iz Moskve.

Trebalo nam je dvadesetak minuta da krenemo s organiziranim napadima prema engleskim vratima. Pokušavali su udarcima iz vana Ivan Perišić i Ante Rebić, no nije bilo preciznosti u njihovim udarcima. Prvi naš udarac u okvir engleskog gola uputio je Ante Rebić tek u 31. minuti. Dojam je da su Englezi prelako čuvali svoj prostor i zaustavljali sve naše pokušaje, a s druge strane nekoliko su puta lako preko hitrog Sterlinga istrčali u kontru i prijetili preko Harryja Kanea ili Jesseja Lingarda.

- Čak smo imali u prvom dijelu taj mehanizam otvaranja igre preko okretanja strana. To je jedan od mehanizama igre protiv ovakvog sustava. Nismo čak ni igrali loše prema naprijed. Morali smo biti strpljiviji s prijenosom strana. Jasno je bilo da nam je nedostajao ulazak veznih igrača iz drugog plana u prvom dijelu susreta. Ideja je postojala, no morali smo raditi dva na jedan preko bokova. Prvi put kada smo odigrali na pravi način na bokovima, postigli smo pogodak - naglašava Lozo.

U drugom poluvremenu pokušali smo u nekoliko navrata po dubini odigrati loptu za Luku Modrića, no očito je bilo kako je naš kapetan pao u energetskom smislu.

No, probudili smo se u drugom dijelu kada je Ivan Perišić akrobatskim potezom pospremio loptu u mrežu za 1:1. Bila je to sjajna asistencija Šime Vrsaljka s desne strane.

- U tim trenucima smo ih ‘ubili’. Bilo je to njihovo najlošije poluvrijeme na Svjetskom prvenstvu - naglasio je Lozo, koji je tijekom drugog poluvremena poslao poruku:

‘Ne tresi se, pobjeđujemo sigurno!’

A da je onaj udarac Ivan Perišića završio u mreži umjesto u vratnici, već tada bi priča bila završena. Ili možda ona odbijena lopta koju nije dobro dočekao Ante Rebić u  istoj akciji...

Ta završnica drugog poluvremena u potpunosti je pripala Hrvatskoj. No, nažalost, do isteka osnovnog dijela susreta nismo uspjeli pronaći put do engleskih vrata. Iako, stvorili smo nekoliko sličnih situacija na bokovima, kao kod pogotka. No, nije bilo pravog proigravanja niti pasa za nekog od naših ofenzivnih igrača

Jasno je bilo da u tim trenucima  imamo snagu i kompoziciju igre završiti priču prije isteka 120. minute, odnosno jedanaesteraca.

I opet smo u produžecima u pravilu kontrolirali igru i tražili rješenje kroz dubinu, odnosno preko boka koji nam je donio pogodak.   On je stigao u 109. minuti kada je Perišić sjajno glavom odigrao jednu ničiju loptu u šesnaesterac gdje je dobro bio postavljen Mandžukić i pospremio loptu oštrim prizemnim udarcem. To je bio kraj priče!

KRAJ (Kraj)

Hrvatska je u finalu Svjetskog prvenstva! Zlatko Dalić ostvario je najveći uspjeh u povijesti našeg nogometa. U nedjelju se s Francuzima borimo za naslov.

120'

Igrat će se četiri minute nadoknade.

Zamjena
118' (Zamjena)

Izlazi Modrić koji više nema snage, ulazi Badelj.

116'

Engleska će igrati s igračem manje. Trippier se ozlijedio, a Englezi više nemaju pravo na zamjenu.

Zamjena
115' (Zamjena)

Mandžukić nema više snage, ulazi Ćorluka.

Zamjena
112' (Zamjena)

Promjena kod Engleske - Vardy umjesto Walkera. Southgate je bacio sve u napad.

111'

Ovako je izgledalo slavlje na Trgu u Zagrebu.

110'

Evo trenutka kad je Mandžukić zabio.

Gol
109' (Gol)

Gol za Hrvatsku! Zabio je Mandžukić!

108'

Brozović je tukao nakon dobre akcije Hrvatske, nažalost preko gola.

106'

Krenuo je drugi produžetak, još 15 minuta.

105'

Kraj prvog produžetka, rezultat je 1:1.

105'

Kakva prilika za Hrvatsku! Mandžukić je tukao, ali mu je Pickford odlično ušao u šut i obranio čisti gol.

105'

Igrat će se dvije minute nadoknade u prvom produžetku.

Zamjena
101' (Zamjena)

Druga promjena kod Hrvatske - Kramarić umjesto Rebića.

98'

Vrsaljko je spasio čisti gol. Stones je nakon kornera tukao glavom, a Vrsaljko na gol-crti to odbio.

Zamjena
97' (Zamjena)

Promjena kod Engleske - Dier umjesto Hendersona.

Žuti karton
96' (Žuti karton )

Žuti za Rebića.

Zamjena
95' (Zamjena)

Prva promjena kod Hrvatske i to prisilna. Strinić više ne može, ulazi Pivarić.

Zamjena
91' (Zamjena)

Promjena kod Engleske - Rose umjesto Younga.

KRAJ

Završilo je 90 minuta, Hrvatska treći put na ovom SP-u igra produžetke.

Žuti karton
90' (Žuti karton )

Žuti karton za Rakitića.

90'

Igrat će se tri minute nadoknade.

87'

Ostale su tri minute do kraja utakmice. Zanimljivo, Dalić nije napravio ni jednu zamjenu.

87'

87'

82'

Mandžukić je tukao nakon što je primio loptu na prsa, Pickford brani.

80'

Gol Perišića pogledajte ovdje.

75'

Traje pritisak Hrvatske, Engleskoj je voda u ušima!

Zamjena
74' (Zamjena)

Promjena kod Engleza. Rashford je ušao umjesto Sterlinga.

74'

Plenković je snimio video s tribine.

73'

Ovo je trenutak kada je Perišić zabio.

72'

Prilika za Hrvatsku! Perišić je pogodio vratnicu, a onda se lopta odbila do Rebića čiji je udarac uhvatio Pickford.

Gol
68' (Gol)

Gol za Hrvatsku! Vrsaljko je ubacio, a Perišić zabio za 1:1.

65'

Prilika za Hrvatsku! Perišić je tukao, no netko je iz engleske obrane to u posljednji trenutak blokirao. No, konačno dobra akcija Hrvatske.

62'

Englezi su tražili jedanaesterac nakon starta Vide na Sterlingu, turski sudac je pokazao da se igra dalje.

61'

Rakitić je tukao nakon odbijene lopte, ali daleko od gola.

60'

Prošlo je sat vremena utakmice, Engleska vodi 1:0.

56'

Lingard je tukao, ali je Lovren blokirao.

Žuti karton
54' (Žuti karton )

Žuti karton dobio je Walker.

52'

Jedan statistički podatak koji nam ne ide u korist: Engleska je do sada šest puta na SP-ima vodila na poluvremenu i svaki put je slavila.

Žuti karton
48' (Žuti karton )

Mandžukić je dobio žuti karton jer je napucao loptu nakon zvižduka.

46'

Počeo je nastavak, nije bilo promjena ni u jednoj momčadi.

ZAGREB

Navijači u Zagrebu vjeruju da Hrvatska može okrenuti utakmicu.

Poluvrijeme
POLUVRIJEME (Poluvrijeme)

Kraj prvog dijela, Engleska vodi 1:0.

45'

Igrat će se minuta nadoknade, a Hrvatska ima slobodnjak uz aut liniju na engleskoj polovici.

45'

Englezi su pogriješili, lopta je došla do Rakitića koji se predugo gradio i izgubio loptu.

43'

Vrsaljko je tukao, ali mu je lopta prešla preko gole i otišla daleko od gola.

40'

Vida je sada primio loptu, a stadion mu je zviždio zbog uzvika "slava Ukrajini".

35'

Nova prilika za Englesku! Kane i Sterling sve su pripremili za Lingarda koji je tukao iz dobre pozicije, ali je promašio čitava vrata.

33'

Hrvatska je počela igrati. Young je sada  izbio loptu u posljednji trenutak ispred Rebića.

32'

Prvi udarac Hrvatske u okvir. Tukao je Rebić nakon što se Modrić izborio za loptu, ali Pickford to hvata.

30'

Kane je sada išao sam na Subašića koji mu je skinuo udarac. No, svirano je zaleđe napadaču Tottenhama.

24'

Utakmicu u loži prati hrvatski premijer Andrej Plenković u društvu predsjednika FA-a Grega Clarkea te Šukera i Infantina.

23'

Na drugoj strani odgovorio je Perišić dalekomentnim udarcem, neprecizno.

21'

Strinić i Subašić su neoprezno izgubili loptu, no nakon toga je svirano zaleđe Kaneu.

20'

Kreće pritisak Hrvatske. Protiv Danske i Rusije smo gubili pa se odmah vratili, bilo bi sjajno da to i danas napravimo.

19'

Perišić je tukao, otišlo je pored vratnice. Walker je dirao loptu, ali su suci pokazali na gol-aut.

17'

Hrvatska je sada pokušala složiti akciju, no lopta je pobjegla Vrsaljku.

14'

Opet je Maguire tukao nakon kornera, opet je bilo opasno, no prošlo je pored gola.

12'

Maguire je tukao glavom nakon kornera, ali je otišlo pored gola.

8'

Ovo je trenutak kada je Trippier udario loptu.

Gol
5' (Gol)

Gol za Englesku! Trippier je sjajno pogodio iz slobodnjaka.

4'

Modrić je srušio Alli u opasnoj zoni. Engleska će imati slobodni udarac.

POČELO JE

Počelo je! Idemo po finale.

USKORO

Sve je spremno, utakmica će početi za nekoliko trenutaka.

HIMNE

Igrači su na terenu, kreće intorniranje himni.

Kiša na Trgu u Zagrebu lije, ali to navijačima ne smeta.

ZAGREB

Naš novinar snimio je atmosferu u Zagrebu uoči utakmice.

Juventus, novi klub Cristiana Ronalda, poželio je uspjeh Hrvatskoj, Mariju Mandžukiću i Marku Pjaci.

SJEĆANJE NA '98.

Hrvatska je na današnji dan 1998. osvojila treće mjesto u utakmici s Nizozemskom. Prisjetite se te utakmice.

Izbornik Zlatko Dalić daje upute igračima uoči utakmice.

HRVATI NA TRIBINAMA

Pogledajte hrvatske navijače na tribinama stadiona.

HRVATSKI NAVIJAČI

Na tribinama se očekuje oko 10,000 hrvatskih navijača. Toliko smo karata dobili od Fife.

Podršku Luki Modriću i Mateu Kovačiću dao je njihov klub Real Madrid.

TRANSFERMARKT

Engleska reprezentacija ukupno je procijenjena na 874 milijuna eura što je dva i pol puta više od hrvatske vrste koja je teška 364 milijuna eura.

-

Evo kako je izgledao dolazak nogometaša na stadion.

-

Na tribinama je i Ivana Knoll, hrvatska navijačica koja je postala popularna tijekom ovog SP-a.

Hrvatska se zagrijava na Lužnjikiju.

Najveća zastava s 'kockicama' stigla je danas u centar Moskve. Opširnije ovdje.

Predsjednik HNS-a Davor Šuker i engleski izbornik Gareth Southgate srdačno su se pozdravili uoči utakmice.

ENGLESKA

Za Englesku će igrati: Pickford, Walker, Stones, Maguire, Trippier, Alli, Henderson, Lingard, Young, Sterling, Kane.

11 VATRENIH

Sastav Hrvatske na kraju je ipak očekivan iako je Rebić imao problem s vratom i bilo je upitno hoće li igrati. Dakle, danas će istrčati: Subašić - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić - Rakitić, Brozović - Rebić, Modrić, Perišić - Mandžukić.

SASTAV HRVATSKE

Ovo je sastav Hrvatske:

Uspjeh vatrenima poželjela je i Blanka Vlašić.

Igrači Hoffenheima poželjeli su uspjeh suigraču Andreju Kramariću.

Očekujemo da će Hrvatska igrati u sastavu kao protiv Argentine: Subašić - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić - Rakitić, Brozović - Rebić, Modrić, Perišić - Mandžukić.

Evo kako izgleda hrvatska svlačionica uoči utakmice.

SUDAC

Susret polufinala svjetskog prvenstva između Hrvatske i Engleske na stadionu Lužnjiki sudit će turski sudac Cuneyt Cakir.

PUT DO POLUFINALA

Engleska je bila drugoplasirana u skupini G, iza Belgije od koje je izgubila s 1:0, dok je slavila protiv Tunisa i Paname. Nakon toga je u osmini finala svladala Kolumbiju na jedanaesterce pa s 2:0 izbacila Švedsku.

Hrvatska je s maksimalnih devet bodova osvojila skupinu u kojoj su još bili Argentina, Nigerija i Island. Nakon toga su vatreni u osmini finala na jedanaesterce izbacili Dansku, a onda u idućoj rundi na isti način prošli Rusiju.

-

Pobjednik ovog susreta u finalu će igrati protiv Francuske koja je jučer s 1:0 svladala Belgiju. Momčad koja izgubi borit će se s Belgijom za treće mjesto.

NAJVEĆI USPJEH

Plasman Hrvatske u finale bio bi najveći uspjeh u povijesti našeg nogometa. 1998. smo osvojili broncu nakon što smo protiv Francuske izgubili u polufinalu, a danas imamo priliku izboriti završnicu SP-a.

-

Protivnik je Engleska, svjetski prvak iz 1966. Susret se igra u Moskvi s početkom u 20 sati.

POČINJEMO

Dobar dan i dobro došli na veliki dan hrvatskog nogometa. Naša reprezentacija danas se bori za ulazak u finale Svjetskog prvenstva.