Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 78
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
WENGEROV ZAKON

Sprema se uvođenje revolucionarnih pravila: 'Nogomet drhti'

Jose Mourinho i Arsene Wenger
Foto: Reuters/PIXSELL
1/5
21.10.2025.
u 10:58

Wenger predlaže da se zaleđe više ne dosuđuje ako je samo jedan dio tijela napadača ispred protivnika, nego samo ako je cijelo tijelo napadača ispred obrambenog igrača. Cilj je smanjiti broj golova poništenih zbog minimalnih razlika koje su jedva vidljive ljudskom oku.

Arsène Wenger, legendarni bivši trener Arsenala i sadašnji FIFA-in šef globalnog razvoja nogometa, ponovno je aktualizirao prijedlog koji bi mogao potpuno promijeniti nogometna pravila. Riječ je o takozvanom "Wengerovu zakonu", prijedlogu koji se odnosi na redefiniranje zaleđa.

Wenger ga je prvi put predstavio IFAB-u (Međunarodnom odboru nogometnih saveza) prije dvije godine, ali je tada privremeno stavljen "na čekanje". Sada je ponovno vraćen u proceduru i, prema pisanju španjolskog Asa, mogao bi donijeti epohalnu promjenu. "Sprema se Wengerov zakon. Nogomet drhti", navodi As.

Wenger predlaže da se zaleđe više ne dosuđuje ako je samo jedan dio tijela napadača ispred protivnika, nego samo ako je cijelo tijelo napadača ispred obrambenog igrača. Cilj je smanjiti broj golova poništenih zbog minimalnih razlika koje su jedva vidljive ljudskom oku.

Glavna ideja novog pravila jest povećati broj golova i smanjiti kontroverze oko milimetarskih zaleđa. Međutim, prijedlog nije dočekan s oduševljenjem u cijelom nogometnom svijetu, mnogi smatraju da bi drastično promijenio obrambenu taktiku i način igre. Ako IFAB prihvati promjenu, nova bi se pravila prvo testirala u manjim natjecanjima, a tek potom u velikim. As napominje kako je najveći strah da bi se pravilo moglo pokušati primijeniti već na Svjetskom prvenstvu, što izaziva zabrinutost zbog mogućeg narušavanja kontinuiteta igre.

Ključne riječi

Komentara 4

Avatar PepekDolenec
PepekDolenec
14:08 21.10.2025.

Ja nosim kopačke broj 45, imam dugačak nos i stalno sam u zaleđu, prema ovom sadašnjem pravilu. I tu VarKuhinju isto treba ukinuti. Kaj nije bolje da tekma završi 5:5 umjesto 0:0, uz 15 minuta pregledavanja snimki?

Avatar rubinet
rubinet
11:30 21.10.2025.

Zašto ne bi ukinuli zaleđe? Zašto ne bi uveli 90 minuta čiste igre i 10 pričuvnih igrača? Zašto ne bi smanjili igralište? Ili produljili? Zašto ne bi rabili dvije lopte? Zašto ne bi kazneni udarac pucali sa 16 metara?...Svašta sese tu može...ali to više ne bi bio izvorni nogomet.

DU
Deleted user
11:25 21.10.2025.

s ovim pravilom, hajduk je prvak 100%

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata