Hrvatski trener otvoreno: To je bila krađa koju je prenosio i HTV, a on je bio glavni glumac!

Skupstina
1/9
30.05.2020.
u 07:00

Iskreno, osobno sam znao da nam se nešto sprema, ali igračima nisam smio ništa reći. Ipak, nisam mogao očekivati takvu krađu u tako važnoj utakmici koja je prenošena i izravno na HTV-u. To finale ušlo je u povijest kao primjer nepoštenja i nekorektnosti – zaključio je Lušić

Na današnji dan prije 21 godinu dogodila se jedna od najkontroverznijih utakmica u povijesti hrvatskog nogometa, toliko kontroverzna da se o događajima, uzrocima i posljedicama razgovara i danas. Tog 30. svibnja 1999. godine u finalu Kupa Hrvatske na Maksimiru našle su se slavonske snage. S jedne strane Osijek, s druge vinkovačka Cibalia. Glavni favorit Dinamo šokantno je ispao u 1/16 finala protiv Dugog Sela, a Cibalia i Osijek do svog prvog finala došli su preko Hajduka, odnosno Slaven Belupa.

Upravo zbog činjenice da ganjaju prvi domaći trofej u povijesti kluba utakmica je bila strahovito važna. Slavonija je bila usredotočena na derbi regije, a utakmica je već turbulentno počela. Zadranin Reno Sinovčić (59), jedan od glavnih likova ove priče, pokazuje na bijelu točku, a Bakir Beširević ne uspijeva realizirati kazneni udarac. U tom trenutku Cibalia diže tempo, postavlja svoj i počinje dominirati utakmicom. Jure Jurić postiže pogodak za Vinkovčane u 35. minuti, a od tog trenutka sve kreće nizbrdo za Cibaliju. U 50. minuti naš sugovornik Darko Raić-Sudar, nogometaš Cibalije na posudbi iz Osijeka, dobio je dva uzastopna žuta kartona u 50. minuti. Prvi žuti karton dobio je zbog prekršaja, a drugi zbog “prigovora”.

Igralo se dok Osijek nije zabio za 1:1

– Tad sam bio igrač Osijeka na posudbi u Vinkovcima, bilo me je najlakše izabrati. Nisam mu ništa rekao nakon žutog kartona, samo se okrenuo, mislim da mi je dao drugi žuti jer sam mu okrenuo leđa. Kasnije je govorio razne gluposti. Meni nije bilo lako, ljudi su pričali svakakve priče, bilo je tu svakakvih optužbi. Gotovo mi je bila ugrožena karijera zbog njegovih odluka – ističe 21 godinu kasnije Raić-Sudar, koji trenutačno radi u NK Istri, pa odaje:

– Dosta često vidim da se ova utakmica spominje na društvenim mrežama, možda čak i najčešće. Nažalost, po negativnom. Uvijek u karijeri postoje lijepe i loše uspomene, ali najgora je ta gorčina zbog ovih loših. Strašno mi je žao zbog utakmice i dan-danas.

Nakon što je isključio Raić-Sudara, sudac Reno Sinovčić, inače tadašnji vanjski suradnik NK Zadra kojeg je Cibalia nekoliko dana prije izbacila iz lige, dodjeljuje direktan crveni karton još jednom igraču Cibalije, Ivici Ravliću u 67. minuti zbog starta na Stanku Bubalu. Cibalia ostaje s devet igrača, ali vodi 1:0. Sve do “90 i tko zna koje minute”, kako kaže Raić-Sudar. Tada nije bilo nadoknade, a Mitu je za 1:1 zabio u 90. minuti službeno, 94. neslužbeno.

Sramotu je prenosio HTV

– Bili smo jako blizu i zbog toga mi je najviše žao što nemamo taj kup. Treba biti realan, nitko nije očekivao da ćemo dovesti utakmicu u neizvjesnost. Osijek je imao strašnu momčad, a mi smo bili u borbi za ostanak. Igrali smo dobar nogomet taj dan.

Nakon toga u produžecima više nije bilo šanse. Devetorica protiv jedanaestorice, Osijek je iskoristio ono što je morao zlatnim pogotkom Lasića u 97. minuti i osvojio svoj jedini Kup Hrvatske. Treba istaknuti da ga Osječani nisu pretjerano ni slavili, što je bio dovoljan pokazatelj kakvoj su ljudi na Maksimiru nepravdi upravo svjedočili. Utakmica je to koja će zauvijek ostati u sjećanjima igrača kao što je Raić-Sudar, ali i strateg Srećko Lušić.

– Finale Kupa iz 1999. godine ožiljak je na svima nama koji nikada neće zacijeliti. To je bila režirana utakmica u kojoj je sudac Reno Sinovčić bio glavni glumac. Iskreno, osobno sam znao da nam se nešto sprema, ali igračima nisam smio ništa reći. Ipak, nisam mogao očekivati takvu krađu u tako važnoj utakmici koja je prenošena i izravno na HTV-u. To finale ušlo je u povijest kao primjer nepoštenja i nekorektnosti – zaključio je Lušić.