Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 91
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
VN AUSTRALIJE

Lando Norris pobijedio u kišnoj drami na startu nove sezone, Hamilton tek 10.

Australian Grand Prix - Qualifying
Foto: MARK PETERSON/REUTERS
1/4
16.03.2025.
u 07:52

Dva kruga prije kraja Verstappen se jako približio, ali na pomalo mokroj stazi nije zaprijetio do kraja, omogućivši Britancu da se veseli petoj pobjedi u karijeri

Britanac Lando Norris (McLaren) pobjednik je prve utrke sezone Svjetskog prvenstva Formule 1 u australskom Melbourneu. Norris je pobijedio u zahtjevnim vremenskim uvjetima ispred svjetskog prvaka Nizozemca Maxa Verstappena (Red Bull) i još jednog Britanca Georgea Russella (Mercedes). Norrisu, koji je prošle godine osvojio naslov svjetskog doprvaka, to je peta pobjeda u karijeri, a konstruktorski prvak McLaren sezonu 2025. započeo je na isti način na koji je završio lani - na vrhu.

Prva utrka sezone započela je na mokroj stazi u Melbourne Parku nakon što su oba McLarena uvjerljivo pobijedila u kvalifikacijama po lijepom vremenu u subotu. Ovaj put je slika u Melbourneu bila drugačija, a po jakoj kiši dogodile se dosta nesreća. Između ostalih, svoje su automobile slupali domaći Jack Doohan (Alpine), Brazilac Gabriel Bortoleto (Kick Sauber) i iskusni Španjolac Fernando Alonso (Aston Martin).

Nakon nekoliko sigurnosnih automobila, jedan od odlučujućih trenutaka dogodio se na kraju 44. kruga, zbog čega su oba vodeća McLarena skliznula sa staze. Posebno je domaći vozač Oscar Piastri (McLaren) izgubio dosta vremena na travi, dok je Norris morao u boks po gume za blago mokru stazu. Verstappen, koji je pretekao Piastrija na početku utrke, ali je zatim napravio pogrešku i pao na treće mjesto u 17. krugu, započeo je 45. krug kao vodeći. Nakon izmjene guma zaostajao je za Norrisom, dva kruga prije kraja Verstappen se jako približio, ali na pomalo mokroj stazi nije zaprijetio do kraja, omogućivši Britancu da se veseli petoj pobjedi u karijeri.

Russell je kroz cilj prošao treći, a njegov momčadski kolega, 18-godišnji Talijan Kimi Antonelli, četvrti, ali su ga suci kaznili s pet sekundi zbog opasnog izlaska iz boksa. Pao je na peto mjesto, dok je britansko-tajlandski vozač Alexander Albon s Williamsom napredovao do četvrtog. Bodove su osvojili i Kanađanin Lance Stroll, Nijemac Nico Hülkenberg, Monegažanin Charles Leclerc i Piastri, dok je za novu momčad Ferrarija prve bodove osvojio sedmerostruki svjetski prvak Lewis Hamilton s desetim mjestom. Hamilton je čak jedno vrijeme i vodio, ali nije uspio promijeniti gume kada je počela kiša.

Sljedeća utrka vozi se za tjedan dana u Šangaju za Veliku nagradu Kine.

Komentara 1

Avatar Hazl113
Hazl113
12:25 16.03.2025.

Tako ti je to kada boks i strategija odluči o pobjedi. ni prvi ni zadnji put.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata