Magistra farmacije

Stručnjakinja ruši najveći mit kod liječenja glavobolje: Kombinacija paracetamola i ibuprofena, kada i kome?

Velika Gorica: Magistrica farmacije Lucija Majetić
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/4
19.05.2025.
u 15:21

Kako nam objašnjava Lucija Majetić, magistra farmacije, postoji nekoliko glavnih vrsta glavobolje, a njihovo je prepoznavanje ključno za pravilan odabir lijeka.

Da vas netko pita koja vam tjelesna bol stvara najjače distrakcije u dnevnom funkcioniranju, vjerojatno ne biste previše razmišljali, već biste naveli glavobolju. Bilo da je riječ o onoj pulsirajućoj glavobolji, koja vas potiče na povraćanje, ili pak blagoj boli u samo određenim predjelima glave, ova tegoba može vam poremetiti sve dnevne planove. Najčešće pomaže uzeti analgetik i malo usporiti ritam dok čarobna formula lijeka ne proradi. Međutim, znamo li dovoljno o glavobolji i je li bolje uzeti paracetamol ili ibuprofen? Ili, možda oboje? 

Medicinski i farmaceutski stručnjaci kontinuirano rade na novim otkrićima i formulama za liječenje glavobolje i dolaze do novih, učinkovitih rješenja – a ciljevi su što manje nuspojava i što brže zaustavljanje boli, svakako, bez stvaranja ovisnosti o lijeku. Za stručno mišljenje pitali smo magistru farmacije iz Ljekarni Zagrebačke županije Luciju Majetić, koja nam je objasnila kako razlikovati glavobolje te koje su najbolje kombinacije lijekova za učinkovito rješavanje boli. 


Važno je prepoznati vrstu glavobolje

Kako nam objašnjava Lucija Majetić, magistra farmacije, postoji nekoliko glavnih vrsta glavobolje, a njihovo je prepoznavanje ključno za pravilan odabir lijeka. 

– Glavobolje dijelimo na primarne i sekundarne. Primarne glavobolje uključuju tenzijske, migrene i klaster glavobolje. Sekundarne glavobolje su ozbiljnije jer su povezane s drugim medicinskim stanjima, poput bolesti krvnih žila u mozgu, ozljede glave, povišenog krvnog tlaka, infekcija, tumora ili prekomjerne upotrebe analgetika – objašnjava Lucija Majetić. Dodaje kako se u praksi najčešće susreće s primarnim glavoboljama koje čine 90% svih glavobolja, među kojima su najčešći razlog dolaska u ljekarnu tenzijske glavobolje.

Lucija Majetić, magistra farmacije
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Kod liječenja tenzijskih glavobolja najčešće se koriste analgetici, poput paracetamola i nesteroidnih protuupalnih lijekova (npr. ibuprofen) koji djeluju na ublažavanje boli i upale. Međutim, kako ističe magistra farmacije, ključno je uzeti lijek pri samom početku glavobolje kako bi se spriječilo njezino pogoršanje. Također, važno je izbjegavati prečesto uzimanje lijeka kako ne bi došlo do tzv. rebound (ili “reaktivne”) glavobolje, koja nastaje zbog prekomjerne upotrebe lijekova. 

– U svakodnevnom radu nastojimo razlučiti kada se radi o migrenama jer one su druge po zastupljenosti. Na raspolaganju imamo upitnike koji nam pomažu u prepoznavanju migrene i prema kojima donosimo odluku kada pacijenta uputiti liječniku. Liječenje migrene sastoji se od akutne (simptomatske) i preventivne terapije, a koraci u liječenju ovise o tome kako pacijent reagira na lijekove. U terapiju protiv migrenske boli ulaze i različiti lijekovi koje liječnik propisuje na recept – objašnjava Majetić.


Rješavanje boli primjenom različitih lijekova ili terapija

Ako ste od onih sretnika koje glava zaboli ponekad, lako ćete pronaći rješenje – paracetamol ili ibuprofen. Međutim, ako vas često muče glavobolje, danas se preporučuje metoda multimodalne analgezije, odnosno primjene više različitih lijekova ili terapijskih pristupa koji djeluju na različite mehanizme boli. 

Kada je riječ o lijekovima, magistra Lucija Majetić preporučuje kombinaciju paracetamola i ibuprofena, a od različitih terapijskih tehnika fizioterapiju, kognitivno-bihevioralne tehnike i TENS (transkutanu električnu stimulaciju). 

Foto: Shutterstock

– Kombinacija paracetamola i ibuprofena pruža dva različita farmakološka puta za postizanje snažnijeg i bržeg analgetskog učinka. Takav pristup omogućuje smanjenje doze pojedinog lijeka, čime se smanjuje rizik od nuspojava, od tolerancije, ovisnosti i pojave rebound glavobolja, a istovremeno se poboljšava učinkovitost liječenja boli. Ova strategija posebno je važna kod pacijenata s kroničnom boli (onkološka, neuropatska) ili kod onih kod kojih jedan lijek samostalno ne donosi dovoljno olakšanja – objašnjava Majetić.

Iako mnogi strahuju od kombiniranja različitih vrsta lijekova, magistra farmacije Majetić kaže kako je ovaj strah potpuno neutemeljen i bezrazložan. Jer, kako objašnjava, prednosti ove kombinacije su višestruke: sinergijsko djelovanje rezultira jačim učinkom protiv boli, osigurano je kontinuirano djelovanje kod naizmjeničnog uzimanja oba lijeka, a niže doze svakog lijeka osiguravaju manji rizik od nuspojava. 

– Ova kombinacija može se koristiti za učinkovitije olakšanje akutne boli, kronične boli i vrućice. Mogu se uzimati istovremeno ili naizmjenično, ovisno o vrsti boli i o tome radi li se o djetetu ili odrasloj osobi. Kod djece se uvijek preporučuje naizmjenično uzimanje s razmakom od 3 sata između paracetamola i ibuprofena – ističe Majetić i dodaje kako na tržištu postoje formulacije koje sadrže oba lijeka u jednoj tableti te koje poboljšavaju odgovor pacijenata na terapiju, a farmaceut će savjetovati o pravilnom načinu uzimanja i mogućim rizicima.


U čemu je tajna učinkovite kombinacije?

– Sinergijsko djelovanje paracetamola i ibuprofena proizlazi iz činjenice da imaju različite, ali komplementarne mehanizme djelovanja, što znači da se međusobno nadopunjuju i zajedno ostvaruju snažniji učinak nego svaki pojedinačno – objašnjava Lucija Majetić.

Naime, paracetamol djeluje centralno – u središnjem živčanom sustavu, gdje blokira enzime i modulira različite receptore koji su uključeni u prijenos boli te utječe na regulaciju temperature, ali ima vrlo slab protuupalni učinak na periferiji u tkivima. S druge strane, ibuprofen je nesteroidni protuupalni lijek (NSAID) koji djeluje centralno i periferno, odnosno na mjestu nastanka upale – blokirajući sintezu tvari koje posreduju bol i upalu u tijelu. Kada se koriste zajedno, ističe Majetić, ova dva lijeka istovremeno blokiraju bolne signale tako da se upotpunjuju na dvije razine – u središnjem živčanom sustavu i na periferiji. Rezultat toga je brže djelovanje, jači analgetski učinak i produljeno trajanje olakšanja, što je važno kod pacijenata koji pate od učestalih glavobolja.

Foto: Shutterstock

– Ova je kombinacija idealna za osobe koje se bore s čestim tenzijskim glavoboljama, ali i migrenama, ako se primijeni dovoljno rano, odnosno čim se prepoznaju prvi znakovi napada. U konačnici, kombinacija ibuprofena i paracetamola predstavlja moderan, racionalan pristup samoliječenju boli, koji (ako se koristi odgovorno i prema uputama) može značajno poboljšati kvalitetu života osobama koje se redovito susreću s glavoboljama – zaključuje magistra farmacije. 


Kada prekinuti samoliječenje i otići liječniku?

Kombinacija ibuprofena i paracetamola, ističe Majetić, općenito je sigurna i prihvatljiva za kratkotrajno samoliječenje u slučajevima blagih do umjerenih bolova, uključujući glavobolju, zubobolju, bolove u leđima ili menstrualne bolove.

Međutim, važno je prekinuti samoliječenje i potražiti savjet liječnika u sljedećim situacijama:

  • ako se glavobolje učestalo ponavljaju, traju dulje od nekoliko dana, mijenjaju karakter ili postaju sve jače
  • ako su bolovi praćeni simptomima poput mučnine, povraćanja, problema s vidom, vrtoglavice ili neuroloških smetnji
  • ako se javi iznenadna i vrlo jaka glavobolja, osobito ako nastupi naglo i bez prethodnih simptoma
  • ako postoji sumnja na glavobolju uzrokovanu pretjeranom upotrebom analgetika

Poseban oprez u samoliječenju i stručno savjetovanje s farmaceutom neophodno je:

  • ako osoba uzima druge lijekove, osobito antikoagulanse, lijekove za krvni tlak, antidepresive ili lijekove koji mogu opteretiti jetru i bubrege
  • ako postoje kronične bolesti poput oštećenja jetre, bubrega, želuca (npr. čir), kardiovaskularnih bolesti ili autoimunih bolesti
  • u trudnoći i tijekom dojenja, kada je izbor analgetika posebno osjetljiv i mora biti pažljivo prilagođen.

Sadržaj nastao u suradnji s Belupom. 

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije