obratite pažnju!

Dermatolog upozorava: 'Ovaj suptilni znak otkriva da je vaš prištić zapravo rak kože'

shutterstock
23.05.2025.
u 11:30

Posebno upozorava osobe s tamnijim tonom kože – kod njih se bazocelularni karcinomi mogu prikazati kao pigmentirane, tamnije mrlje koje s vremenom mogu početi krvariti.

Vrhunski dermatolog, dr. Daniel Sugai upozorio, je na jedan često zanemaren znak raka kože – mali “prištić” koji se ne povlači i povremeno krvari. U videu koji je objavio na Instagramu, a koji je dosad pregledan više od 134.000 puta, dr. Sugai je istaknuo da najčešći oblik raka kože – bazocelularni karcinom (BCC) – ne mora izgledati kao klasična izraslina ili madež. Umjesto toga, može se pojaviti kao ranica koja ne zacjeljuje, mala kvržica ili ljuskava mrlja.

“Pacijenti mi često kažu: ‘Upravo sam oprao lice i primijetio mjesto koje stalno krvari’”, objasnio je, “Radi se o ciklusu krvarenja i stvaranja krasta – ako to traje, vrijeme je za pregled”. Bazocelularni karcinomi su osjetljive prirode jer razvijaju vlastite krvne žile koje im pomažu u rastu, zbog čega lako krvare čak i pri blagom dodiru, poput pranja lica.

Dr. Sugai naglašava: ako neka kvržica, mrlja ili “prištić” ne nestane nakon četiri tjedna – potražite savjet liječnika. Za razliku od običnih prištića koji se povuku unutar tjedan dana, rak kože neće zacijeliti sam od sebe.

Posebno upozorava osobe s tamnijim tonom kože – kod njih se bazocelularni karcinomi mogu prikazati kao pigmentirane, tamnije mrlje koje s vremenom mogu početi krvariti. “Kod pacijenata tamnije puti često vidimo hiperpigmentirane lezije s nešto crvene boje, koje s vremenom postaju osjetljive i lako prokrvare”, dodaje dr. Sugai.

U jednom primjeru pokazao je sićušnu točku na usni koja je, iako ravna i bez krvarenja, na detaljnom pregledu pokazivala znakove raka kože – poput krvnih žila u obliku grana i malih ožiljaka. “Nakon biopsije ispostavilo se da je riječ o bazocelularnom karcinomu. Takve slučajeve dijagnosticiram i liječim svaki dan”, rekao je.

Dr. Sugai naglašava važnost korištenja kreme za sunčanje, posebno u djetinjstvu i ranoj mladosti. Opekline od sunca u prvim desetljećima života mogu ostaviti dugotrajne posljedice na DNK kože. “Nikad nije kasno za korištenje zaštite od sunca”, kaže, “Smanjite rizik od mutacija koje s vremenom mogu dovesti do raka”. 

Samo pet težih opeklina od sunca u životu može znatno povećati rizik od razvoja raka kože. Iako bazocelularni karcinom sporo raste i uglavnom je izlječiv, liječenje često zahtijeva kirurško uklanjanje dijelova kože, što može biti i estetski i emocionalno teško.

Čak 90% svih slučajeva raka kože povezuje se sa štetnim UV zračenjem – bilo od sunca ili solarija. UVA zrake prodiru dublje u kožu i uzrokuju starenje, dok UVB zrake oštećuju površinski sloj kože i izazivaju opekline. Obje vrste ultraljubičastih zraka uzrokuju mutacije koje mogu dovesti do razvoja raka.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije