Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?

Cyberhondrija: Opasnost od samodijagnosticiranja na internetu

18.02.2009.
u 15:35

Jeste li ikad na internetu pokušali doznati kakvo vam je zdravstveno stanje tako što ste na tražilici upisali simptome? Ako ste pritom i povjerovali baš svakom rezultatu i umislili da bolujete od prve bolesti koju vam je pretraživač izbacio, vrlo je vjerojatno da ste - cyberhondar.

Pojam je preuzet iz engleskog jezika, a skovan je kako bi objasnio problem onih ljudi koji su inače skloni hipohondriji i koji u svakoj sitnici koju pronađu na internetu traže simboliku svoje navodne bolesti.

Ipak, nije svatko tko se zabrine za svoje zdravstveno stanje i odgovor potraži na internetu hipohondar. Upravo zbog toga što informacije o zdravlju ljudima jesu bitne, još 1995. godine na sastanku 60 znanstvenika u Ženevi osnovana je HON (Health on the Net Foundation), fondacija koja je odredila kodeks pravila koji od 6500 internetskih stranica zahtijeva da vidljivo objave informacije o odgovornosti te informiraju čitatelje o izvorima i namjerama stranice. Osnovali su i Medhunt, tražilicu koja pokazuje podatke s vjerodostojnih stranica.


Foto: Corbis

Istraživači iz Microsofta koji su analizirali ponašanje milijun korisnika interneta diljem svijeta kažu kako problem u samodijagnosticiranju na internetu leži u - pristranosti.

- Nikome nije uzbudljivo pisati o tome kakvu ulogu nedostatak kofeina može imati ako imate glavobolje, a tumori na mozgu su tako zanimljivi - rekao je jedan od istraživača Eric Horvitz.
- Internetski pretraživači daju rezultate koji odgovaraju na upit, i nisu 'svjesni' disproporcije da se na internetu više pozornosti i prostora posvećuje zastrašujućim i rijetkim bolestima - objasnio je Horvitz. Upravo zato će netko sklon hipohondriji pogrešno protumačiti ono što čita i pomisliti da je smrtno bolestan.

No, nisu svi kritični prema samodijagnosticiranju uz pomoć interneta - nekim je liječnicima u redu što pacijenti pokazuju zanimanje za vlastito zdravlje, i lakše ih mogu razuvjeriti ako im pacijenti donesu ispisane papire s dijagnozama s interneta. U svakom slučaju, oprez je potreban, a dijagnoze je najbolje prepustiti onima koji su za njihovo postavljanje kvalificirani.
(mp)

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije