Nedavno objavljena zbirka priča nigerijske autorice Kasimme “Portret za dar-mar”, koju je ona osobno predstavila na prosinačkom festivalu Sa(n)jam knjige u Puli, intenzivno je, šokantno, a ponekad i nježno štivo u kojem se sudaraju mitologija i običaji nigerijskog naroda Ibo sa slikom suvremene Nigerije, najmnogoljudnije afričke zemlje neriješenih nacionalnih sukoba i posljedica građanskog rata krajem šezdesetih u kojoj žene i dalje nemaju slobodan izbor. Riječ je o suvereno i originalno napisanim pričama koje s lakoćom uvlače čitatelja u samu srž mističnih tradicija, ali i neobične suvremenosti ove velike zemlje. Zanimljiv je i način na koji je ova debitantska zbirka ugledala svjetlo dana, najprije u Americi, a potom i u Hrvatskoj – na izravnu preporuku prvog afričkog dobitnika Nobelove nagrade za književnost, Nigerijca Wolea Soyinke.
Kasimma
Kolonizaciju krivim zbog toga što u Nigeriji žene ne tretiraju kao punopravna ljudska bića

Nigerijska autorica Kasimma osobno je predstavila svoju zbirku priča “Portret za dar-mar” na prosinačkom festivalu Sa(n)jam knjige u Puli. Knjiga je šokantno štivo u kojem se sudaraju mitologija i običaji nigerijskog naroda Ibo sa slikom suvremene Nigerije, najmnogoljudnije afričke zemlje neriješenih nacionalnih sukoba u kojoj žene i dalje nemaju slobodan izbor
Ja bi rekao da nije u pitanju kolonizacija niti njene posljedice nego da o tome danas odlučujete isključivo vi Afrikanci, pogotovo na sjevernoj muslimanskoj strani Afrike. ne pušim tu protuzapadnu propagandu. Da je više Europe ostalo ostalo nakon prestanka kolonijalnene vlasti valjda bi ostalo i nešto zapadnoevropske kulture.