“Pogledajte taj vestern, ali pokušajte ga gledati iz perspektive Indijanaca. I zapamtite, svaka izgovorena riječ irskog jezika je metak ispaljen za slobodu Irske”, govori Arlo, zagriženi republikanac i nekadašnji pripadnik IRA-e, klincima koji će jednog dana postati bend Kneecap. Ta izjava postavila je ton istoimenog filma o irskoj hip-hop senzaciji koja ovih dana diže buru gdje god da se pojavi, a koji imamo priliku u Hrvatskoj prvi put pogledati ovog petka na Subversive Film Festivalu.
“Kneecap”, film koji je na prepad uhvatio filmsku industriju i osvojio niz nagrada diljem svijeta, mitologizirana je priča o postanku tog benda, za koji je do tada malo tko znao i koji pjeva na jeziku koji malo tko govori. Pa i gotovo sve u vezi s ovim filmom bilo je neizgledno, počevši od režije, jer je za nju zaslužan Rich Peppiat, bivši engleski tabloidni novinar, ali kojeg su, iako pripadnika kolonizatorske sile, Kneecap primili u svoje okrilje kada im se “dokazao” jednim divljim izlaskom. I dok u intervjuima tvrde da je oko 70 posto filma, u kojem članovi benda glume sami sebe, apsolutna istina, a samo 30 posto mašta, teško je razlučiti gdje u njemu završava stvarnost, a počinje mit. Stoga, krenimo od činjenica.
Zloglasni hip-hop trio, proglašen i “najkontroverznijim bendom Ujedinjenog Kraljevstva”, koji čine Mo Chara, Móglaí Bap i DJ Próvaí, nastao je 2017. godine u Belfastu, glavnom gradu Sjeverne Irske. Znakovito ime Kneecap, koje bi se na hrvatski doista nespretno moglo prevesti tek kao “čašica koljena”, referenca je na metodu često korištenu na dilerima droge tijekom razdoblja nazvanog The Troubles, sukoba protestanata i katolika koji je razarao Sjevernu Irsku čak trideset dugih godina. Što je ta metoda podrazumijevala, možete zaključiti i sami. Kneecap je bio i jedan od prvih bendova koji je pjesme pisao na svom materinskom irskom, ilitiga gaelskom jeziku, koji je pod britanskom kolonijalnom čizmom bio na rubu izumiranja. Štoviše, taj jezik je u Sjevernoj Irskoj službeno priznat tek 2022. godine. No iako se Kneecap proglašavaju republikancima, antikolonijalistima i antiimperijalistima, to nisu isti oni republikanci kakvi su bili njihovi očevi i djedovi.
Njihove pjesme redovito su na radiovalovima zabranjivane zbog žestokog psovanja i referenci na uzimanje droga, pri čemu je njihova jezična dosjetljivost otišla toliko daleko da su izmislili i irske riječi za kokain i ketamin, a koje do tada nisu postojale. “Svjesni smo ironije i toga da bi nas republikanci onog doba vjerojatno ‘kneecapali’ zbog stvari o kojima pjevamo. Ali doista mislimo da je rave scena, koja se još u vrijeme The Troubles počela razvijati u Belfastu, doprinijela promjeni u razmišljanju i mentalitetu. Ljudi iz obje zajednice zajedno su plesali, drogirali se i nikoga nije bilo briga tko je koje religije. Ne možeš nikoga mrziti dok si na ecstasyju”, izjavili su jednom prilikom.
Bilo kako bilo, iako je o irskoj povijesti i razdoblju The Troubles snimljeno već mnogo, mahom tmurnih i mučnih filmova, ne postoji nijedan baš kao “Kneecap”. Duhovit, pametan i drzak, eksplicitnim scenama – zbog kojih film nazivaju i irskim “Trainspottingom” – unatoč, on je sjajna i ozbiljna lekcija iz povijesti, i to iz perspektive “mirnodopske generacije”, one koja s nasljeđem sukoba i generacijskim traumama tek mora naučiti živjeti.
No provokativni i aktivistički stavovi ekipe iz Kneecapa nisu rezervirani samo za kućni teren. Zbog njihove podrške Palestini i anticionističkih stavova, kao i činjenice da su zabranili prikazivanje filma u Izraelu, suočavaju se sa žestokim kritikama. Britanska policija pokrenula je i istragu protiv članova benda zbog navodnih videa u kojima pozivaju na smrt konzervativnim političarima, ili Torijevcima, i uzvikuju parole podrške Hamasu i Hezbollahu, a jučer je, saznajemo, jedan od njih optužen za terorizam.
Liam Óg Ó hAnnaidh ili Mo Chara, optužbu je zaradio jer je navodno na jednom koncertu u Londonu ovog travnja izložio zastavu Hezbollaha, koji se u Ujedinjenom kraljevstvu smatraju terorističkom organizacijom. Iz Kneecapa odlučno odbijaju te navode te se od toga ograđuju.