Katastrofa Hrvatske, Česi nas razbili u osmini finala Eurobasketa

Hrvatska - Češka
1/9
13.09.2015.
u 14:06

Perasovićeva momčad bila je neprepoznatljiva, a Česi su uzvratili za težak poraz prije dvije godine u Sloveniji.

Hrvatski košarkaši doživjeli su potop protiv Češke u osmini finala Eurobasketa (59:80 - 13:20, 18:28, 12:17, 16:15) i ranije od planiranog završili nastup u Francuskoj.

Česi su se tako na najgori način za naše reprezentativce osvetili za težak poraz na Eurobasketu u Sloveniji prije dvije godine. Slavila je tada Hrvatska sa 70:53, a uloge su se danas izmjenile.

Da situacija bude gora, Hrvatska je ispadanjem u ranoj fazi natjecanja ostala bez mogućnosti za plasman na Olimpijske igre u Riju iduće godine.

Od samog početka gotovo ništa nije funkcioniralo u igri momčadi Velimira Perasovića. Hrvati su lagano gubili lopte (ukupno čak 24) dok su Česi jednako tako lagano dolazili do otvorenih šuteva. Tako su se uz najbolje igrače Veselog (20 koševa, 13 skokova), Storanskog (10 koševa) i Schliba (12) neočekivano istaknuli i Jelinek (13 koševa) te Benda (11).

Najgori trenutak za hrvatske košarkaše sasvim sigurno bila je 29. minuta kad je na semaforu stajalo 63:33 za Češku. Bilo je to katastrofalnih 30 razlike za suparnike koje su Perasovićevi izabranici očito podcjenili.

U posljednjoj četvrtini Hrvatska je očajnički pokušala napraviti preokret, najviše se približila u 35. minuti (56:69), no Česi su ipak zaustavili taj nalet.

Kod Hrvatske Bojan Bogdanović ubacio je 12 koševa, Roko Ukić i Mario Hezonja po 10, a Kruno Simon 9 koševa.

- Teško je ovako vruć ući u dublje analize. Nismo bili pravi. Mislili smo da smo kvalitetniji, ali očito je da nismo. Ovaj poraz nema veze s utakmicom protiv Gruzije. Jednostavno su bili korak ispred nas, pročitali su sve naše akcije. Ružno je izgledalo na minus 30 - rekao je nakon utakmice Luka Žorić za HRT.

Hrvati su se Česima sučelili u Lilleu, na stadionu Pierre Mauroy gdje je jučer na utakmici Francuske i Turske oboren rekord po broju gledatelja na Eurobasketu - više od 26 tisuća. Danas je gledatelja u dvorani bilo mnogo manje, tek pokoja tisuća. Tomu je zasigurno bilo tako i zbog podnevnog tremina utakmice.

Češka će u četvrtfinalu igrati s pobjednikom sraza Srbije i Finske.

HRVATSKA - ČEŠKA 59:80

HRVATSKA: Tomić, Rudež, Stipčević 8, Bogdanović 12, Šarić 4, Tomas, Ukić 10, Simon 9, Draper, Bilan 4, Žorić 2, Hezonja 10

ČEŠKA: Benda 11, Auda 9, Pumprla, Hruban, Satoransky 10, Welsch 2, Houška, Barton 3, Jelinek 13, Širina, Schilb 12, Vesely 20

>>Perasović: Moj mandat je završen, a preuzimam krivnju za poraz

>>Simon: Ovo mi je najgori dan u karijeri! Ukić: Svi smo jednako krivi

Tijek utakmice:

HRVATSKA - ČEŠKA 59:80 (13:20, 18:28, 12:17, 16:15)

ČETVRTA ČETVRTINA - 16:15 za Hrvatsku

40', 59:80 >>> Trica Čeha za kraj Hrvatske katastrofe u osmini finala Eurobasketa!

39', 58:77 >>> Schilbov 12. koš za potvrdu pobjede

38', 58:75 >>> Na Bilanov koš Vesely odgovara novim zakucavanjem

37', 56:73 >>> Schilb i Vesely koševima su zaustavili nalet Hrvatske, Česi vode 17 razlike

35', 56:69 >>> Bogdanović postiže faul koš, Česi ponovno zovu minutu odomora

34', 54:69 >>> Hezonja je zabio preko Veselog, Hrvatska je smanjila na minus 15

33', 50:67 >>> Vesely je stigao do 14 koševa, Šarić tek u 32. minuti postigao prvi koš, a Stipčević je tricom natjerao češkog izbornika da pozove minutu odmora

31'. 45:65 >>> Stipčević je položio za minus 20

TREĆA ČETVRTINA - 17:12 za Češku

30', 43:65 >>> Hrvatska završava četvrtinu sa serijom 8:0

29', 33:63 >>> Novi koš Čeha, imaju plus 30!

28', 33:61 >>> Zakucavanje Satoranskog za vjerojatno uništavanje hrvatskih snova o četvrtfinalu

27', 33:59 >>> Potpuni potop Hrvatske. Trica Češke za minus 26!

26', 33:56 >>> Nevjerojatno u ovim trenucima zvuči podatak da je Hrvatska prije samo dvije godine na Eurobasketu potopila Češku 70:53

24', 33:56 >>> Benda je zabio za plus 21, a Perasović pozvao time out

23', 33:54 >>> Hrvatska očajna i u nastavku, a da stvar bude gore ozlijedio se ponajbolji igrač Kruno Simon. Krivo je doskočio i ostao ležati na parketu. Za njega je utakmica zvršena.

DRUGA ČETVRTINA - 28:18 za Češku

20', 31:48 >>> Bogdanović je pokušao preko cijelog igrališta zabiti u zadnjoj sekundi, no nije uspio. Poluvrijeme iz noćne more za Hrvatsku, Perasovićevi izabranicu su pred izbacivanjem s Eurobasketa već u osmini finala!

20', 31:48 >>> Česi povećavaju prednost, a Hrvati i dalje nižu pogreške

19', 31:46 >>> Auda je precizan s linije slobodnih bacanja

19', 31:44 >>> Bogdanović je pogodio pod prekršajem, a onda iskoristio i slobodno bacanje

19', 28:44 >>> Schilb pogađa oba bacanja za plus 16 Češke

19' 28:42 >>> Četvrta trica Hrvatske od 12 pokušaja. zabio je Ukić

18', 25:42 >>> Česi postižu faul koš, no srećom nisu iskoristili dodatno bacanje

18', 25:40 >>> Šarić sjajnom blokadom zaustavio suparnika, ali već u sljedećem napadu Tomić gubi loptu. Već 10 izgubljena lopta Hrvatske u ovoj utakmici!

17', 25:40 >>> Česima sve ulazi, dvije trice Aude za velikih 15 razlike

16', 23:35 >>> Simon pogađa tricu, ali ponovno zabijaju i Česi

15', 20:33 >>> Katastrofalna igra Hrvatske u obrani. Pogodio je Jelinek, a Perasović zove minutu odmora

15', 20:31 >>> Trice Bogdanovića i Jelineka

14', 17:28 >>> Ne ide u napadu, ali niti u obrani. Česi povećavaju prednost. Nije pomogao niti Bogdanovićev koš za zaustavljanje češke serije

12', 13:23 >>> Izgubili smo loptu, a potom Stipčević dobiva tehničku pogrešku. Česi potom pogađaju slobodno bacanje i poentiraju nakon još jednog skoka u napadau.

11', 13:20 >>> Hrvatska obranila prvi napad suparnika, a onda Stipčević promašuje tricu

PRVA ČETVRTINA - 20:13 za Češku

10', 13:20 >>> Češka je iskoristila posljednji napad u prvoj četvrtini i vodi sedam razlike

9', 13:18 >>> Žorić i Simon nas vraćaju u život

8', 9:18 >>> Nova trica Čeha, ovo ne izgleda dobro

8', 9:15 >>> Perasović je pozvao minutu odmora nakon lošeg početka Hrvatske

6', 9:11 >>> Česi ponovno vode, Satoransky je iskoristio slobodna bacanja

6', 9:9 >>> Schilbova trica za izjednačenje, pa koševi Bogdanovića i Veselyja

4', 7:4 >>> Hezonja tricom donosi prvo vodstvo Hrvatskoj. U prethodnom napadu je zakucao, a nakon toga u obrani blokirao suparnika

2', 0:2 >>> Hrvatska nije iskoristila prva dva napada, Češka ima početno vodstvo

-------------------------

– Postoji bojazan što će biti ako u susret, nakon kojeg nema povratka, ne uđemo dobro, ako nas potrefi nešto na što ne možemo utjecati. Formula za to je da u svakom trenutku dajemo 100 posto, ma kako god se stvari na parketu razvijale - kazao je uoči utakmice Dario Šarić, a izbornik Velimir Perasović je dodao:

– Iskusniji smo, morali bismo znati bolje stajati na terenu, a i trebali bismo imati bolju unutarnju igru. U skoku nas nije dosad nitko dobio, a i ne primamo puno lakih koševa. U napadu pak imamo dosta rezervi u igri i oko šuta ne bismo smjeli puno filozofirati.

U natjecanju po skupinama Hrvatska je imala omjer 3-2 kao i Češka koja je bila treća u skupini D.

>>Za čast hrvatske košarke: Ukić i Šarić otkrili formulu za pobjedu nad Česima

>>Perasović: Za gledatelje pod krovom ovo je katastrofa, užas!