Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 15
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
globalni tjedan novca

Od sljedeće godine djeca od 1. razreda uče o financijama

računanje
Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
10.03.2014.
u 14:53

U sklopu građanskog odgoja učenike će poučavati o odgovornoj potrošnji, prepoznavanju stvarnih i nametnutih potreba, raspolaganju zarađenim ili poklonjenim džeparcem i sudjelovanju u formiranju kućnog budžeta

– Građanski odgoj, koji se eksperimentalno provodi u 12 škola, od sljedeće se školske godine uvodi u sve hrvatske škole, a nakon javne rasprave doživjet će izmjene. Jedna od tih izmjena je i ona koja se odnosi na financijsku pismenost za učenike od 1. razreda osnovne do 2. srednje škole – otkrila je pomoćnica ministra znanosti, obrazovanja i sporta Sabina Glasovac na okruglom stolu pod nazivom “Financijskim obrazovanjem do financijske pismenosti”.

Okruglim stolom počelo je prvi put u Hrvatskoj obilježavanje Globalnog tjedna novca. Sama činjenica da je otvoren u Ministarstvu obrazovanja vrlo je indikativna; govori o tome da probleme treba rješavati tamo gdje im je uzrok – u neznanju.

– U okolnostima široke ponude jako je važno da potrošači donose odluku educirano. Financijska nepismenost je loša, ali je još gora financijska polupismenost. Podržavam da se sustavno od malih nogu radi na financijskoj pismenosti – prokomentirao je najavu i viceguverner HNB-a Damir Odak.

Glasovac je poručila da će financijske kompetencije omogućiti učenicima donošenje odgovornih, promišljenih odluka, ali osvijestiti i osobnu odgovornost. Nevenka Lončarić-Jelačić, viša savjetnica za nacionalne programe Agencije za odgoj i obrazovanje najavila je da će u travnju biti otvorena javna rasprava o kurikulumu koji bi trebao uključivati poučavanje o odgovornoj potrošnji, prepoznavanju stvarnih i nametnutih potreba, raspolaganju zarađenim ili poklonjenim džeparcem i sudjelovanju u formiranju kućnog budžeta od prvog do četvrtog razreda. Kod starijih učenika razvijali bi vještine štednje, otpornost na agresivne marketinške kampanje, racionalnu potrošnju, suradnju s potrošačkim udrugama, rad kao osnovu potrošnje i etičnan odnos prema novcu.

– Učenici će raditi projekte, sudjelovati u radionicama, izrađivati plakate s financijskim planovima, posjećivati potrošačke udruge, simulirati javnu nabavu, planirati troškove putovanja, izrađivati dokumentaciju, primjereno svojoj dobi – pojasnila je N. Lončarić-Jelačić.

I u Ministarstvu financija osnovali su odjel za financijsku pismenost kako bismo ubuduće izbjegli opasnosti kakve su dovele do loših odluka u vrijeme krize, kaže Žana Pedić, načelnica Sektora za financijski sustav.

Komentara 2

LU
lutomirski
15:37 10.03.2014.

konacno ste dosli sebi neznalice, fakat je da niti jedan vas ekonomicar nezna racunati, zato je vazno da vec djeca znaju razliku izmedu koliko se novaca okrene da to nije zarada, i razliku izmedu moje i tvoje....

LL
LEX-LUTOR
11:37 11.03.2014.

JAKO DOBRA IDEJA....no po svemu vec vidjenom u RVATISTANU ih NEMA tko poduciti finacijskoj disciplini. Ministar financija nam je saldakontista bivsih rezimskih firmi cije znanje svaki dan sve vise osjecamo na svojoj kozi...logicno pitanje je kakvi su tek ostali ???

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije