Obrana tečaja ili inflacija? I jedno i drugo slomit će nam vrat
Pristaše i kritičari monetarne politike slažu se da je gore nego prije dvije godine. Ne poduzme li se nešto slijedi prisilno rušenje tečaja
Komentari 70
Svakih cca 20-tak godina u hrvatskoj dođe do društvenih potresa, ..... (činjenica i povijesna statistika) ................. od 1995g do danas je prošlo 16 godina, ... ostalo nam je samo još malo ............
Devalvacija nije rješenje u sustavu koji emitira novac kao još veći dug, a pogotovo ne u visoko zaduženoj zemlji sa velikim deficitom trgovinske bilance. sites.google.com /site /financijskisustav /slobodna-trgovina Spominjati EU i euro kao rješenje je van svake pameti. Ulaz u u EU cementira ovu regulaciju novca i bankrot države je 100% siguran sites.google.com /site /financijskisustav /europska-unija
I još bi nešto komentirao za sve koji su u strahu od \"propasti\", za postojeće kredite (vezanih za EUR/CHF) treba pronaći povoljniji način na koji se plasiraju krediti te obavljati kontrole u bankama koje reguliraju kamate kako im se prohtije i to vođeni zaradom a ne kretanjima na tržištu i poštenom suradnjom, drugim riječima da nove kredite nude po 4.5% a postojeće u otplati drži na 6% ili da dok svi imaju kamatnu stopu 4.5% a u EU puno manju neke banke imaju puno veću i moralizirati o riziku i zakonu tržišta...Glupost, regulativa je tu totalno zakazala a totalno će zakazati ako situacija ostane ista a mi smo skoro pa ušli u EU a banke kupuju vrijeme i to izgleda vrlo jeftino. Ako nikako drugačije, treba pokazati \"zubiće\" bankama a iste će uvijek biti spremne za razgovor jer njima nestabilnost apsolutno ne odgovara.
a i lovrinovic me nervira ...jel taj ikad u realnom sektoru zaradio i jednu kunu kad je tako pametan....problem nije monetarni nego fiskalni i ne može se riješiti promenom monetarne nego fiskalne politike
Nekog tipa Todorića ili Keruma treba pitati, oni su puno kuna urealnom sektoru zaradili. Onda oni znaju.
Obrana tečaja ili inflacija? I jedno i drugo slomit će nam vrat... Zna se nepriča se...
nema se tu sto filozofirati i mudrovati, pogledajte sto rade zemlje koje idu naprijed u uspordebi s hrvatskom. pogledajte cehe i slovake, sigurno spora drzavna uprava, javni biljeznici, ogromni porezi, zaostali zatucani arogatni politicari, nisu garancija uspijeha. U 21 stoljecu proizvodnja sirovog drveta je najvaznija izvozna grana hrvatske, zalosno, zalosno.
Bas ovakav razvoj situacije je predvidi Tudjman pri potvrdjivanju RH.napraviti 200 bogati,a ostalo beciti u kmetstvo, i da budu sluge nadolazecoj EU.To su nam bili glavni ciljevi kada se pomagalo Milosevicu u stvaranju nereda i incidenata.Jadni branitelji i prevareni narod i jos gore u svemo tome je sto se takvih ideja nesmijemo odrecei i moramo ih braniti kao i nerazumnu politiku Tudjmana i njegovih pristasa.
U ovo stanje nas je doveo HDZ i njegovi predsjednici: Franjo Tuđman,Ivo Sanader, Jadranka Kosor.
Inflacija prije Markovica, inflacija poslije Markovica a zakljucak je dao sam Paulo Coelho “Ono što se dogodi jedanput, više se nikad neće ponoviti no sve sto se dogodi dvaput, zacijelo ce se dogoditi i treci put.” Zato budite spremni i buksajte eurice u carape !!!
Bravo za Lovrinovića, umjesto otvaranja i liberalizacije on nam želi zatvaranje,državni intervencionizam,centralizaciju. Devize nam nitko neće i ne može oduzeti a s kunom već znate što možete napraviti ona je nužno zlo. Mi smo imali ne tako davno inflaciju,poslovali smo u inflatorno vrijeme,tako je bilo teško vratiti stabilnost pa nam sada opet neki žele vratiti inflaciju kao nešto dobro, nešto što će pomoći građanima ili gospodarstvu. Znamo mi dobro gdje cure novce zašto se nema. Došlo je vrijeme za vraćanje kredita dosta ste uživala u većem standardu zaduživanjem.
Jedno pitanje svima vama koji predlažete devalvaciju. Pošto nam je 95 % robe iz uvoza, kako ćete se postaviti kad ovaj mjesec imate plaću od 7500 kuna (1000 Eura) a idući mjesec imate istu plaću a iznosi 500 Eura. Uzmemo u obzir da je naravno sva roba zbog devalvacije poskupila jer se plaća u Eurima i dođete u situaciju da nemože kupovati osnovne životne namjernice? Šta je sa kreditima koji su vezani za EUR/CHF? Kao odgovaralo bi izvoznicima? Koji izvoznici? Nemamo izvoznika, šta to mi izvozimo osim drveta i vode? Uostalom zašto jedna Amerika, Njemačka, Japan itd ne urade devalvaciju ako je to način da se gospodarstvo pokrene. Pričate gluposti...
Devalvacija je najjednostavnije rijesenje za izvozno orjentirane zemlje, ali Hrvatska to nije! Sto bi bilo sa izvoznicima nakon devalvacije? U pocetku bi bili u plusu ali bi se ubrzo sve vratilo na staro. Devalvacija bi unistila 95% stanovnistva, a samo bi 5% imalo kratkotrajnu korist. Rijesenje za ovu zemlju je vrlo jednostavno: demokracija, pravosudje, svrgavanje (prvenstveno) HDZa s vlasti, oduzeti svu imovinu onima koji ju nisu posteno stekli, sve koji su se okoristili na dozivotni prisilni rad, smanjenje drzavne administracije, branitelja, nezasluzenih penzionera, smanjenje drzavne pljacke po svim osnovama (porezi, nameti...).............
U bivšoj državi sam kupio Reanault 4 za 550 000 000 dinara u Novom Mestu.Šišao sam se za 350 000 dinara.Zapravo je vrlo teško reći koliko je što koštalo.Itd.Svaki dan nove milionske cijene dok konačno nije Ante Marković barem privremeno uspostavio tečaj 7-1 dinar marka.Tko god je doživio barem malu inflaciju ne želi to više nikada.Ovi što zagovaraju takav način rješavanja problema ne žele ništa dobro ovoj zemlji.
ZNA SE !!! Zna se tko je \"vodio\" ovu državu 20-tak godina. Zna se tko je krao ovih 20-tak godina. Zna se tko je uništio kompletnu gospodarsku infrastrukturu da bi mogao zarađivati na uvozu tuđih proizvoda. Zna se tko jee \"do vrata\" upetljan u korupcionaške afere nezapamćenih razmjera. Zna se tko je svih ovih godina Hrvatskom narodu \"prodavao maglu\" upakiranu u kvazi domoljublje.. Zna se i tko snosi posljedice zbog posvemašnje nekompetentnosti vladajućih političara koji nisu \"pali s neba\" već su tutleki glasovali za njih.. Zna se na kom će se \"kola slomiti\" ne promijenimo li radikalno stasv prema onima koji nas \"vode\". NA KRAJU KRAJEVA, SVAKI NAROD IMA VLADU (VLAST) KAKVU I ZASLUŽUJE !!!
Doci ce dan kad se Hrvatska nece moci vise zaduzivat nego ce morati vracati posudjeno a dotle ce Jacine nadlezne institucije i osobe u njima raditi svoj posao na slamanju hrvatske ekonomije i obezbjedjivanju uvjeta da nasa djeca imaju sansu da prose pare kao grci po bijelom svijetu.JADNO JACO
InfoMan Sve imas tocno, samo je to teorija. Kad zaglibis, nabolje bi bilo da nisi zaglibio. Kad ti nitko nece kupiti tvoj artikl, moras sniziti cjenu, a u ovom slucaju kuna je artikl.
Da se vrati sve što je ukradeno Hrvatska bi vratila sve dugove i još bi ostalo.
Kvaliteta proizvoda je ono sto jamci izvoz. Nismo mi Kina pa da slabljenje kune ima neki veci uticaj na izvoz i koliko bi trebalo je trebalo oslabiti 5%,10% 50%?
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
sve se opet svodi na politiku ...interna devalvacija značila bi smanjvanje troškova u javnoj upravi, rezanje nekih prava (nadam se nezasluženih) ....uz to bi paralelno trebalo ići smanjivanje fiskalnog pritiska prema privatnom sektoru ...naravno da je to teško....bolje je napraviti totalni kaaos sa devalvacijom