Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 204
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
'MRAČNE' PRAKSE

Popularna online trgovina na udaru teških optuži: Posramljuje kupce kako bi više kupovali?

FILE PHOTO: Mannequins with logos of Shein are pictured at a clothing factory in Guangzhou
Foto: CASEY HALL/REUTERS
1/3
VL
Autor
Vecernji.hr
05.06.2025.
u 10:24

Ako Shein ne može pružiti podatke koji stoje iza tvrdnji o odbrojavanjima rasprodaja i razinama zaliha, trebao bi biti prisiljen prestati s tim porukama u EU, rekao je BEUC

Organizacije za zaštitu potrošača iz 21 zemlje podnijele su službenu pritužbu tijelima EU zbog navodnih "mračnih" praksi kineske tvrtke za brzu modu Shein, uključujući "sramoćenje" kupaca kako bi kupovali više nego što si mogu priuštiti. Europska organizacija potrošača (BEUC) podnijela je Europskoj komisiji dosje od 29 stranica navodeći više primjera "mračnih obrazaca", odnosno obmanjujućih tehnika dizajniranih za poticanje kupnje. To uključuje navodne lažne tajmere za odbrojavanje, poruke o niskim zalihama, prisilnu registraciju na stranici ili aplikaciji... BEUC tvrdi da Shein, između ostaloga, koristi ono što je poznato kao confirm shaming, praksu zbog koje se potrošač osjeća loše ako propusti kupiti proizvod.

Shein je uzvratio BEUC-u, tvrdeći da grupa za zaštitu potrošača nije bila voljna sastati se s tvrtkom kako bi raspravili probleme. "Ova nespremnost za suradnju izuzetno je razočaravajuća, posebno s obzirom na rastuću popularnost Sheina među europskim potrošačima", izjavili su, prenosi The Guardian.

U sklopu svoje službene pritužbe, grupa za zaštitu potrošača želi da EU prisili Shein da otkrije podatke koji stoje iza tvrdnji korištenih u marketingu, poput "zalihe su niske" i odbrojavanja do kraja rasprodaje. BEUC optužuje Shein za "nepoštenu komercijalnu praksu" za koju tvrdi da "dovodi do ozbiljnih štetnih posljedica za potrošače i društvo u cjelini", stvarajući garderobe pune jedva korištene odjeće i metode proizvodnje koje mogu koristiti kemikalije štetne za okoliš. Također je optužio tvrtku za promicanje kupovnih navika koje povećavaju ekološke i društvene probleme.

"S jedne strane, promiču prekomjernu potrošnju i izazivaju ekonomske gubitke za potrošače. S druge strane, potiču prekomjernu potrošnju odjeće, koja često sadrži štetne kemikalije, čime zavode i oslabljuju potrošače u njihovim naporima prema zelenoj tranziciji. U konačnici, ove prakse potiču ekološke i društvene probleme prouzročene industrijom brze mode", navodi se u njihovu podnesku. Ako Shein ne može pružiti podatke koji stoje iza tvrdnji o odbrojavanjima rasprodaja i razinama zaliha, trebao bi biti prisiljen prestati s tim porukama u EU, rekao je BEUC.

Pritužba je podnesena četiri mjeseca nakon što je pokrenuta istraga o usklađenosti Sheina s europskim zakonima o zaštiti potrošača. Prošlog tjedna, Europska unija i mreža za suradnju u zaštiti potrošača (CPC) obavijestili su Shein da krši zakonodavstvo EU u više područja. Pozvali su tvrtku da uskladi svoje poslovanje s europskim propisima te je upozorili da bi, u suprotnom, mogla biti suočena s kaznama. BEUC (Europska organizacija za zaštitu potrošača) istaknuo je da je njegova pritužba komplementarna postupku EU te uključuje dodatne dokaze.

Iz Sheina poručuju: "Potrošači bi imali koristi kada bi BEUC pristao na sastanak s nama, omogućio nam da objasnimo način na koji poslujemo te otvoreno i transparentno raspravimo sve njihove zabrinutosti. Nažalost, tijekom posljednjih nekoliko godina odbijeni su svi naši zahtjevi za sastanak." Tvrtka je dodala da već konstruktivno surađuje s tijelima za zaštitu potrošača i Europskom komisijom kako bi pokazala svoju predanost poštivanju zakona EU.

WHO traži zabranu nikotinskih proizvoda s aromom- povezani su s teškim plućnim bolestima

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata