Grupna gimnastika, igranje društvenih igara, natjecanje u kvizovima, izrađivanje kućica za ptice, heklanje, pjevanje u zboru, modeliranje, pa rad u vrtu... a između ubace i molitvu krunice ili odlazak na misu koja je dva puta dnevno u kapelici u sklopu doma.
Zgusnut je raspored korisnika doma za starije i nemoćne u novozagrebačkom naselju Odra. Specifična po tome što je crkvena, Kuća svetog Franje djeluje u sklopu franjevačkog samostana pa se osoblje doma brine i za četiri umirovljena franjevca koja tamo borave. Skladna je to simbioza koju spretno usklađuju zaposlenici doma I. kategorije, njih više od četrdeset, koji se brinu da ovim umirovljenicima baš ništa ne fali. Njih 105 na raspolaganju ima više od pet tisuća kvadrata prostora i sedam tisuća kvadrata okućnice, a čitava unutrašnjost koncipirana je kao dnevni boravak tako da se umirovljenike potiče na međusobno druženje.
– Najviše im fali socijalizacija pa radimo na tome što više, a svećenici duhovnici ih obilaze iako u domu nisu samo rimokatolici – kaže v. d. ravnateljice doma Ivana Linzenmajer. Želeći “utopliti” bijele zidove, na njih su objesili i prilično ozbiljne slike u raznim tehnikama koje su naslikali korisnici, a tamo su i njihove crno-bijele fotografije, kao i radovi koji su nastali na raznim grupama, što novinarskim, što umjetničkim i raznim drugim.
– Idemo na izlete, odlazimo na gerontološke skupove, imamo roštiljade u vrtu doma, a i natječemo se s drugim domovima u društvenim igrama – opisuju svoje aktivnosti umirovljenici koji i sami izrađuju svoj jelovnik. Uz pomoć nutricionista, naravno.
– Imaju i svog predstavnika u upravi doma i sudjeluju u svim odlukama – kaže I. Linzenmajer. Razmišljali su i o tome da gospođe i gospoda lijepo izgledaju pa nekoliko puta tjedno u dom dolazi i frizerka, ali i pedikerka. Uređuju se tako i za vesele tulume kakav su priredili nedavno kad su proslavili dan doma i blagdan sv. Franje. Čim glazba krene, dižu se i umirovljenici na ples, a čak i oni u invalidskim kolicima rukama lupkaju u ritmu. A pjesma je gotovo pa obavezna. No najpoznatiji su po organiziranju fašnika.
– Okupe se kod nas iz gotovo svih gradskih domova, umirovljenici izrađuju i svoje maske – kaže I. Linzenmajer.•
U mladosti je bilo i seksa, ako se dobro sjećam.