'DOKUMENT NASTAO U 10-TAK DANA'

Zagrebački arhitekti upozoravaju na problem s novim GUP-om: 'Omogućit će se gradnja na Velesajmu i Zagrepčanki'

Pogled na panoramu Zagreba sa zadnjeg kata nebodera Zagrebtower
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/6
18.02.2025.
u 19:36

Kvaliteti najnovije verzije dokumenta ne pomaže činjenica da je ona izrađena u samo desetak dana, ističe predsjednik Društva arhitekata Zagreb Ivan Križić

Struka je već izrazila svoje nezadovoljstvo s dopisom Ministarstva graditeljstva kojim se izmjene i dopune zagrebačkoga Generalnog urbanističkog plana vraćaju na doradu, a sad su izrazili i svoju zabrinutost oko prilagodbi koje je Grad Zagreb napravio kako bi zahtjevima udovoljili. Na danas održanoj javnoj tribini "GUP – Kako dalje", predsjednik Društva arhitekata Zagreb Ivan Križić, objasnio je kako on i njegove kolege smatraju da je ovim procesom derogiran cijeli postupak strateškog planiranja grada, te da se događa ono na što su već upozoravali više od desetljeća. GUP je, naime, morao biti prilagođen aktualnom Zakonu o prostornom uređenju, koji je prema njihovom mišljenju manjkav,  a kvaliteti najnovije verzije dokumenta ne pomaže činjenica da je ona izrađena u samo desetak dana.

Jedan od najvećih problema jest mogućnost izdavanja lokacijske dozvole prema odredbama Zakona, odnosno da se može izdati u svakom slučaju gdje postoji mogućnost priključenja na prometnicu i postojeću infrastrukturu. Grad se time prilagodio zahtjevima Zakona.  – To će biti jedna od naših primjedbi prema Gradu. Moramo paziti da za osjetljiva područja poput Zagrepčanke i Velesajma, mogućnost da se ishodi lokacijska i građevinska dozvola gdje god je moguć pristup na odvodnju stvara bojazan da će netko na tim zonama, na kojima je sad omogućena i mješovita namjena, po stupanju na snagu GUP-a pokrenuti postupak dobivanja građevinskih dozvola – objasnio je Križić.

Treba naći zakonodavni okvir da se vrate procesi gradskih projekata, dodao je, a zabrinjavajuće je to što se više ne mogu provoditi urbanističko-arhitektonski natječaji za građevine više od devet etaža i druge slučajeve u osjetljivim zonama. – Oni će uvijek  postojati. Natječaji su jedan oblik javnog participacijskog postupka gdje struka daje jedan svoj sud, svi mogu kroz izložbu i objavu radova vidjeti što će se na nekoj lokacija dogoditi, pa da svi vide što će biti na nekoj lokaciji – istaknuo je.

Imamo GUP koji u svojoj biti, pa čak i ovako na brzinu izmijenjen i usklađen, dodao je. – Pitanje je koje su posljedice toga i kakva je kvalitativna budućnost koju možemo zamišljati nakon svega ovog. Ključno je ne srljati i ne podilaziti bilo kakvim trenutačnim partikularnim interesima – rekao je završno, uz najavu da će Društvo arhitekata Zagreb sutra objaviti svoj javni osvrt na najnovije izmjene i dopune GUP-a. 

Komentara 6

CO
CommonSense
20:55 18.02.2025.

Pa ajde napokon. Osjetljiva područja poput Zagrepčanke i Velesajma? Kaj su oni bili tamo? Jedno i drugo izgleda kaj scena za novi mad max ili neku Zombi apokalipsu. Sve puno pljesni i štakora

CH
chupakabra
12:02 19.02.2025.

Da su cijenjeni arhitekti koji odlučuju o izmjenama i ovi drugi koji ih kritiziraju društveno odgovorni i sa vizijom širenja grada kakvim se predstavljaju, ne bi nam tako napućeno i bez reda grad izgledao u svim kvartovima. Najbolji su kad se jave za novine, a koliko sam razumio, sve ove izmjene gup-a su naslonjene na gup star 40 godina ili koliko već i nije napravljen novi sukladno desetljetnim razvojem, migracijama i novim tehnologijama, nego se rade izmjene i dopune na način kako koji graðevinac treba. I onda se jave ovi koji nemaju interes za jedno, a u isto vrijeme rade štetu za nešto drugo.

DO
doktorica
00:10 19.02.2025.

Umjesto da rade nove betonjare,neka poprave stare,npr.Vjesnik koji se raspada.Isto tako grade stanove a nema prostora za parkiranje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije