Mnogi se slažu sa zaključkom da je samostalan život u Zagrebu preskup, i to pogotovo kada je riječ o mladima i studentima, pa svoje mišljenje iznose i na društvenim mrežama. Jedan je mladić na Redditu podijelio svoje nezadovoljstvo pa pokrenuo pravu raspravu u komentarima.
"Koliko god ja spustio standarde za neki stan, cijene se nikako ne spuštaju. Idem staviti lokaciju dalje od centra – sve isto, tražim što manji stan – opet sve isto. Jedino kada vidim da je 'niža' cijena jest kada je u pitanju stan za radnike gdje će svako od njih 15 dati po 200 eura i bit će stisnuti jadni ljudi k'o srdele. Ovo je prva godina kada sam trebao sam plaćati stanarinu, no uz studentski posao je to nemoguće. Ne znam kako drugi, ali kako je krenulo, trebat ću se prebaciti na drugi faks", napisao je korisnik Reddita.
Nekolicina mu je pak predložila da se prijavi za studentski dom, ali i da "umjesto stana traži sobu" ili pronađe cimera. "Moraš imati cimere i raditi nešto sa strane. Prijaviti se za one subvencije za podstanare (treba imati prijavljeno boravište) i može se okej živjeti. Uz to sve, treba ti malo sreće da ubodeš dobar stan na dobroj poziciji", stoji u jednom od komentara.
"Možeš naći okej manje stanove izvan centra za 300 do 400 eura, uz studentski posao to nije nemoguća misija"; "Rješenje kao oduvijek: ili ideš u dom ili živiš s cimerima u rupama. Ja sam bio i u domu i živio s dva cimera u stanu. I prije 20 godina bilo je tako, i sad je tako"; "Dakle, uz subvenciju, posao i manju pomoć roditelja moguće je nekako se provući kad uračunaš ostale troškove, ako uhvatiš državnu stipendiju – nešto je lakše. Tužno je da je takva situacija kada nemaš veću vanjsku pomoć, ali realno i dalje je puno bolje nego npr. u SAD-u", samo su neki od komentara ispod objave.
Reći će neki - ljetovanje je luksuz. Možda. A pa nije ni studiranje u Zagrebu nešto što bi svima moralo biti dostupno.