Jedna Novosađanka ostala je zatečena kada je u svom poštanskom sandučiću pronašla nepreporučeno pismo iz Hrvatske s nalogom za plaćanje kazne za parkiranje od 170 eura. Sve je počelo prošlog mjeseca, kada je tijekom posjeta Crikvenici prekršila pravila parkiranja za samo deset minuta. Ono što je očekivala kao manju kaznu pretvorilo se u pravu financijsku noćnu moru, a cijela situacija izazvala je brojne nedoumice i sumnje u prevaru.
Kako je objavila u grupi "Novosađanke" na Facebooku, pismo je stiglo od odvjetničkog ureda iz Pule, koji ima dopuštenje grada Crikvenice za naplatu kazni. Osnovna kazna iznosila je 60 eura, no uz nju su dodani troškovi identifikacije počinitelja u iznosu od 110 eura, čime je ukupan iznos narastao na 170 eura. U pismu je naveden datum 6. ožujak i rok plaćanja od osam dana, koji je već istekao, uz upozorenje da neplaćanje može rezultirati postupkom s kaznama do 2000 eura. "Ne osporavam prekršaj, ali zar nije čudno da pismo nije preporučeno i da nema potvrde o prijamu? Je li ovo prevara?", zapitala se u objavi, piše Blic.
Komentari ispod njezine objave pokazali su da nije jedina koja se suočila s ovakvim situacijama. Jedna članica grupe podijelila je vlastito iskustvo: "Prošle godine dobila sam kaznu za parkiranje u Zagrebu, ukupno 120 eura s odvjetničkim troškovima. Platila sam, poslala dokaz, i potvrdili su da je sve riješeno. Rekli su mi da bih, da nisam platila, imala problema na granici." Druga korisnica savjetovala joj je da kontaktira odvjetnički ured, upozorivši je na moguće komplikacije prilikom sljedećeg ulaska u Hrvatsku.
Pravnici objašnjavaju da visoki troškovi imaju osnovu u hrvatskim zakonima o sigurnosti prometa i prekršajima, koji dopuštaju povećanje kazne zbog administrativnih troškova, zateznih kamata ili prisilne naplate ako se ne plati na vrijeme. U ovom slučaju 110 eura dodatnih troškova odnosi se na "otkrivanje počinitelja", što odvjetnički ured naplaćuje uime parking-službe Crikvenice. "Ako kazna nije plaćena u roku, prelazi u izvršni postupak, gdje se dodaju naknade", kažu stručnjaci.
Žena iz Novog Sada sada stoji pred dilemom – platiti odmah ili riskirati veće posljedice. Pravila međunarodne pošte potvrđuju da pismo nije moralo biti preporučeno jer pošiljatelj sam odlučuje hoće li ga poslati kao običnu ili preporučenu pošiljku. No upravo ta neformalnost pojačala je njezinu sumnju. Iskustva drugih pokazuju da je plaćanje odmah najisplativije – primjer državljanina BiH koji je za kaznu od 7,5 eura u Splitu na kraju platio 87 eura zbog odgađanja to potvrđuje.
Kakve veze ima odakle je kad bi svatko u toj situaciji platio isti iznos?