Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 121
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
SINČIĆEV UPIT

Vlada u odgovoru objasnila kako će rasporediti novac za Istanbulsku konvenciju

Vlada RH
Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
19.04.2018.
u 13:35

U odgovoru tako stoji da je za 2018. godinu osigurano više od 71 milijun kuna, dok je za 2019. godinu planirano 70,5 milijuna kuna.

Nakon što je saborski zastupnik Ivan Vilibor Sinčić Vladi postavio pitanje vezano uz troškove provedbe Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, Vlada mu je na današnjoj sjednici i odgovorila.

U odgovoru tako stoji da je za 2018. godinu osigurano više od 71 milijun kuna, dok je za 2019. godinu planirano 70,5 milijuna kuna.

Navode i kako su financijska sredstva namijenjena radu skloništa, čiji rad financijski podupire Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, planirana za 17 udruga

– U državnom proračunu osigurana su financijska sredstva na pozicijama državnih tijela, za 2018. godinu u iznosu od 71,082.327,00 kuna, dok su za 2019. planirana sredstva u iznosu od 70,566.264,00 kune. Navedeni iznosi čine zbroj financijskih sredstava već osiguranih za provedbu mjera Nacionalne strategije zaštite od nasilja u obitelji za 2018. godinu u iznosu od 69,592.327,00 kuna i za 2019. godinu u iznosu od 69,076.264,00 kune te dodatnih sredstava osiguranih za provedbu Konvencije u iznosu od 1,490.000,00 kuna za 2018. godinu i 1,490.000,00 kuna za 2019. godinu. Sva sredstva potrebna za provedbu Konvencije u sljedećim godinama bit će osigurana u okviru limita ukupnih rashoda nositelja provedbe.

Prethodno izražena financijska sredstva planirana su na pozicijama državnih tijela za provedbu mjera Nacionalne strategije koje, među ostalim, uključuju obrazovne programe u sklopu redovnog obrazovanja, edukaciju stručnjaka koji rade na području zaštite od nasilja u obitelji, stambeno zbrinjavanje žrtava nasilja, financijsku potporu radu skloništa i savjetovališta za žrtve nasilja, zapošljavanje žrtava nasilja, provođenje psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u obitelji, senzibilizaciju javnosti za problematiku nasilja u obitelji putem informativnih pisanih materijala, provođenje medijskih kampanja za suzbijanje nasilja u obitelji.

Državna tijela, nositelji mjera Nacionalne strategije (Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, Agencija za odgoj i obrazovanje, Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje, Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Ured za ravnopravnost spolova) planirana sredstava raspodijelit će prema vlastitim planovima provedbe Nacionalne strategije i Konvencije, odnosno za provedbu mjera u sklopu svog djelokruga te dodjelom sredstava organizacijama civilnoga društva, uvažavajući potrebu transparentnog i zakonitog trošenja sredstava.

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku za provedbu mjera Nacionalne strategije, putem koje će se ostvariti i provedba Konvencije, na godišnjoj razini osiguralo je 7,340.000,00 kuna. Sredstva su namijenjena provođenju projekata i programa organizacija civilnoga društva s ciljem prevencije i suzbijanja nasilja te pružanja pomoći žrtvama koje Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku dodjeljuje putem natječaja i u tu svrhu je na godišnjoj razini osigurano 500.000,00 kuna, za rad skloništa osigurano je 6,800.000,00 kuna, a za edukacije i tisak materijala 40.000,00 kuna Financijska sredstva namijenjena radu skloništa čiji rad financijski podupire Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku planirana su za 17 udruga koje se financiraju na dva načina kako slijedi:

– ugovaranjem usluga u mreži socijalne skrbi kroz sustav „glavarina“ (3.200,00 kn po korisnici mjesečno) financira se rad domova/ustanova/udruga koje osiguravaju smještaj žrtvama nasilja u obitelji; 

– putem natječaja pruža se financijska potpora autonomnim ženskim skloništima za žrtve nasilja u obitelji koje vode organizacije civilnog društva.

Iz sustava „glavarina“ financijsku potporu ostvaruju sljedeći pružatelji usluga smještaja: Caritas Zagrebačke nadbiskupije, Dom za žrtve obiteljskog nasilja „Utočište sv. Nikola“, Dom za žrtve obiteljskog nasilja „Sigurna kuća“, Sigurna kuća Vukovarsko-srijemske županije – udruga B.a.B.e., Udruga za zaštitu žena i djece žrtava obiteljskog nasilja „Iris“, Centar za rehabilitaciju – Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja Osijek, „Sv. Ana“ Caritasov dom za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja u Rijeci, Caritas nadbiskupije Split, Caritas biskupije Šibenik i DUGA – Udruga za pomoć ženi i djetetu.

Temeljem trogodišnjeg natječaja za razdoblje od 2016. do 2018. godine, financijska potpora pruža se organizacijama civilnoga društva Autonomnoj ženskoj kući Zagreb, udruzi Ženska pomoć – sada SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji, Ženskoj grupi Karlovac "Korak", Centru za žene ADELA, Udruzi Brod – Grupi za ženska ljudska prava, Udruzi "Sigurna kuća Istra" i Udruzi za zaštitu obitelji Rijeka - U.Z.O.R. Nadalje, temeljem provedenog postupka natječaja na programskom području koje obuhvaća prevenciju nasilja odnosno usmjereno je provedbi Nacionalne strategije zaštite od nasilja u obitelji, područje Prevencija nasilja u obitelji, mjere br. 3., financijski će se poduprijeti provođenje programa i projekata organizacija civilnoga društva koje rade na prevenciji pojave i suzbijanju različitih oblika nasilja u obitelji u sklopu rada savjetovališta i svake se godine, temeljem stručne procjene imenovanih povjerenstava, izabiru najkvalitetniji projekti organizacija civilnog društva s kojima Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku sklapa ugovore. Slijedom navedenoga, imenovanje udruga čiji će projekti biti financijski poduprijeti predstavljalo bi prejudiciranje rezultata natječaja. 

Sukladno važećim zakonskim propisima, državni proračun Republike Hrvatske donosi se za svaku godinu, s projekcijama za dvije sljedeće godine. Slijedom navedenog, nije moguće dati projekciju sredstava za provođenje Konvencije za sljedećih deset godina. Međutim, nositelji provedbe Konvencije u obvezi su voditi računa i pridržavati se fiskalnih ograničenja te poduzimati preventivne mjere kako bi smanjili rizik od izvanrednih financijskih učinaka primjene Konvencije. Republika Hrvatska obvezna je poštovati odredbe Pakta o stabilnosti i rastu, kao i fiskalna pravila iz važećih propisa koji reguliraju fiskalnu odgovornost, a sve radi osiguranja srednjoročne i dugoročne održivosti javnih financija. 

Potrebna dodatna obrazloženja u vezi s pitanjem zastupnika dat će Nada Murganić, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku – stoji u odgovoru Vlade.

Komentara 17

KR
kruti216
13:44 19.04.2018.

gadite mi se, za vas glasa više NEMA!!! to je udbaškim ideolozima vjerojatno i cilj, velika koalicija dva krila partije. .

DU
Deleted user
16:29 19.04.2018.

Hrvatski narod ti nije dao mandat za takve nakaradne stvari. To su naše pare. Nova vlada će to sigurno ukinuti.

GE
genex
14:28 19.04.2018.

dobro će omastiti brk ljevičarske tzv.udruge.prave žrtve će dobiti najmanje ili ništa.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije