Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 134
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Gordan Markotić

Više od 160 događaja i 35 tisuća noćenja u Zagrebu zbog predsjedanja EU-om

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
1/2
27.09.2019.
u 14:13

Naglasio je kako je svima osiguran smještaj te da će svi hoteli biti puni.

Koordinator predsjedanja RH Vijećem EU-a Gordan Markotić kazao je u petak da će u Zagrebu tijekom hrvatskog predsjedanja EU-om biti organiziran 161 događaj i da se zbog toga u gradu očekuje oko 35 tisuća noćenja i 14 tisuća službenih ručkova i večera.  

"U ovih šest mjeseci očekujemo oko 25 tisuća delegata. Samo u Zagrebu oko 35 tisuća noćenja. Svi hoteli su angažirani“, istaknuo je Markotić na skupu u povodu 45. godišnjice osnutka Hrvatskog društva konferencijskih prevoditelja. 

Naglasio je kako je svima osiguran smještaj te da će svi hoteli biti puni.

Hrvatska će u sklopu predsjedanja organizirati oko 10 tisuća službenih ručkova i četiri tisuće službenih večera, dodaje Markotić.

Ukupno će u Hrvatskoj biti održan 161 događaj, od kojih su većina neformalni sastanci na kojima se ne donose odluke, ali su priprema za formalne sastanke u Bruxellesu, kazao je koordinator predsjedanja.

Dva sastanka na vrhu europskih čelnika, 12 neformalnih sastanaka Vijeća ministara, osam ministarskih konferencija i četiri sastanka predsjednika parlamenata, najvažniji su događaji koji će biti održani u Hrvatskoj, istaknuo je Markotić.

Zagreb će biti domaćin dvjema trećinama događanja, dok će ostatak biti raspoređen širom Hrvatske, dodao je.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica (NSK) glavni je prostor hrvatskog predsjedanja, a postojat će i još jedan "centralni prostor" u Zagrebu, rekao je. Dodatno će nekoliko hotela osigurati konferencijske prostore. 

Svečane večere održat će se na lokacijama poput Muzeja suvremene umjetnosti, Muzeja Mimara, Preporodne dvorane u Opatičkoj ulici i Hrvatskog glazbenog zavoda.

"Pokazat ćemo sve ono što imamo trenutačno na raspolaganju u Zagrebu", zaključio je Markotić.

Pripreme teku po planu

Europa koja raste, Europa koja štiti, Europa koja spaja i Europa koja je otvorena i asertivna, četiri su cjeline unutar kojih će Hrvatska usvojiti prioritete predsjedanja, poručio je koordinator predsjedanja.

Šef premijerova kabineta Zvonimir Frka Petešić istaknuo je kako pripreme teku po predviđenom planu te je dodao da će web stranica hrvatskog predsjedanja biti dostupna na hrvatskom, engleskom, francuskom i njemačkom jeziku.

Jutarnji list objavio je u petak kako je dovršetak radova na preuređenju NSK pomaknut s 12. prosinca na 22. prosinca, odnosno na samo devet dana prije preuzimanja predsjedanja Vijećem EU-a.

Ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman procijenio je u dan ranije troškove predsjedanja EU-om na oko 70 milijuna eura

S rumunjskim predsjedanjem 1. siječnja ove godine započeo je predsjednički trio, u kojem su još Finska, čije je presjedanje započelo 1. srpnja, i Hrvatska koja će preuzeti predsjedanje početkom 2020. Predsjednički trio uveden je sporazumom iz Lisabona kako bi se osigurao kontinuitet rada u Vijeću EU-a.

Trio određuje dugoročne ciljeve i priprema zajednički program utvrđujući teme i glavna pitanja koja će Vijeće rješavati u razdoblju od 18 mjeseci. Na temelju tog programa sve tri zemlje pripremaju svoje detaljne šestomjesečne programe.

Komentara 11

KO
Konstantinos
14:57 27.09.2019.

Bravo za Hrvatsku, ovo je kruna dugogodisnjih napora i jak dokaz da smo se od male i periferne zemlje uspjeli isprofilirati kao mala ali i utjecajna zemlja! Nije to Hrvatima bilo 1. puta da smo imali znacenje koje je nadilazilo nase fizicke, politicke i druge resurse. Nakon izumiranja arpadove dinastije u Ugarsk-hrvatskom kraljevstvu 1301, hrvatska je aristokracija posebno Subici Bribirskii i Babonici dovela na prijestolje Karla Roberta Anzuvinskog koji je zajedno sa svojim sinom od zajednicke drzave napravio jednu od naj mocnijih i razvijenijih drzava tog doba bogatije i od same Engleske. 1527 smo na Cetingradskom saboru izabrali Habzburgovce pod uvjet da brane granice prema Turcima, i dok su se Ugari svadali za prijestoljeHrvatska je odlucno reagirala. Situacija se ponovila kada je Hrvatsk sabor donio Pragmaticnu sankciju i osigurao nastavak kraljevske krune u lozi Habzburg-Lotaringen. A imali smo i drugih presudnih vojnih stratega i vojskovoda koji su nam potvrdili status i polozaj, da ne nabrajam samo one najvaznije od N.S. Zrisnkog, Frankopana, do Jelacica i generala Gotovine. Dakle, Hrvatska je ponovno zauzela svoje mjesto koje joj je uvijek pripadalo a to je da predstavlja ovaj dio Europe ali i namece sebi povoljna rijesenja medu konferencijom drugih europskih i krscanskih drzava. Hvatska vise nije pasivni nego aktivni cinilac u Europskim poslovima i to je jako dobro jer nas to izdvaja iz balkanskog blata.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije