Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 3
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Odluka

Ustavni sud: Istospolni parovi mogu udomiti dijete

Mladen Kožić i Ivo Šegota
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/4
07.02.2020.
u 11:21

U odluci je istaknuto da Zakon u cjelini ima legitiman cilj, a to je zaštita interesa i dobrobiti socijalno ugroženih osoba te da u tom pogledu nije u nesuglasnosti s Ustavom

Ustavni sud objavio je danas  odluku u kojoj je zaključio da su sudovi i nadležna tijela dužni svima pod jednakim uvjetima omogućiti sudjelovanje u "javnoj usluzi udomljavanja". Takav zaključak Ustavni sud donio je razmatrajući prijedloge za ocjenu ustavnosti triju članaka Zakona o udomiteljstvu, za koje je niz stranaka, udruga i pojedinaca ustvrdilo da diskriminiraju istospolne partnere.

Prešućivanje istospolno orijentiranih osoba ustavnopravno neprihvatljivo

Iako nije prihvatio prijedloge za ukidanjem osporavanih zakonskih članaka, Ustavni sud je utvrdio da osporene zakonske odredbe iz kojih je izostavljena ("prešućena") određena društvena skupina "proizvode generalne diskriminatorne učinke prema istospolno orijentiranim osobama koje žive u životnim i neformalnim životnim partnerstvima, što je ustavnopravno neprihvatljivo".

VIDEO Ispovijest Ive i Mladena o njihovoj borbi za pravo na udomljavanje djece 

U odluci je istaknuto da Zakon u cjelini ima legitiman cilj, a to je zaštita interesa i dobrobiti socijalno ugroženih osoba te da u tom pogledu nije u nesuglasnosti s Ustavom.

Ustavni sud ocijenio je da diskriminatorne učinke nije moguće otkloniti, odnosno nadomjestiti intervencijom Ustavnog suda u postojeći sadržaj zakona.

"Puko ukidanje osporenih zakonskih odredaba dovelo bi do praznine u postojećem modelu javne usluge udomljavanja i izazvalo bi štetne posljedice za prava i interese korisnika udomiteljstva. Stoga Ustavni sud nije prihvatio prijedloge i zahtjev za ocjenu suglasnosti s Ustavom osporenih članaka Zakona o udomiteljstvu".

Zakoni se moraju primjenjivati u skladu s legitimnom svrhom

Međutim, Ustavni sud istaknuo je da su "sudovi odnosno druga nadležna tijela koja u rješavanju pojedinačnih slučajeva neposredno odlučuju o pravima i obvezama građana dužni tumačiti i primjenjivati zakone u skladu s njihovim smislom i legitimnom svrhom te odluke donositi na temelju Ustava, zakona, međunarodnih ugovora i drugih izvora prava".

"U konkretnom slučaju to znači da su osporene zakonske odredbe dužni tumačiti i primjenjivati na način koji će svim osobama pod jednakim uvjetima omogućiti sudjelovanje u javnoj usluzi udomljavanja, neovisno o tome živi li potencijalni udomitelj u životnom ili neformalnom životnom partnerstvu", zaključio je Ustavni sud.

Odluka je donesena s devet glasova za i četiri protiv, a ustavni suci, koji je nisu podržali, objavit će izdvojena mišljenja.

Ukidanje triju spornih članka Zakona o udomiteljstvu, uz niz lijevih stranaka i udruga, zatražili su i životni partneri Ivo Šegota i Mladen Kožić kojima je zagrebački Centar za socijalnu skrb sredinom siječnja ponovo odbacio zahtjev za obavljanje udomiteljstva, zanemarivši tako stav Upravnog suda iznesen u obvezujućoj presudi iz prosinca 2019.

Komentara 110

DU
Deleted user
11:33 07.02.2020.

Jednom je Churchill rekao: 'glavni problem demokracije postane očit nakon pet minuta razgovora s prosječnim biračem'.

Avatar ljepša_po_noći
ljepša_po_noći
11:37 07.02.2020.

dečki pustite dijete, udomite mene radije...

NI
NikePwns
11:28 07.02.2020.

Koliko znam decki su se naljutili jer su bili odbijeni od centra.To nije nikakva novost i normalni parovi cekaju godinama na udomljavanje.Trebali bi i oni zagovarati da se olaksa birokracija.Ono sto citam sve mi se cini da bi oni zeljeli biti povlasteni

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije