Ujedinjeno je Kraljevstvo u jednoj od prvih autonomnih vanjskopolitičkih odluka nakon Brexita objavilo uvođenje sankcija za državljane Rusije, Saudijske Arabije, Sjeverne Koreje i Mjanmara, kojima spočitava kršenje ljudskih prava. Sankcije će uključivati zabranu ulaska na teritorij Ujedinjenog Kraljevstva i zapljenu eventualne imovine koju konkretni pojedinci imaju u toj zemlji.
Najviše su pozornosti izazvale sankcije za 25 Rusa koji su sudjelovali u kršenju prava poreznog savjetnika Sergeja Magnitskog, koji je uhićen 2008. te je 2009. ubijen u zatvoru nakon dugotrajnog mučenja. Najviši je dužnosnik kojem su uvedene sankcije saveznik predsjednika Vladimira Putina i tužitelj u Moskvi Aleksandar Bastrikin, a meta je i Dmitrij Kratov, liječnik u poznatom zatvoru Butirka u kojem je Magnitski pretučen do smrti. Na suđenju, koje je bilo žestoko kritizirano i proglašeno bizarnim, sud u Moskvi proglasio je 2013. Magnitskog krivim za izbjegavanje plaćanja poreza, i to četiri godine nakon njegove smrti, a kazna mu je izrečena ispred praznog kaveza na prvom posmrtnom suđenju u Rusiji.
Sjedinjene su Države još 2012. prema gotovo istom “Magnitski zakonu” uvele sankcije za brojne ruske državljane te su akciju Britanaca analitičari prozvali identičnom onom Washingtona. Ruski su kritičari britanske sankcije proglasili tek simboličnima te ističu da Bastrikin nema imovine u UK, a slučaj Magnitski većinom demantiraju. Moskva je najavila i protumjere što je još jedan signal loših odnosa Moskve i Londona.
UK je uveo sankcije i protiv 20 Saudijaca zbog uloge u ubojstvu novinara Jamala Khashoggija 2018. godine. Među njima su i šestorica bliskih saveznika saudijskog princa Mohameda bin Salmana. London je sankcionirao i dvojicu zapovjednika vojske Mjanmara, koje optužuju za genocid nad muslimanima iz naroda Rohindža. Sankcije su uvedene i za dvojicu dužnosnika Sjeverne Koreje zbog gradnje tajnih zatvorskih kampova u toj zemlji.