Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 4
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
'SOCIJALNA SEGREGACIJA'

U Njemačkoj sve više jača fenomen getoizacije društva

Berlin
Robert Schlesinger/DPA/Pixsell
25.05.2018.
u 09:41

Studija je pokazala da je između 2004. i 2014. došlo do rasta pojave socijalne segregacije u 80 posto njemačkih gradova.

U Njemačkoj je sve prisutniji fenomen tzv. „socijalne segregacije“ tj. stvaranja gradskih četvrti u kojima žive isključivo bogati ili isključivo siromašni građani, proizlazi iz studije Znanstvenog centra za socijalna istraživanja iz Berlina, prenosi javni servis ARD.

„Studija je pokazala da je između 2004. i 2014. došlo do rasta pojave socijalne segregacije u 80 posto njemačkih gradova“, rekao je jedan od autora studije Marcel Helbig za ARD.

On i koautorica studije Stefanie Jaehnen su u 74 njemačkih gradova ispitivali gdje žive osobe koje primaju neki oblik socijalne pomoći. Tako su došli do tzv. segregacijskog indeksa koji pokazuje zastupljenost siromašnijih dijelova društva te koliko njih bi trebalo odseliti u neke druge dijelova grada kako bi socijalna rasprostranjenost bila približno jednaka.

Među gradove s najvećom tendencijom stvaranja socijalnih geta spadaju Potsdam, Rostock, Schwerin, Halle i Weimer. Pritom se redom radi o bivšim istočnonjemačkim gradovima.

„Ovdje postoji jasna granica: oni koji zarađuju manje ostaju u svojim socijalističkim naseljima na rubu grada, dok bolje stojeći useljavaju u restaurirane mondene povijesne jezgre gradova“, objašnjava Helbig.

Ovaj trend se djelomice može uočiti i u Berlinu, gdje su danas skupe i pomodne četvrti poput Prenzlauer Berga nekada bile četvrti za siromašnije slojeve stanovništva, dok su oni kojima je to država dopuštala selili u novogradnje s višim stambenim komforom poput centralnog grijanja.

Drugi razlog je taj što se subvencionirani stanovi nalaze uglavnom na rubovima grada u naseljima koja nisu zanimljiva za privatne ulagače.

Izuzetak od ovog trenda su gradovi poput Dresdena ili Magdeburga, koji su u 2. svjetskom ratu bili gotovo potpuno uništeni pa tako danas ni nema urbanističke podjele na starogradnju i novogradnju.

Na zapadu zemlje najviši stupanj socijalne segregacije se bilježi u gradovima poput Koelna, Dortmunda ili Essena.

U dijelovima grada s nižim socijalnim slojem stanovništva povećana je i zastupljenost obitelji s djecom, što negativno utječe na njihov razvoj.

„Iz istraživanja znamo da i dio grada u kojem djeca odrastaju utječe na uspjeh u školi i kasnije u karijeri“, zaključuje Helbig.

Berlin
1/7

Komentara 5

Avatar nekakav
nekakav
11:18 25.05.2018.

'povećana je i zastupljenost obitelji s djecom, što negativno utječe na njihov razvoj...' jako dobro primjećeno. znači, obitelji sa djecom negativno utječu na razvoj grada? zato nijemci imaju malo djece, migranti puno više, u prosjeku 'njemačka' ima rast! pravi nijemci su bogatiji, migranti ostaju siromašni i dalje, mada su u njemačkoj. al za njemačke prilike, siromašni. sad mi je jasnije malo ova stvar. djeca su teret, i ne treba ih imati. za našu starost nek se brine 'država', kad završimo u staračkim domovima, nas neće ko nijemce prati tamo neka snježana ili mirjana, već će to biti almira i ahmed, možda etto i njegova priležnica nkruma i sestra joj zalika.

DU
Deleted user
12:15 25.05.2018.

Ne, nego život tih obitelji s tom djecom u takvim četvrtima, negativno utječe na razvoj te djece.

ZA
Zapadnjak
12:24 25.05.2018.

Njemacka je zivjela u iluziji, nisu cak niti ispali nesposobni integrirati i asimilirati ljude nego naprosto nisu ni pokusali i takvo djelovanje, tj. nedjelovanje ima svoje posljedice... jos se sve da popraviti, ali kljucni korak, ono sto bi mozda i najvise pomoglo, a to je popravljanje demografske slike etnickih nijemaca, zasad jos nije na vidiku...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije