Changbiao, smješten na istočnom kineskom moru, bio je nedavno neupadljiv i uglavnom nenaseljen otok. Međutim, brza izgradnja u posljednjim godinama uništila je drveće i nisku vegetaciju kako bi se izgradili neki od najsofisticiranijih i najočiglednije čuvanih vladinih projekata – brzi oplodni nuklearni reaktori, koji proizvode više fisibilnih nuklida nego što ih troše.
Taj teritorij sada je domaćin prvom od dva reaktora, za koje Komunistička stranka Kine tvrdi da su isključivo za civilne svrhe. No, stručnjaci i zapadni dužnosnici smatraju da bi mali otok uskoro mogao postati središte brzog širenja kineskog nuklearnog arsenala. Admiral Sir Tony Radakin, zapovjednik Britanskih oružanih snaga, upozorio je u srijedu da je svijet ušao u "treće nuklearno doba", naglašavajući rastuću prijetnju iz Kine. Zemlja brzo širi svoj arsenal i, prema nekim pokazateljima, očekuje se da će uskoro sustići Rusiju i SAD, narušavajući ravnotežu globalnih nuklearnih supersila.
Kada postanu operativni, brzi oplodni nuklearni reaktori mogli bi se koristiti za proizvodnju plutonija pogodne kvalitete za nuklearne rakete, smatraju stručnjaci. No ono što bi moglo biti zabrinjavajuće za zapadne sigurnosne dužnosnike jest činjenica da Rusija očigledno ima ključnu ulogu u pomaganju Kini u proširenju njezinih nuklearnih kapaciteta, opskrbljujući potrebne zalihe za rad reaktora.
Predsjednik Xi Jinping uglavnom je naslijedio strategiju odvraćanja nuklearnim oružjem od svojih prethodnika, koji su smatrali da je proširenje nuklearnih kapaciteta bacanje novca dok su Rusija i SAD bili u sukobu tijekom Hladnog rata. Međutim, nedavna studija Instituta za istraživanje sigurnosti u Londonu sugerira da Kina sada prelazi na strategiju "lansiranja u slučaju upozorenja" koja je slična onima koje provode Rusija i SAD.
Peking je modernizirao svoje interkontinentalne balističke rakete (ICBM), koje se mogu koristiti za nuklearne napade, započeo je izgradnju tri nova silosa za pohranu ICBM-ova i u procesu je povezivanja dva brza oplodna nuklearna reaktora s elektroenergetskom mrežom. Kina planira koristiti nove CFR-600 reaktore, zajedno s drugim postrojenjima za preradu nuklearnog goriva, za proizvodnju plutonija za svoj rastući arsenal, navodi se u izvještaju američkog ministarstva obrane.
Washington je manje optimističan i sumnja da Rusija pomaže kineskim nuklearnim ambicijama. Iako Sjedinjene Američke Države nisu objavile konkretne dokaze da Rusija i Kina izravno surađuju na razvoju nuklearnog oružja, suradnja između dviju zemalja je u porastu. Satellitske slike iz prosinca 2022. godine prikazuju kako je Rosatom, ruska državna energetska korporacija, isporučila početnu količinu goriva potrebnog za rad reaktora na Changbiau.
Rosatomova isporuka goriva Kini vjerojatno neće biti posljednja. Dana 23. ožujka Rosatom je potpisao dugoročni sporazum o suradnji s kineskom agencijom za nuklearnu energiju, čiji je cilj "proširenje suradnje u trenutnim projektima", uključujući izgradnju brzih oplodnih nuklearnih reaktora. John F. Plumb, viši dužnosnik Pentagona, rekao je prošle godine Kongresu da je takva suradnja "vrlo zabrinjavajuća". "Ne možete zanemariti činjenicu da oplodni reaktori proizvode plutonij, a plutonij se koristi u nuklearnom oružju", rekao je John F. Plumb prošle godine.
Jedan od faktora kineskog nuklearnog programa povezan je s Tajvanom. Predsjednik Xi često je ponovio obećanje da će "ponovno ujediniti" Kinu s istočnoazijskom zemljom i nije isključio uporabu sile kako bi to postigao. Izgradnja nuklearnog arsenala mogla bi Pekingu dati pregovaračku snagu u bilo kojem sukobu oko Tajvana, jer bi SAD, pod vodstvom Joea Bidena, poslao vojnike u obranu ove demokratske nacije. "Čini se da Kina usvaja standardni model odvraćanja. Jedan od elemenata tog modela je pretpostavka da ne možete voditi sukob osim ako nemate vrlo pouzdano sredstvo odvraćanja", rekao je Nikolai Sokov, bivši ruski stručnjak za nuklearne ugovore, za The Telegraph.
Zapad je očito postao svjestan prijetnje koju predstavlja širenje kineskih nuklearnih kapaciteta. Admiral Sir Tony Radakin upozorio je u srijedu navečer da je svijet napustio razdoblje nuklearne stabilnosti, naglašavajući opasnosti od Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje. "Nuklearno naoružavanje Kine predstavlja izazov za SAD, jer se mora suočiti s dva nuklearna superpotencijala", rekao je admiral Sir Tony.
Washington je također svjestan prijetnje koju predstavljaju kineske nuklearne ambicije, redovito objavljujući izvještaje o širenju svog arsenala. "Do 2030-ih SAD će se po prvi put u svojoj povijesti suočiti s dva glavna nuklearna konkurenta i potencijalna protivnika", rekao je Pentagon, misleći na Kinu i Rusiju.
FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije
Koji, ili čiji svijet strahuje zbog ovoga?