Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

Stožer: Imamo 776 novih slučajeva zaraze. 27 osoba je preminulo

Do danas je ukupno testirano 1.139,956 osoba, od toga 5735 u posljednja 24 sata
21. siječnja 2021. u 12:54 10 komentara 6288 prikaza
Pula: Cijepljenje zdravstvenih djelatnika Istarske županije
Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL
Pogledajte galeriju 1/4

U posljednja 24 sata zabilježeno je 776 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3506.

12:53 - Prema izvješću Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, od ukupno 569 obrađenih testova danas je 120 novooboljelih osoba s područja Splitsko-dalmatinske županije pozitivno na COVID infekciju i to iz Splita 44, Hvara 1, Imotskog 1, Kaštela 14, Makarske 3, Omiša 4, Sinja 3, Solina 7, Supetra 1, Trogira 9, Dugog Rata 2, Hrvaca 1, Jelse 2, Klisa 2, Marine 3, Muća 3, Okruga 2, Otoka 7, Podstrane 2, Prgometa 1, Prološca 1, Segeta 5, Selca 1 i Šolte 1 osoba. 
Od ukupnog broja novooboljelih 82 osobe su kontakti prethodno oboljelih dok se ostali epidemiološki obrađuju.
Ukupno 1707 osoba nalazi se u samoizolaciji. Na bolničkom liječenju nalaze se 101 COVID pozitivna osoba u KBC-u Split dok se 9 osoba nalazi na respiratoru. Prema izvješću KBC-a Split u protekla 24 sata preminule su dvije muške osobe stare 68 i 78 godina.   Osobe su uz brojne komorbiditete bile pozitivne i na covid infekciju.   

12:40 - Novih 140 osoba zaraženo je koronavirusom u Zagrebu u zadnja 24 sata, a u ustanovama socijalne skrbi zaraza je potvrđena kod 20 korisnika i sedam djelatnika.

12:22 - Prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, u zadnja 24 sata na području Brodsko-posavske županije pristiglo je 11 novih pozitivnih nalaza osoba zaraženih virusom SARS-CoV-2 (potvrđenih PCR uređajem). Broj zaraženih osoba prema prebivalištu (grad/općina): grad Slavonski Brod (4), općina Garčin (2) te općine Oprisavci, Podcrkavlje, Sibinj, Sikirevci i Velika Kopanica (po 1). Ukupan broj zaraženih osoba na području Brodsko-posavske županije od početka epidemije tako sada iznosi 7.695, dok je broj aktivnih slučajeva 159. Trenutna 7-dnevna incidencija (broj zaraženih osoba na 100.000 stanovnika) u Brodsko-posavskoj županiji iznosi 156, dok je trenutna 14-dnevna incidencija 336.

U zadnja 24 sata nije bilo preminulih osoba od COVID-19. Hospitalizirane su ukupno 63 osobe (4 osobe više nego prethodni dan) od čega u slavonskobrodskoj bolnici 57 osoba, a u novogradiškoj bolnici 6 osoba. Sedam hospitaliziranih osoba je na respiratoru (1 osoba manje nego prethodni dan). Pod mjerom samoizolacije trenutno se na području Brodsko-posavske županije nalazi ukupno 715 osoba (2 osobe više nego prethodni dan).

Stožer CZ Brodsko-posavske županije i nadalje poziva sve građane, poslovne subjekte, ustanove i institucije na pridržavanje svih donesenih mjera i uputa jer jedino odgovornim ponašanjem možemo suzbiti širenje zaraze koronavirusom. Svatko mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje obitelji i sugrađana.

11:57 - Tijekom 24 sata u Varaždinskoj županiji evidentirana su 42 nova slučaja zaraze koronavirusom, a u posljednjih tjedan dana ukupno 206 novih slučajeva. Broj novozaraženih unutar sedam dana na 100.000 stanovnika je 124, a broj novozaraženih na 100.000 stanovnika zadnjih 14 dana je 334. Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici Varaždin su 103 osobe s težom kliničkom slikom. Aktivnih slučajeva je 196. Tijekom 24 sata preminule su tri osobe pozitivne na COVID-19.

11:10 – Zagrebačka županija broji 103 nove osobe zaražene koronavirusom, a 53 ih je ozdravilo u zadnja 24 sata, priopćio je u četvrtak županijski Zavod za javno zdravstvo.

10:55 – Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, u protekla 24 sata u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda testirane su 154 osobe i evidentirano je 25 pozitivnih slučajeva. Pet slučajeva dijagnosticirano je na temelju kliničke slike, a jedan je utvrđen u drugim laboratorijima. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 306. Hospitaliziran je 61 pacijent pozitivan na virus COVID-19. U protekla 24 sata preminuo je muškarac star 95 godina.

Šibenik: Testiranje građana na koronavirus REZULTATI NOVE STUDIJE COVID-19 može postati blaga sezonska bolest poput prehlade, ovisno o brzini cijepljenja

10:53 – Dvije osobe su umrle, a novih 70 zaraženo je koronavirusom u Primorsko-goranskoj županiji u zadnja 24 sata – izvijestio je u četvrtak županijski Stožer civilne zaštite.

10:52 – U protekla 24 sata na području Šibensko-kninske županije 47 osoba oboljelo je od COVID-19 infekcije. Trenutačno je 158 aktivnih slučajeva oboljenja od COVID-19 infekcije. U šibenskoj bolnici trenutačno se liječi 10 osoba, dok se u kninskoj bolnici liječi 13 osoba. Ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u izolaciji. Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije trenutačno je 518 osoba. U posljednja 24 sata uzorkovano je 158 uzoraka za testiranje na SARS-CoV-2 virus.

KRIZA U SEKTORU Medak odlazi s čela udruge ugostitelja: Probleme sa Stožerom više ne možemo riješiti legalno

10:51 – U Kliničkom bolničkom centru Osijek i Zavodu za javno zdravstvo OBŽ u zadnja 24 sata za područje Osječko-baranjske županije na koronavirus je testirano 255 uzoraka, od kojih je 37 bilo pozitivno

Novopozitivne osobe imaju prebivalište na području Osijeka (11), Đakova (6), Čepina (3), Našica i Valpova (po 2), a po jedna osoba je s područja Belog Manastira, Belišća, Bizovca, Darde, Donjeg Miholjca, Đurđenovca, Gorjana, Jagodnjaka, Kneževih Vinograda, Marijanaca, Punitovaca, Semeljaca i Viškovaca, 

Na bolničkom liječenju nalazi se 107 osoba oboljelih od COVID-19, i to 79 u Kliničkom bolničkom centru Osijek (od kojih su 13 na respiratoru), a u Općoj županijskoj bolnici Našice hospitalizirano je 28 pacijenta s tim oboljenjem. U zadnja 24 sata preminula je jedna COVID pozitivna osoba u dobi od 70 godina. Na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji se trenutačno nalazi 784 osoba. Policijski službenici provjerili su 21 osobu u samoizolaciji i zatekli su ih sve na prijavljenoj adresi. Obavili su i 136 nadzora ugostiteljskih objekata, a nisu utvrdili kršenje propisanih mjera. Inspektori i službenici civilne zaštite obavili su 50 nadzora provođenja epidemioloških mjera (14 u prodavaonicama i trgovinama, 10 u ugostiteljskim objektima, po 5 u trgovačkim centrima i pekarnicama, 4 na benzinskim crpkama, a ostale u drugim objektima). Utvrdili su jednu nepravilnost te izdali nalog za njeno otklanjanje.

10:45 – U Karlovačkoj županiji u posljednja 24 sata ukupno je 26  novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2.
Ukupno je do sada u Karlovačkoj županiji od COVID-19 oboljelo 7686 osoba (6359 -PCR testiranje, 1327 antigensko testiranje).
U bolnicama Karlovačke županije hospitalizirano je ukupno 50 COVID pozitivnih pacijenata (Ogulin-12, Duga Resa-2, Karlovac-36).  U posljednja 24 sata novoprimljene su 3 COVID pozitivne osobe (OB Ogulin-1, OB Karlovac-2). Na respiratoru se nalaze 4 osobe (OB Karlovac). U protekla 24 sata otpuštene su 4 osobe (OB Ogulin-2, OB Karlovac-2). Ukupno su  od početka pandemije iz bolnica Karlovačke županije otpuštene 573 osobe. U posljednja 24 sata preminula je 1 osoba (OB Karlovac). Ukupno su do sada u bolnicama Karlovačke županije umrle 263 osobe. U samoizolaciji se u bolnicama Karlovačke županije na današnji dan nalazi 1 liječnik , 8 medicinskih sestara/tehničara te 5 nezdravstvenih djelatnika. U samoizolaciji se nalazi 278 osoba. Prijavljena su 3 kršenja mjere samoizolacije.

10:30 – U posljednja 24 sata zabilježeno je 776 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3506. Među njima su 1562 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 136 pacijenata.
 
Preminulo je 27 osoba. Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 227.326 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 4738 preminulo, ukupno se oporavilo 219.082 osoba, od toga 724 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji su trenutačno 15.702 osobe. Do danas je ukupno testirano 1,139.956 osoba, od toga 5735 u posljednja 24 sata.

Hrvatski znanstvenik Miroslav Radman HRVATSKI ZNANSTVENIK O MJERAMA Radman: Ako je smrtnost 0.05%, što su službeni podaci, onda ovo nije ni trebalo zvati pandemijom

10:26 – U Dubrovačko-neretvanskoj županiji u posljednja 24 sata zabilježeno je 30 novih slučajeva zaraze koronavirusom (od kojih je 14 utvrđeno brzim antigenskim testom). Radi se o 21 osobi iz Dubrovnika, dvije iz Smokvice, po jednoj iz Blata, Dubrovačkog primorja, Konavala, Korčule i Ploča te dvije osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije. Od spomenutih slučajeva pet je korisnika Doma za starije Dubrovnik – Thermoterapia.

Ukupno je zaraženo 17 osoba muškog spola i 13 osoba ženskog spola, a za njih 21 utvrđena je epidemiološka veza. Izliječeno je 38 osoba: osam iz Dubrovnika, sedam iz Blata, šest iz Korčule, četiri iz Župe dubrovačke, po tri iz Metkovića i Opuzena, dvije iz Konavala, po jedna iz Ploča i Vele Luke te tri osobe koje nemaju prebivalište na području naše županije. U posljednja 24 sata obrađeno je 215 uzoraka, a od početka pandemije analizirano je ukupno 36.915 uzoraka. U OB-u Dubrovnik hospitalizirana je 21 osoba pozitivna na koronavirus. Dva pacijenata zahtijevaju intenzivnu skrb i oba su na invazivnoj ventilaciji. U samoizolaciji su 582 osobe, a u posljednja 24 sata nije zabilježeno kršenje mjere samoizolacije. Od početka pandemije utvrđeno je ukupno 219 slučajeva kršenja samoizolacije (91 na graničnim prijelazima). Stožer CZ DNŽ i dalje apelira na građane da se drže svih mjera propisanih od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite RH.

9:51 – U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglima do 8:00 sati, u posljednja 24 sata 15 je novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je 13 pozitivnih na PCR testiranju, a 2 na brzom antigenom testu (4 osobe iz Županje, po 2 iz Borova, Mohova i Vinkovaca te po 1 osoba iz Nuštra, Otoka, Privlake, Slakovaca i Vukovara). Preminula je 1 osoba. Od početka epidemije ukupan broj oboljelih osoba je 8187, od kojih su 7853 osobe izliječene, a ukupno je preminulo 176 osoba. Trenutačno su u županiji 52 osobe hospitalizirane zbog COVID-19 bolesti. U protekla  24 sata testirano je 167 osoba te je ukupno do sada  testiranih osoba na području županije 37974. U samoizolaciji na području županije jest 459 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji pozitivno je 14 radnika iz sustava zdravstva (4 liječnika i 10 medicinskih sestara/tehničara). U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 6 radnika (1 liječnik, 2 medicinske sestre/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 2 nezdravstvena radnika).

Rijeka: Početak cijepljenja građana u Primorsko-goranskoj županiji NOVE MUTACIJE KORONAVIRUSA Brazilski soj zabrinjava znanstvenike: Potencijalno se mogu zaraziti i cijepljeni

9:48 – Novih devet slučajeva zaraze koronavirusom potvrđeno je u Istri u posljednja 24 sata, dok su u pulskoj Općoj bolnici umrle dvije osobe pozitivne na COVID-19 s pridruženim kroničnim bolestima, izvijestio je u četvrtak istarski Stožer civilne zaštite. 

"Tijekom protekla 24 sata u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 240 uzoraka briseva na COVID-19 te je potvrđeno devet novozaraženih osoba s područja županije. Za šest osoba radi se o dolasku iz mjera samoizolacije ili bliskom kontaktu već poznate pozitivne osobe dok se kod jedne osobe epidemiološki radi o uvezenom slučaju s područja Siska", naveli su iz županijskog Stožera civilne zaštite napominjući kako se u epidemiološkoj obradi nalaze dvije osobe. 

Od jučer se oporavilo 16 osoba, trenutačno je u Istri 139 aktivnih slučajeva, dok se u mjerama samoizolacije nalazi 899 osoba. Na Odjelu za infektologiju pulske Opće bolnice na liječenju je 40 osoba, od toga su četiri osobe u respiracijskom centru.

U pulskoj bolnici u srijedu su umrle dvije COVID pozitivne osobe, u dobi od 82 i 78 godina s pridruženim kroničnim bolestima.

"Držimo jedan kontinuitet po pitanju broja novozaraženih i ne očekujemo porast ni do kraja tjedna. Dakle, ulazimo u povoljno razdoblje, uz poziv građanima da i dalje budu odgovorni i disciplinirani jer u borbi protiv virusa nema opuštanja", poručio je načelnik Stožera civilne zaštite Istarske županije Dino Kozlevac. 

9:23 – Na području Zadarske županije 39 je novozaraženih osoba koronavirusom. Novooboljeli izolaciju provode na područjima gradova Zadar (13), Benkovac (5) i Biograd (1) te općina Bibinje (1), Gračac (1), Pašman (1), Poličnik (2), Posedarje (5), Privlaka (1), Ražanac (2), Sukošan (2), Sv. Filip i Jakov (3), Škabrnja(1) i Zemunik Donji (1). Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 245 uzoraka, a  pod aktivnim je nadzorom 1060 stanovnika. U Općoj bolnici Zadar hospitalizirano je 26 bolesnika, od kojih je 4 na respiratoru, a u biogradskoj bolnici na liječenju su 3 pacijenata oboljela od koronavirusa. U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske evidentirali su dva kršenja mjere samoizolacije

9:06 – U posljednja 24 sata na području Bjelovarsko-bilogorske županije potvrđeno je 17 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a dvije su osobe umrle, izvijestio je u četvrtak županijski Stožer civilne zaštite. Najviše novozaraženih, njih devet, s područja je grada Bjelovara, četiri su s područja Čazme, dvije novozaražene osobe su iz Velike Pisanice, a po jedna je iz  Kapele i Velikog Trojstva. U bjelovarskoj Općoj bolnici trenutačno je na liječenju 29 pacijenta zaraženih  koronavirusom, od kojih je troje na respiratoru, a 12 je pacijenata na opservaciji. U samoizolaciji se nalazi 521 osoba. U posljednja 24 sata dvije zaražene osobe su umrle, a ukupno od početka pandemije umrlo je njih 109 na području Bjelovarsko-bilogorske županije.

Konferencija za medije Stožera civilne zaštite RH PADA BROJ HOSPITALIZIRANIH Božinović o popuštanju mjera: 1. veljače nije dan kada će se događati nešto spektakularno

8:48 – Na području Koprivničko-križevačke županije u posljednja 24 sata potvrđeno je 26 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a 19 osoba je ozdravilo, izvijestio je u četvrtak županijski Stožer civilne zaštite. Na području županije trenutačno je aktivno 147 slučajeva bolesti, a na bolničkom liječenju nalazi se 29 osoba. Od početka pojave koronavirusa na području Koprivničko-križevačke županije potvrđena je zaraza kod 5679 osoba. Tijekom jučerašnjeg dana uzeto je 96  uzoraka. Od početka pojave koronavirusa na području županije ukupno je testirano 18.315 osoba.

8:43 – Na današnji dan, u Sisačko-moslavačkoj županiji pedeset i četiri su novooboljele osobe od zarazne bolesti COVID-19. Riječ je o petnaest osoba s područja grada Siska, trinaest osoba s područja grada Petrinje, deset osoba s područja grada Novske, osam osoba s područja grada Kutine, tri osobe s područja grada Gline, dvije osobe s područja općine Martinska Ves, dvije osobe s područja općine Lekenik te jednoj osobi s područja grada Popovače.

8:07 – U Požeško-slavonskoj županiji trenutačno je aktivan 141 slučaj zaraze koronavirusom (COVID-19), 107 osoba nalazi se u kućnoj izolaciji, a 34 osobe su hospitalizirane. U samoizolaciji se nalazi 214 osoba, a ukupno je testirano 25999 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 127 uzoraka, od kojih je 16 pozitivnih. Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba, kao i svih suspektnih osoba.

'OVA PANDEMIJA JOŠ NIJE GOTOVA' Rudan o umiranju od COVID-19: Novi sojevi povećavaju prag za kolektivnu imunost

8:00 – Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u srijedu kako Hrvatska i dalje bilježi pozitivne trendove. Smanjenje osobnih kontakata, istaknuo je, garancija je za daljnje sprečavanje širenja epidemije, a cijepljenje daje nadu i pruža sigurnost u svjetliju budućnost.

"Trenutačno je dostava cjepiva stabilna, svi proizvođači planiraju povećanje proizvodnje i doza. Nadamo se da će ovo s cijepljenjem ići dalje i pridonijeti borbi protiv epidemije", rekao je Beroš.

Markotić: Sekvencirat ćemo jedan postotak uzoraka

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić još jednom je upozorila na oprez zbog novog zaraznijeg soja virusa, koji se već pojavio u okruženju, u Sloveniji i Mađarskoj. 

"Nije upitno hoće li se naći i u Hrvatskoj", rekla je Markotić.

Građane je stoga pozvala na oprez i poštovanje mjera zaštite – nošenje maski i održavanje distanci te istaknula da postojeća cjepiva pokrivaju dosadašnje mutacije. 

"Pratit ćemo situaciju. Sekvencirat ćemo jedan postotak uzoraka. Mi smo prijavili da imamo kapacitet koji se može uključiti u proces sekvenciranja. Oni koji moraju putovati u zemlje gdje ima više slučajeva trebaju to reći svojim liječnicima", rekla je Markotić te posebno apostrofirala Veliku Britaniju.

Video: 11 vrlo čestih simptoma COVID-a o kojima baš nitko ne govori

Upitana za stanje s infektivnim otpadom u bolnici Fran Mihaljević, rekla je da je on zbrinut u hermetički zatvorenim kontejnerima, a jedan dio još čeka odvoz. Dodala je da se razmatraju dodatne opcije i uvođenje tehnologija kako bi hrvatske zdravstvene institucije ubuduće mogle same rješavati taj problem. 

Vezano uz mogućnost pooštravanja mjera po uzoru na Njemačku, načelnik Stožera Davor Božinović istaknuo je da Hrvatska ima vlastiti pristup koji ju je svrstao među zemlje koje se dobro nose s epidemijom. "No zbog veza s okolnim zemljama, pratimo trendove i izvan Hrvatske. Mjere koje će se donositi za 11 dana bit će rezultat situacije u Hrvatskoj, nećemo automatizmom kopirati ono što primjenjuju druge zemlje", istaknuo je.

Naglasio je i da je za popuštanje mjera važno da se zadrži pozitivan trend. "Razgovarat će se o mogućim korekcijama, ali 1. veljače nije datum kada će se događati nešto spektakularno s popuštanjem mjera", poručio je Božinović.

NEVJEROJATNO!
Fotografija s vjenčanja otkrila tajnu njezina supruga: 'Posumnjala sam kad sam vidjela muževe sestre'
Ranoranilac ili noćna ptica?
Noćna sova - Kako večernji tip ljudi preživljava u jutarnjem svijetu?
 • Avatar niwrad
  niwrad:

  Sad bi, dosljednosti radi, trebali pisati i ovako: "Imamo 776 novih cijepljenih. 27 osoba je preminulo." Naravno, nije bitno od čega su preminuli, bitno je da su bili "pozitivni" na cjepivo. I da su umrli. To su naime novi standardi. ... prikaži još! Nema obdukcija, nema komorbiditeta, nema starosti, nema ničega. Ima samo 'post hoc ergo propter hoc'. "Pozitivan na nešto" - dakle umro od "pozitivnosti".

 • Avatar mustafa1
  mustafa1:

  predvidjam da bi ova pandemija mogla potrajati jos godinu do dvije odnosno dok amazon i partneri ne zauzmu poziciju koju zele. kad ucvrste pozicije u zapadnom svijetu na red dolazi kina koju ce ekonomski slomiti,rusiju ne treba ni spominjati posto ... prikaži još!o oni nisu nikakva zapreka. za 10 godina ce cijeli svijet biti pretvoren u brojke koje ce biti do u najsitnije cestice prozirne i predvidljive tako da svaka mogucnost od nekakve pobune propada jos u zacecu. korona je obican plast kojim se prisiljava proizvodjace na suradnju sa amzonom i partnerima. tko je taj ko ima najvecu korist od ove pandemije ??? bill gates sa prodajom svojih cjepiva ? istina,bill ima veliku korist od toga ali za amazon je on mala beba sto se tice kosristi od pandemije. na zapadu su trgovine zatvorene (osim prehrambenih) i ljudi narucuju skoro sve preko amazona,do kada to mogu izdrzati veliki trgovacki lanci ? pa uvrh glave jos godinu dana.

 • Herceg56:

  Ide na bolje,dobro je.👌✔️