Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 64
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Presica 'Godina isporuke obećanja'

Socijaldemokrati: Premijer Plenković i njegova Vlada nemaju sluha za najranjivije skupine u društvu

Zagreb: Socijaldemokrati o godini isporuke obecanja
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
13.12.2022.
u 13:43

Kao što je premijer jučer pozvao Dubravku Šuicu da pošalje nešto novca, mi danas Dubravku pozivamo da pošalje novac i za najranjivije, za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju, istaknula je Posavec Krivec

Klub zastupnika Socijaldemokrata danas je u Saboru održao konferenciju za medije na temu "Godina isporuke obećanja", a na presicu su došle zastupnice Irena Šimunić, Ivana Posavec Krivec, Vesna Nađ i Romana Nikolić.

- U godini isporuke obećanja premijera Plenkovića i njegove HDZ-ove Vlade - Pelješki most, uvođenje Schengena i eurozone - nema mjesta i za najranjivije skupine našeg društva. Unatoč svim uloženim naporima i apelima udruga obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, da budu partneri Vladi i resornim ministarstvima u kreiranju novih politika koje imaju za cilj poboljšanje kvalitete života djece, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji, u vladajućima i dalje ne nalaze partnera. Premijer Andrej Plenković i njegova Vlada nemaju sluha. I dalje ne uviđaju važnost i ozbiljnost situacije. Problem je u tome što je Vlada prepustila udrugama vođenje brige o osobama s invaliditetom i da udruge tako preuzmu ulogu države. A to nije posao udruga. To je posao socijalne države. Vlada i opet, kroz državni proračun za 2023. nije predvidjela i osigurala sredstva za ostvarenje ključnih obećanja danih najranjivijim skupinama našeg društva. Gdje su opet, po tko zna koji put, nestala obećanja? Cijele obitelji u kojima žive djeca s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom već odavno su na egzistencijalnom rubu i gurnute u ekstremno siromaštvo - kazala je Irena Šimunić dodavši kako su najranjiviji ogorčeni i razočarani odugovlačenjem donošenja Zakona o osobnim asistentima te Zakona o inkluzivnom dodatku koji se pripremaju već dugi niz godina. 

- Prema obećanjima iz resornog ministarstva ti su zakoni trebali biti usvojeni do kraja godine, i to u paketu. Priče o tome da "zakoni samo što nisu" slušaju već godinama. Siti su toga. I opet ostavljeni na cjedilu. I po tko zna koji put prepušteni sami sebi. I konačno, prisiljeni prosvjedovati zbog ostvarenja zajamčenih, ali nerealiziranih prava. Nedopustivo i sramotno. Vlada je očito odustala od obećanja. Premijer Plenković i njegova Vlada pokazuju da nema političke volje riješiti to pitanje. Padaju obećanja za javnost, ali bez pokrića u proračunu. Zašto su baš najpotrebitiji po tko zna koji put žrtve manipulacije i zavlačenja vladajućih političara i politika? Zašto potrebe djece s teškoćama u razvoju, njihovih obitelji i osoba s invaliditetom nisu na listi prioriteta ove Vlade i opet se odgađaju za neko buduće vrijeme? Poslušajte njihov vapaj za pomoći. Ne rušite najranjivijima dostojanstvo i ne tjerate ih u prosvjede. Novac, kada su u pitanju najranjiviji, ne smije i ne može biti izlika. Dosta je odgađanja za neko  buduće vrijeme jer najranjiviji žive život na način koji mnogi od nas ne možemo niti zamisliti, a kamoli živjeti. Samo obećanja ne pomažu onima kojima je pomoć najpotrebnija. Oni predugo čekaju djela. Dosta je omalovažavanja i diskriminacije - poručila je Šimunić nastavljajući kako Socijaldemokrati traže Zakon o asistentima i inkluzivnom dodatku, i to "sad i odmah" jer se samo tako može sačuvati socijalnu sigurnost i izbjeći lom društva. 

- To je konkretan potez koji pomaže onima koji pomoć očajnički traže i mole. Nažalost, sada i na ulici, na prosvjedu zakazanom za četvrtak, 15.prosinca u 12 sati, ovdje na Trgu svetog Marka, pred institucijama u čijoj je nadležnosti, ali i i obavezi rješavanje njihovih problema. Ovim putem, uime Kluba zastupnika Socijaldemokrata iskazujemo svoju potporu i punu podršku. Žalosti činjenica da je u godini isporuke obećanja i hvalospjeva moralo doći do toga da su baš najranjiviji prisiljeni svoje pravo za dostojanstven život tražiti i moliti na ulici. Jer, ako se i kada se nešto stvarno želi riješiti, može se. Bez odgoda, bez kalkulacija i manipulacijama s najranjivijim skupina našeg društva - reče na kraju Irena Šimunić. 

Na nju se nadovezala predsjednica zastupničkog kluba SD-a Ivana Posavec Krivec kazavši kako oni ne umanjuju nijedan projekt koji je realiziran za dobrobit Hrvatske ili hrvatskih građana. 

- Silno smo ponosni i na Pelješki most, i na Schengen, i na euro. Sve su to projekti kojima smo dali punu podršku. Ali u godini kada se proračun puni više nego ikada, kada se on puni na teret hrvatskih građana jer najveći porez dolazi iz PDV-a, mora biti mjesta i za najranjivije. Pa čak ako i nema mjesta u našem proračunu, vidimo da dolaze sredstva iz Europske unije. Pa onda, kao što je premijer jučer pozvao Dubravku Šuicu da pošalje nešto novca, mi danas Dubravku pozivamo da pošalje novac i za najranjivije, za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju. Neka se pod borom nađe i nešto sredstava, i za inkluzivni dodatak, i asistente u nastavi, i asistenture, jer oni to zaslužuju - istaknula je Posavec Krivec. 

Potom je odgovorila i na novinarski upit vezano uz obuku ukrajinskih vojnika, odnosno je li na razini kluba donesena odluka o tome kako će SD u petak glasati. 

- Mi smo vrlo jasno komunicirali naše stavove i od tih se stavova nismo odmaknuli. I ja sam kao saborska zastupnica pisala Ustavnom sudu tražeći neka pojašnjenja. Nakon mene to je isto učinio i kolega Domagoj Hajduković. Mi smo odgovore dobili, iščitavamo ih i danas ćemo na sjednici predsjedništva stranke donijeti konačnu odluku o tome kako ćemo glasati. Mogu samo reći da će u velikoj mjeri zastupnici Socijaldemokrata biti prisutni na glasanju u petak i da će naše izjašnjavanje biti jasno i nedvosmisleno - odgovorila je Posavec Krivec dodavši da su danas primili i odgovor Ustavnog suda na zahtjev Domagoja Hajdukovića koji je zatražio dodatno pojašnjenje. 

A kako iz tog odgovora predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića proizlazi da bi Ustavni sud, su je uočio elemente neustavnosti, o tome dostavio izvješće u Sabor, novinar je zanimalo kako će se to reflektirati na odluku kluba. 

- Ja isto tako tumačim taj odgovor Ustavnog suda, nastavno i na odgovor koji sam i sama dobila. Dakle, prema našim saznanjima prijava nepravilnosti od Ustavnog suda do Sabora nije stigla. Uzet ćemo i tu činjenicu u obzir pri donošenju odluke - reče čelnica kluba SD-a. 

Na kraju, kako su o najranjivijim skupinama u društvu došle govoriti njih četiri, uslijedilo je pitanje zašto na neki način i tako podržavaju stereotip da o socijalnim temama i problemima ranjivih skupina u društvu gotovo uvijek govore samo žene. 

-  Kada govorimo u klubu Socijaldemokrata onda uistinu ne možemo govoriti o stereotipima da žene isključivo govore o nekim temama. Danas se to slučajno dogodilo da smo nas četiri kolegice bile u klubu kada smo dogovarali dolazak na ovu konferenciju za medije. Kasnije popodne će biti i ostali kolege koji će govoriti o drugim temama. Podijelili smo zadatke. Ali da, o svim problemima u društvu koji dolaze sa socijalnog aspekta govorit ćemo svi kao jedan jer mi smo prvenstveno socijaldemokrati. To je naš "core business". Nema razlike muško-žensko. Isto tako nema razlike kada govorimo o rodnoj ravnopravnosti. Mi smo možda jedini klub i jedina stranka koja je otišla i korak dalje pa čak imamo i interne dokumente kojima definiramo i seksualno napastovanje među kolegicama i kolegama. Pritom ne mislimo da su samo žene žrtve već da su ponekad i muškarci žrtve. Znači, o svim tim temama govorimo ravnopravno, a ovo danas je sasvim slučajno - kazala je Posavec Krivec. 

Komentara 2

SA
sasha68
14:59 13.12.2022.

osobno poznajem obitelj koja ima djevojčicu u teškom stanju, jako mi je zao, ali..njena majka sa svim davanjima od drzave i grada prima ukupno 600 eura-za koje masa ljudi radi, uredno dobivaju sva pomagala, nova kolica za dijete cak i auto zbog prijevoza tim kolicima, ne znam zasto drugi to ne ostvaruju? ne traze, ne znaju? napominjem da je obitelj radnička nace,bez iskaznice icije

BL
blackeder2022
14:51 13.12.2022.

Fantastično,Plenković vas doživljava manje od lanjskog snijega,a vi ćete podržati njegovu osobnu promociju i politiku spram Ukrajine ,a protiv stava Milanovića.Ili ste l.di,ili vam smrde noge.A podržsli ste istog Milanovića za predsijednika,a sad podržavate nakaradnu pootuustavnu politiku HDZa i Plenkovića.Nakonon slijedećih izbora,neće vas biti u Saboru niti u tragovima.Tko bi normalan glasao za ovakve prevarante!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije