Tri obrazovna sindikata traže novi postupak mirenja, u suprotnom su, poručuju, spremni na novi štrajk. – Poslali smo Gospodarsko-socijalnom vijeću (GSV) zahtjev za novi postupak mirenja. Premijer Plenković stalno govori da je za socijalni dijalog. Mi ćemo na ovaj način dati šansu da se još jednom probamo za stolom nešto dogovoriti – rekao je predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Zrinko Turalija na konferenciji za novinare. Sindikati i dalje ostaju pri svojim zahtjevima – traže povećanje osnovice i usklađivanje koeficijenata, a ne postigne li se novi dogovor u novom potencijalnom postupku mirenja, koji može potrajati pet dana, najavljuju štrajk regionalnog cirkularnog tipa. Dakle, štrajk bi se održavao naizmjence po županijama, pet štrajkova u iduća tri tjedna.
– Plan je da prvi štrajk obuhvati četiri županije. Nakon toga, najmanji će štrajk biti u tri županije, a najveći u šest ili sedam županija, različiti su formati – kazao je čelnik sindikata Preporod Željko Stipić naglasivši da je ranije najavljeni prosvjed na središnjem zagrebačkom trgu i dalje opcija.
Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin napomenuo je da sindikatima nije u interesu zakidati đake i studente, nego zaustaviti društvenu degradaciju obrazovanja. Kroflin je ocijenio neprihvatljivim da se spremačicama u školi, koje mjesečno zarađuju 850 eura, oduzima dnevnica od 40 eura ako se odluče pridružiti štrajku, dok se saborskim zastupnicima s plaćom od 4000 eura za neopravdani izostanak s radnog mjesta uzima samo 20 eura. Na novi zahtjev za mirenje odgovorili su i iz Ministarstva obrazovanja.
– Što se tiče zahtjeva za mirenje, pitanje je može li se mirenje pokrenuti (prošlo mirenje završilo je i konzumirano je štrajkom) bez ponovno pokrenutih i provedenih pregovora. Najavu štrajka komentirat ćemo kada sindikati najave i datum održavanja te njegovo trajanje – kazali su. Poručili su, među ostalim, da nije istina da se zaposlenicima koji su bili u štrajku taj dan neće platiti. – Dan proveden u štrajku platit će im sindikati jer zaposlenici na to imaju pravo. Pozivamo sve zaposlenike da se pismeno obrate sindikatima sa zahtjevom za plaćanje dana provedenog u štrajku – kazali su u Ministarstvu obrazovanja.
U Ministarstvu su još jednom poručili da zbog svega što Vlada radi za unapređenje materijalnog i nematerijalnog statusa zaposlenika u obrazovanju ne nalaze nikakav razlog za novi štrajk. – Od početka mandata Vlade svake je godine povećavana plaća zaposlenicima u sustavu obrazovanja pa sada već govorimo o više od 60% kumulativnog povećanja – kazali su. Podsjetili su da je uza sve to ovaj mjesec svim zaposlenicima isplaćena plaća uvećana 3% te će im do kraja godine biti uvećana za dodatnih 3%.
– Osim toga, za tri mjeseca ponovno počinju pregovori sa sindikatima o dodatnom povećanju plaća. Ako govorimo o utjecaju inflacije, prema dostupnim podacima, kumulativna inflacija od 2019. do siječnja bila je 28,1%, a rast plaće učitelja u istom razdoblju 67%, što nam pokazuje da je unatoč inflaciji povećanje plaća učitelja u navedenom razdoblju i dalje značajno – osvrnuli su se u Ministarstvu obrazovanja na sve najave triju obrazovnih sindikata.
Kad završi školska godina onda štrajkajte i prosvjedujte cijelo ljeto, neradnici jedni,a ne tu ucjenjujete djecu i roditelje...ima ih do 30% viška i treba im kontrolirati nj.radno vrijeme,obavezno doći u 7 u školu i biti u njoj do 15h,a ne 3,4 sata rade i odu kuci