Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 177
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Wikileaks

Šimonović Foleyju: Topničke su dnevnike sakrili ljudi oko Gotovine

'(FILES) This file picture dated 05 August 2000, shows Croatian fugitive general Ante Gotovina in the capital Zagreb\'s central park. The European Union delayed, 16 March 2005, the start of EU entry t
Foto: 'STRINGER'
1/4
06.09.2011.
u 10:26

Optužiti generala i njegov tim u sudnici bilo bi vrlo osjetljivo za Hrvatsku vladu, rekao je ministar

Usred agresivne potrage za topničkim dnevnicima, Vladini dužnosnici bili su spremni otići u Haag i u sudnici optužiti Gotovinu za krađu i skrivanje tih dokumenata, ali Amerikancima su priznali da se boje pogledati Gotovini u oči.

"Hrvatska vlada objasnit će sudskom vijeću da svi dokazi akcijskog tima upućuju na Gotovinu i njegove suradnike kao osobe odgovorne za krađu dokumenata", piše u bilješci o susretu američkog veleposlanika Foleyja s ministrom pravosuđa Šimonovićem 10. prosinca 2009. koju je prošli tjedan objavio WikiLeaks. Zatim slijedi znakovita Šimonovićeva bojazan: "Optužiti Gotovinu i njegov tim u sudnici vrlo je osjetljivo za Hrvatsku vladu, rekao je Šimonović, s obzirom na Gotovinin ugled nacionalnog heroja u hrvatskom narodu. Šimonovića čak brine i to kakav će biti fizički raspored u sudnici te hoće li Vladini stručnjaci imati Gotovinu u svome vidokrugu dok budu svjedočili". To se u haaškoj sudnici nikad nije dogodilo, ali Vlada premijerke Kosor očito je u jednom trenutku bila spremna "utopiti" Gotovinu, ali ne i gledati ga u oči dok to čini.

Poziv na žrtvovanje

Mjesec i pol prije tog razgovora s Foleyjem, Šimonović razgovara i s posebnim američkim veleposlanikom za ratne zločine Rappom. Šimonović tu otkriva da je Hrvatska tražila od Haaškog suda dopuštenje da hrvatski istražitelji izravno ispitaju Gotovinu u pritvoru. Šimonović "želi zaobići njegov braniteljski tim" i želi izravno "reći Gotovini da ti dokumenti ugrožavaju budućnost nacije te da bi on, ako je stvarni domoljub, trebao pronaći načina da ih preda".

Američka diplomatska izvješća poslana iz Zagreba 2009. potvrđuju ono što je javnost i tada znala – da je glavni haaški tužitelj Serge Brammertz toliko zapeo za pitanje topničkih dnevnika da je to moglo ugroziti otvaranje 23. poglavlja u pregovorima s EU. Ali izvješća otkrivaju i to da su upravo Amerikanci pomagali Hrvatskoj da provede istragu o topničkim dnevnicima i uvjeri skeptične zemlje EU – Britaniju i Nizozemsku – da Hrvatska surađuje.

"Predlažemo da se Amerika potrudi oko deblokiranja hrvatskih pregovora u 23. poglavlju", piše u jednom izvješću od 30. XI. 2009., gdje se dodaje: "Jedan je aspekt te strategije da se nagovori EU da u procjeni hrvatske suradnje razmotri više čimbenika, a ne samo mišljenje glavnog tužitelja. Drugi bi aspekt bio da se pritisne Brammertza kako bi pokazao veću spremnost da prihvati vjerodostojnu istragu Hrvata kao primjerenu suradnju".

Amerikanci su spremni uključiti svoju diplomaciju u lobiranje za Hrvatsku, ali od hrvatskih dužnosnika traže agresivnu istragu o topničkim dnevnicima. I Serge Brammertz pritišće Bajića da agresivno istražuje Gotovinin braniteljski tim, što pokazuje diplomatska bilješka iz prosinca 2008.: "Bajić kaže da ga je Brammertz pritiskao da pretraži ured i stan Marina Ivanovića". Zbog svih tih pritisaka policija i tužiteljstvo provode racije u prostorima koji pripadaju Gotovininim suradnicima.

Neprijateljsko ispitivanje

Davor Stier, savjetnik premijerke Kosor, 14. prosinca 2009. brifira američkog veleposlanika o pretresima koji su se dogodili pet dana prije toga. Pretresene su prostorije 11 osoba, a Stier kaže da su pretresi bili "agresivni" te da su osumnjičenici bili podvrgnuti "neprijateljskom ispitivanju". Policija je tražila nalog za pretres još jednog odvjetnika haaških osumnjičenika, ali sud je to odbio. Neslužbeno doznajemo da je riječ o Čedi Prodanoviću, nekadašnjem Ademijevu branitelju. Bajićeva izjava Amerikancima da ga je Brammertz pritiskao da istražuje Ivanovića važna je jer su godinama kasnije Bajić i Brammertz tvrdili da pritisaka nije bilo.

Komentara 149

BL
Blizard
11:52 06.09.2011.

Josipovic, Simonovic , Kreirali , napisali proslijedili. Optiznice za Hrvatske Generale ovih izroda i sada su breme na nevinim plecima nasih generala !

AN
Antiflašist
10:31 06.09.2011.

Za koga li je Gotovina oslobodio Hrvatsku? Pa za veleizdajnicku bagru ocito.

CR
crofish
10:35 06.09.2011.

uz mesića i vladu hdz-a Gotovina nije imao nikakve šanse. toliko izdajnika ne bi niti SAD preživjele!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije