Ako ne želiš da ti suđenje počne, uvijek možeš posegnuti za nečim iz "arsenala" legalnih sredstva koji je dozvoljen obrani. Jednom tako tražiš izdvajanje nezakonitih dokaza. No sud te odbije, žalbu ti odbije i Visoki kazneni sud (VKS). Novo ročište je pred vratima i onda jednostavno, koji dan ranije otkažeš punomoć odvjetniku i o tome obavijestiš sud. Jer je to tvoje pravo. A novi odvjetnik naravno, treba vremena da se upozna sa spisom. I tako si početak suđenja u kojem je optužnica podignuta prije gotovo pet godina i u kojem je već više tvojih suoptuženika osuđeno na temelju nagodbi s USKOK-om, prolongirao za mjesec dana. Za sada.
Tako se u kratkim crtama može opisati slučaj La Famiglia, koji se bavi krijumčarenjem oko 600 kilograma kokaina. U tom slučaju, na optuženičkoj klupi još su ostali Petar Šarac Pjer i Aleš Sokolik, državljanin Češke. Njima je na zagrebačkom Županijskom sudu trebalo biti nastavljeno suđenje, koje bi zbog protoka vremena, počelo iz početka, jer su na zadnjem ročištu lani u travnju tražili izdvajanje nekih dokaza kao nezakonitih. Sud im je to bio odbio, nakon čega su se žalili VKS-u, no i VKS ih je odbio. Međutim ročište zakazano za 13. ožujka nije se održalo jer je Šarac par dana prije ročišta izvijestio sud da je otkazao punomoć dosadašnjem odvjetniku pa je sud novome odvjetniku dao rok za upoznavanje sa spisom. Sljedeće ročište zakazano je za travanj.
Inače, zanimljivost ovog slučaj je da se Šarac i Sokolik terete da su bili dio zločinačkog udruženja na čijem je čelu bio Michael Dokovich, koji odavno služi kaznu jer je 2021. priznao krivnju i nagodio se s USKOK-om. Po toj nagodbi osuđen je na 11 i pol godina zatvora te je ostao bez 1,3 milijuna eura. Šarac i Sokolik niječu krivnju, a USKOK u optužnici tvrdi da je Šarac bio veza s južnoameričkim dobavljačima kokaina. Utvrđeno je da je nekoliko puta putovao u Kostariku i Dominikansku Republiku, no, prema njegovoj obrani, radio je to zbog problema sa zdravljem, a ne zbog droge. Sokolik je optužen kao jedan od pilota aviona kojima je krijumčarena droga. USKOK-ova optužnica prikazuje kako funkcionira svijet narkokartela, a najzanimljiviji u toj priči bio je upravo Dokovich, koji je rođen kao Iljmija Frljučkić u Podgorici, a predstavljao se i kao Michael Bugatti, Živko Jović te Radovan Trzin. Uhićen je 16. svibnja 2019. u Švicarskoj. Tamo je u pritvoru bio do 28. studenog 2019., kada je izručen Hrvatskoj. Osim njega, Šarca i Sokolika još su bili optuženi Silvijo Beljević, Dražen Letić, Siniša Čuturić i njegova sestra Nevenka, koja je inače Dokovicheva nevjenčana supruga te Ivan Lešić, koji je radio kao policajac u Rovinju. Svi su u međuvremenu priznali krivnju te su osuđeni na temelju nagodbi s USKOK-om.
Cijela ta priča, prema optužnici, pomalo je filmska i nevjerojatna jer su putovanja privatnim zrakoplovima od Švicarske, Italije, Njemačke, Srbije pa sve do Kostarike, Urugvaja i Dominikanske Republike bila pokriće za trgovinu drogom. Pri tome je Dokovich bio galantan, a njegova se galantnost mjerila u tisućama eura i kuna. Sve je to podrazumijevalo i luksuzni život, spavanje u najskupljim hotelima, "poslove" i "posliće" koji se suradnicima plaćaju od par stotina pa i do nekoliko tisuća eura. Luksuzni automobili, lijepe žene, kriptirani mobiteli... Tako je Dokovich živio do uhićenja u Švicarskoj.
Svjedoci su ga opisivali kao šutljivog poslovnog čovjeka, a taj se crnogorski ugostitelj, koji se predstavljao kao hotelijer te vlasnik poduzeća za uvoz i izvoz povrća, zapravo primarno bavio trgovinom – kokainom. Dokovich se koristio s više lažnih identiteta pa je tako imao dokumente koji su glasili na imena Živka Jozića i Radovana Trzina, a za te lažne identitete pobrinuo se Lešić, koji je radio kao policajac. Osim što je mu je pomogao da pribavi lažne hrvatske dokumente, Lešić je za Dokovicha provjeravao i "sitnice" poput potraga i tjeralica, odnosno mogu li Dokovich te identiteti kojima se koristio (Trzin i Jozić), doći u Hrvatsku bez opasnosti da budu uhićeni. Međunarodna istraga koja se bavila Dokovichem i njegovim kompanjonima, trajala je više od godinu dana, a tijekom tog vremena policije više zemalja pažljivo su tajno snimale, prisluškivale te pratile Dokovicha i ostale. Zahvaljujući tome, vrlo je vjerno rekonstruirano kako funkcionira međunarodna trgovina drogom, koja počinje na plantažama koke u Srednjoj i Južnoj Americi, a završava u zemljama EU.
– Ptica dolazi za 10 dana u Urugvaj. Možeš u nju staviti bilo što želiš. Ja i MCC idemo s 200 i Pruge 200 i drugi s 200, 25 % istog dana napuštaju tvoje ruke – kaže Dokovich jednom od svojih sugovornika početkom svibnja 2019.
U toj kriptiranoj komunikaciji ptica je avion koji iz Urugvaja prenosi kokain, a Dokovicha malo pere panika jer mu je u ožujku zbog iznenadne kontrole aerodromske policije propao transport kokaina iz Paragvaja. On tu već počinje sumnjati da bi mogao biti u nekim problemima, što se čuje u tajno snimljenom razgovoru iz travnja 2019.
– Nikada nisam tebi ni GK rekao ništa o bilo kakvom gubitku jer je to moj problem, a ne tvoj. Nakon što sam dobio materijal, ja sam odgovoran, a ovaj ti put kažem da je posrijedi ozbiljan problem. No možeš biti siguran da ćemo to riješiti, samo sve to moram organizirati jer mi se cijeli svijet preokrenuo. Događa mi se ludo sranje i siguran sam 100 posto da se provodi istraga. Ako mi ne želiš vjerovati, to je drugi problem... – kaže Dokovich svom sugovorniku u tom razgovoru.