Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

Sada kad mogu reći kakve škole trebaju biti, roditelji đaka šute

Stručnjaci koji su radili strategiju razvoja obrazovanja čude se slabom interesu građana za taj važan dokument.
03. studenoga 2013. u 11:00 29 komentara 210 prikaza
neven budak
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Pogledajte galeriju 1/2

Osim što znaju sve o nogometu, građani Hrvatske sve znaju i o školstvu. Znaju što bi sve trebalo promijeniti, koje sadržaje iz nastavnih programa izbaciti, kako koncipirati udžbenike, koliko bi sati djeca trebala provesti u školi, koliko bi morale biti teške školske torbe, s koliko godina bi djeca trebala krenuti u školu, što bi u njoj trebala učiti iz kojeg predmeta, koji su im predmeti i znanja važni za uspjeh u životu, a koji su potpuno nebitni...

Roditelji, bake i djedovi, sestre, braća i tete naših školaraca imaju viziju kako bi trebala izgledati moderna škola, koliko bi stranih jezika učenici morali svladati, po kojim bi se kriterijima mogli upisivati u određenu srednju školu, treba li državna matura i zašto, je li selekcija za upis na fakultete dobra ili nije, imamo li inflaciju odlikaša ili ne, poklanjaju li se ocjene i zašto.... Kratko rečeno, o obrazovanju svi sve znaju.

U mjesec i pol dana javne rasprave većina je primjedbi poluprivatne naravi

Neven Budak

Ili se barem tako mislilo dok na javnu raspravu prije više od mjesec i pol dana nije stigla Strategija razvoja odgoja, obrazovanja i znanosti koju je izradio tim više od stotinu stručnjaka na čijem je čelu premijerov savjetnik za obrazovanje i znanost prof. Neven Budak.

Većina tribina loše posjećena

Javna rasprava o tom dokumentu ogolila je činjenicu da Hrvati sve znaju i sve mogu samo do trenutka dok ne treba djelovati konkretno. Što potvrđuje i podatak da je na predloženu strategiju, prema riječima prof. Budaka, do sada pristiglo samo 36 primjedbi ili prijedloga, kako god.

Željko Jovanović (1) od 2018. godine Jovanovićeva strategija: Uvodi se devetogodišnja osnovna škola strategija (1) Novi plan Pogledajte kakve novosti donosi nova strategija obrazovanja

– Većina je poluprivatne naravi – kaže prof. Budak i dodaje da su na nekim javnim tribinama imali dobre rasprave na kojima su im podršku dali učitelji i profesori.

No, dojam je da većina tih tribina nije bila osobito posjećena, a najbolji su primjer tribine u Zagrebu i Zagrebačkoj županiju.

Ljudi su svjesni da je malo normalnih situacija u kojima mogu ostvariti svoja prava

Zoran Malenica

Na svakoj od njih bilo je manje od deset ljudi. Zašto je to tako, odnosno zašto u kuloarima imamo štošta reći, a kad treba nešto konkretizirati, zamuknemo, pitali smo sociologa prof. Zorana Malenicu.

Utjeha – pričanje po kuloarima

– To je ozbiljan problem, a posljedica je toga da su ljudi svjesni da je malo normalnih situacija u kojima mogu realizirati neko svoje pravo pa im onda kao utjeha ostaje pričanje po kuloarima o tome što bi oni sve napravili kad bi bili u prilici. Što je najgore, misle da na taj način daju svoj doprinos promjenama, što apsolutno nije točno. Tako se samo stoji na istim pozicijama, prihvaća se sve i upada u sustav koji postoji – objašnjava prof. Malenica te dodaje da ljudi mogu zazirati i od preopširnih dokumenata, što Strategija jest, koje ne stignu u cijelosti pročitati, pa se onda ne usuđuju ni konkretno predlagati. Lakše im je zadržati se na površnom komentiranju.

76th Session of the General Assembly at UN Headquarters in New York
PREDSJEDNIK U SAD-U
Stručnjaci o Milanoviću u New Yorku: 'Prvi put u povijesti ovo čujemo, čekali smo 20 godina'
Gospodin Fin
Osvojite vrijedne nagrade
Osvoji 15.000 kn nagrade: Razveseli svoju školu i postani financijski znalac kao Gospodin Fin!
 • boris:

  Nije dobro da roditelji šute, jer oni su prvi koji trebaju djelovati u školu i snositi odgovornost, ali nije čudo što svi šute, jer su se stvari provodile bez pitanja roditelja, nedemokratski, na primjer zdravstveni odgoj, koji je dijelom devijacija, ... prikaži još! a ne odgoj, srezana su prava roditelja, ali malo po malo, iako to nije na ruku vladajućima, ipak će roditelji uvidjeti i uzeti stvar u svoje ruke.

 • Avatar mlijeko
  mlijeko:

  Možda ste se trebali zapitati zašto je to tako da građani ne daju prijedloge. Možda je to zato što u prethodnim raspravama niste ništa uvažavali već ste sirovom silom i većinom u Saboru usvajali onako kako ste sami i predlagali. ... prikaži još! Evo, ja sam osobno protiv 9-godišnjeg školovanja, jer naše škole ionako predugo traju, protiv toga da se ocjene za 5 i 6 razred uzimaju za upis u srednje škole, općenito sam da se uvede mala matura i da ista bude polazišna za upis u srednje škole, jer ovako učenici sa lošijom kvalitetom znanja i boljim ocjenama iz manjih sredina uzimaju mjesta daleko kvalitetnijim učenicima iz škola gdje se znanje realno ocjenjuje. I što da sam to predložio kada bi to ostalo samo mrtvo slovo na papiru, jer je politika drugačije donijela Odluku.

 • Avatar gorskikristal
  gorskikristal:

  Istina. Sad možemo i pjevati Ustani Bane. Možemo polemizirati s ministrom unutarnjih poslova i radi toga biti strpani u pritvor i završiti u ludnici na spaljivanju mozga kao Marko Francišković.Možemo ići u prosvjede. Možemo izlaziti na izbore. Ali ne možemo ... prikaži još! dobiti posao. Ako ga i dobijemo, ne možemo od zarade pristojno živjeti. Za života ne možemo zaraditi dovoljno da izgradimo kuću ili kupimo stan.Ako i uspijemo odškolovati djecu, za njih nema posla,a sa znanjima koje dobiju ovdje, drugdje mogu samo raditi pomoćne poslove..