Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 16
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
VODIČ ZA MIRNU BUDUĆNOST

Planirate otići u mirovinu? Ovo su prvi koraci koje morate poduzeti prije te važne odluke

Karlovac: Umirovljenici u šetnji
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
1/4
24.11.2023.
u 11:08

Prvi korak koji morate učiniti jest podnošenje zahtjeva za informativni izračun mirovine Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO). Nakon podnošenja zahtjeva, REGOS će vam dostaviti informativni izračun mirovine.

U 2024. godini pravo na ostvarenje pune starosne mirovine imaju muškarci s navršenih 65 godina i žene s navršene 63 godine i šest mjeseci, uz uvjet da su ostvarili 15 godina radnog staža. Iznimka su dugogodišnji osiguranici koji imaju više od 40 godina staža, a nedostaju im godine života. Oni stječu pravo na punu starosnu mirovinu kada navrše 60 godina života i 41 godinu radnog staža. Pravo na odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu imaju muškarci koji napune 60 godina života i žene s navršenih 58 godina i šest mjeseci, uz uvjet da su ostvarili 35 godina mirovinskog staža, piše tportal, koji donosi vodič što morate učiniti ako planirate otići u mirovinu.

Ako ste u jednoj od spomenutih kategorija i planirate otići u mirovinu u idućih godinu dana, prvi korak koji morate učiniti jest podnošenje zahtjeva za informativni izračun mirovine Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO). Nakon podnošenja zahtjeva, REGOS će vam dostaviti informativni izračun mirovine. On se zapravo sastoji od dva izračuna: onog za mirovinu iz prvog stupa (izrađuje ga HZMO) i onog za mirovinu iz drugog stupa (izrađuje ga mirovinsko osiguravajuće društvo).

Na temelju dobivenih izračuna možete ocijeniti koja vam je varijanta isplate povoljnija te donijeti odluku o izboru mirovine, bilo samo iz prvog mirovinskog stupa, bilo iz oba stupa obveznog mirovinskog osiguranja. Nakon što ste donijeli odluku, HZMO-u predajete zahtjev u kojem navodite kakvu mirovinu želite primati. U slučaju da ste se opredijelili za mirovinu samo iz prvog stupa, prihvaćate da se vaša ukupna ušteđena i kapitalizirana sredstva iz drugog stupa prenesu u državni proračun. HZMO vam u tom slučaju izdaje rješenje o mirovini kao da ste bili osigurani samo u prvom mirovinskom stupu. Ako ste odabrali kombiniranu mirovinu, HZMO određuje osnovnu mirovinu iz prvog stupa, a isplatu iz drugog stupa ugovarate s odabranim mirovinskim osiguravajućim društvom (MOD). S pomoću kalkulatora na stranici Mirovinski fondovi možete sami izračunati iznos mirovine iz drugog stupa prema različitim modelima.

VEZANI ČLANCI:

Neki poslodavci isplaćuju otpremninu prilikom odlaska u mirovinu. Poslodavac vam može isplatiti otpremninu bez plaćanja poreza do iznosa od 1327,24 eura. U sklopu aktualnih poreznih izmjena, od početka 2024. taj se iznos povisuje na 1400 eura, navodi tportal.

VIDEO Dvadeset godina žena iz Irske dizala mirovinu članice obitelji koja je umrla 2001.

Komentara 3

Avatar Hazl113
Hazl113
08:53 27.11.2023.

Ako netko namjerava u mirovinu krajem ove godine, ili početkom druge, onome kojima je prosječna plaća u ovoj godini niže od državne prosječne plaća, za prošlu godin ukoja je 1015€, bolje mu je ići 31.12. Onom kojemu je viša, 02.01. Zašto. Pa zato jer sa 31.12. ova godine ne ulazi u proječne godišnje plaće pa će samim time PVB (prosječni vrijednosni bod) ostaje isti, jer bi se u tom slučaju malo smanjio i obrnuto. Ako je veća, onda bi ova godine malo dignula vrijednosni bod i tako povećala mirovinu. Dakle radi se o neto plaći, a ne primanjima.

SB
Slavenski_brat
15:47 24.11.2023.

Ne, prvi korak kod odlaska u mirovinu je pobrinuti se da promijenite bezvrijedni euro u vrijednu valutu. Od svog nastanka 1999 godine do danas, euro je izgubio 85% svoje vrijednosti naspram zlatu, a od 2007 do danas 44% vrijednosti naspram svicarskom franku. Pametnom dosta

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije