Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić posjetio je vojarne u Kninu, odnosno obišao je vojarnu 4. gardijske brigade Pauci, a zatim i vojarnu General-bojnik Andrija Matijaš-Pauk te se osvrnuo na uvođenje vojnog roka.
- Pogledali smo spremnost oružanih snaga za temeljno vojno osposobljavanje. Uvjerili smo se da je sve spremno. Ono će se obavljati ovdje, na Slunju i u Požegi. Nadamo se da će usvajanje zakona biti do 15. srpnja, kad je gotovo zasjedanje Sabora. U iščekivanju smo prvih ročnika. To će po jednoj generaciji koštati četiri milijuna eura. Ukupno će biti pet generacija godišnje, što je oko 20 milijuna eura za temeljno vojno osposobljavanje. Potencijal je između 18.000 i 20.000.
Već se neko vrijeme, a sve i više u Hrvatskoj priča o obaveznom vojnom roku. On je u Hrvatskoj zamrznut 2008. godine i zamijenjen dobrovoljnim služenjem. Trenutačno je u Hrvatskoj na snazi dragovoljno služenje vojnog roka, na koje se mogu prijaviti svi mladići i djevojke od 18 do 30 godina. Vojna obveza odnosi se pak samo na muškarce starije od 18, ali će žene i dalje moći ići na dragovoljno vojno osposobljavanje. Jedan od glavnih razloga za uvođenje obveznog vojnog osposobljavanja je da bi se pričuvne postrojbe nesmetano popunjavale. Prema nekim informacija koje su u medijima bile još prošle godine, vojni rok ne bi bio kraći od dva mjeseca niti duži od tri. S obzirom na sigurnosnu situaciju u svijetu, ali i Europi, konstantne prijetnje i naoružavanje, pitamo Vas što mislite o uvođenju obveznog vojnog roka.
Sto si jači to je manja opasnost da te netko premlati.