Ljeto u Jugoslaviji 1968. godine kalendarski još nije ni počelo, a bilo je već jako vruće! No ne zbog klimatskih promjena i vrućine u zraku. Bilo je jako vruće na političkom planu, a vrućinu su izazvali studenti. Naime, koliko god Jugoslavija tada bila vođena čvrstom rukom, pod budnim nadzorom Partije, vojske, milicije i tajnih službi, studentski bunt proširen Europom i Amerikom prelio se tada i na Jugoslaviju. Početkom lipnja na ulice su izašli studenti u Beogradu. To je bio šok za sve, a ponajviše za Tita. On je tada s Jovankom došao s Brijuna u Beograd. Prema sjećanjima Marka Vrhunca, Tito je izišao iz zrakoplova namršten i loše raspoložen, odmah je pitao o situaciji, a Jovanka je lakrdijaški dobacila: "Hoće li i na nas bacati kamenje?"
Jasno je kao dan kako je Partija na čelu s Titom provodila narodnu vlast. Svi hvalimo Sašu Zelepugina i njegovu emisiju Nedjeljno popodne, ali zaboravljamo da je Zelepugin kao dugogodišnji voditelj i urednik te emisije svake nedjelje u emisiji imaoo Miroslava Lazanskog. Tek kasnije je postalo jasno da je Lazanski onaj tvrdi sovjetski kadar i suradnik Kontraobavještajne službe JNA. Sve je Partija provodila, a najviše diktaturu i moralno-političko vaspitanje.