Nove Vladine mjere: Državni sektor ponovno zaštićen
Analitičari: Naše se društvo raslojava na one u državnim službama koje se uvijek štiti te na one u privatnom sektoru koji će opet platiti najveći ceh
Komentari 43
Hrvatski gradjani su se izjasnili za takvu poltiku kad su dali podršku sindikatima javni službi prijedvije godine.
Gump, Forrest Nitko u državnoj upravi osim spremačica nema plaću manju od 3000 kuna zato mojne tisra.
Ako je višak 25000 može ih se otpustiti.Međutim tih 25000 predstavlja oko 6 % zaposlenih.Da nitko ne završi na cesti, moglo bi se svima plaće u upravi smanjiti za isti iznos i opet bi se uštedjeli isti novci. No naši su ekonomisti ispite polagali u ljetnoj školi kod Tipurića.
stefj službenica stvarno nema veze s time što papiri nemaju smisla, niti je na njoj da odlučuje o propisima koji su ih proizveli - zar nemamo za to skupo plaćene saborske zastupnike? što se tiče kave, na kavama i dolcu se jednako tako u radno vrijeme vide i radnici u radnim odijelima privatnih firmi kako piju kavu ili obavljaju stvari koje nemaju veze s firmom u kojoj rade. državna tvrtka i državna uprava su dva različita svijeta; osim toga napisao sam da prije dvije godine nitko nije htio u državnu službu, sad je i to privlačno; što se tiče prijeme u državnu službo, on je bar na papiru uređen (što ne znači da nema zloupotrebe), za razliku od privatnih firmi gdje se nema nikakvih pravila ni nadzora ni kontrole javnosti, nemojte mi pričati da je tu vlada tržište lib spremačice nisu državni službenici, a što se tiče plaće ne pričaj o onom o čemu nemaš pojma
ekonomski stručnjak Josip Tica. .... Ovakvih imamo na lopate
Gump, Forrest Čistačice su namještenici,ako su u sustavu uprave,naravno,a navedi ti jedno službeničko radno mjesto koje ima manju plaću od 3000 kuna.A o tim stvarima znam iz prve ruke.
Iz šupljeg u prazno, to je radio HDZ sad SDP!! Gospodo smanjite birokraciju za pola ukinite pola 2/3 općina smanjite broj gradova ukinite županije i pustite nas da živimo! Gospoda iz javne i lokalne uprave jede novac!!!!!
Gump, Forrest, tak mi je svejedno da li na dolcu sjede i radnici iz privatnih poduzeća, ja ih ne plaćam. Ako njihov vlasnik to dozvoljava, to je njegov problem. Državne i javne djelatnike plaćam ja i svi ostali građani i ako sjede u birtiji unutar radnog vremena to ide meni iz džepa. Imam kolege koji su prešli iz privatnih poduzeća u državnu upravu i/ili javno poduzeće pa se i sami zgražavaju kako se ništa ne radi. Ne mogu vjerovati i ubijaju se od dosade, a ako i ima posla, to je za max. sat-dva. Neki od njih su se i vratili u privatni sektor jer jednostavno više nisu mogli. Za raditi u državnom sektoru, čovjek mora biti poseban (kao što tvoj nick govori), isto kao i političari. Normalni ljudi, koji rade, to ne mogu. Ili polude ili si nađu fuš pa rade unutar radnog vremena. A za privatni firmu? Kakva kontrola javnosti za zapošljavanje? Pa poslodavac sam može odabrati radnika kojeg zapošljava, sam ga plaća i sam je kriv ako je loše izabrao. Kakve to veze ima s javnosti, pa ne plaćaju ga građani? Mislim, tvoja razmišljanja jednoznačno pokazuju od kuda dolaziš, te koliko državni službenici imaju doticaja s realnošču, tržištem i tokovima novca...
Šef, tajnica i jedan do dva zaposlena. Tako izgleda naša državna uprava. Od dolaska kukurikavaca na vlast, šefu je plaća smanjena za 2 i pol iljadarke. \"Organizacija rada\" je pak ostala identična. Zbilja, kako možemo naprijed? Sustav treba srušiti do temelja, sve rođe, zemljake i partijsko-stranačke \"prijatelje\" poslati na burzu, a nakon toga zaposliti samo sposobne. Čega se Milanović boji, da će mu birokracija lupiti generalni štrajk? I svi se grohotom nasmijaše.
Milanović treba imati hrabrosti i reći - Da otpustit ćemo 40 tisuća ljudi iz javnog sektora i točka. Uvijek neko prelijevenje iz šupljeg u prazno. Pazite ovo 500 tisuća zaposlenih u javnom sektoru - znači za državu i 700 tisuća u privatnom. Znači skoro svaki drugi radnik je na državnoj sisi, a tko to sve plaća - oni koji privređuju tj oni koji rade u realnom sektoru. Sustav je neodrživ, krediti mogu usporiti pad sistema ali kad tad će i to doći na svoje i završit ćemo kao grčka.
Ljep im plan 21-kukuriku. \"Koalicija smatra da sadašnja vlast nije adekvatno odgovorila na hrvatske ekonomske probleme i na izazove aktualne krize! Naprotiv, Vlada se uporno trudila zadržati visoku razinu javne potrošnje i proračunski deficit svaljujući teret krize na sve ostale sektore u državi. Umjesto poreznoga rasterećenja i antirecesijskih stimulansa, vlast je posegnula za uvođenjem novih poreznih nameta građanima i posrnulom gospodarstvu. Isto to gospodarstvo država je istisnula s domaćega financijskoga tržišta i izravno i neizravno utjecala na veliko povećanje nelikvidnosti u sustavu.\"
Prije svega više ne znam čega je što prosjek. U državnim službama (gradovi, općine, županije i svi ostali koji se financiraju iz proračuna) treba utvrditi koliko je po kojem sektoru viška u odnosu na EU (kada se uspoređujemo s EU nadam se kako svi mislimo na zemlje kojima smo oduvjek davali prednost u standardu i kvaliteti života kao Njemačka, Austrija, Francuska, a nije loše niti Švedska, Finska...). Tek kada se to utvrdi biti će jasno gdje su viškovi. Kada se utvrdi gdje su viškovi cijela ta branša mora se odlučiti želi li smanjenje plaća ilirješavanje viškova. Naravno viškovi su prije svega oni koji su neradnici, neznalice i ljenčine. Kada već mora netko neimati, onda neka to bude prije svega onaj tko ima a doista ne zaslužuje. Na taj način morali bi svi pristati na uštede. Te uštede nisu takve da se ne troši već da se jednako troši a da je produktivnost bitno veća, čime se povećava standard građana odnosno kvaliteta usluga, pa i manje plaće uz kvalitetne usluge neće bitno mijenjati standard ljudi.
NASTAVAK:Ako npr. ne moram nikoga podmiti onda sam već u plusu, ako me HZZO ne vara, zajedno s liječnicima, na putnim nalozima što čine i tada sam u plusu, ako se bavim onim tko treba pomoć i on je u plusu, a ako me onaj tko ne zaslužuje pomoć vara onda ga se treba kazniti i tada smo u plusu, a on u minusu. Tako to treba biti. Jedini je problem kako dobiti izvrsnost i kako dobiti ljude koji znaju i imaju viziju. E, to bi morali smisliti ministri, ako to ne uspiju, ništa od posla.
aha, znači oni stvarno misle da će zaraditi više ako dignu +2% PDV, hahaha a jesu razmislili da će ljudi manje trošiti, ili gledati kako da izbjegnu PDV (kupovinom vani, preko neta, na crno) pa će na kraju u konačniciici još puno, puno manje zaraditi,,
@baš, ne treba gledati tko je višak u odnosu na EU, već na količinu posla. Danas je prosjek da ljudi zaposleni u državnoj upravi imaju manje od sat vremena posla dnevno, i to uz ovako lošu organizaciju. To znači daa ih ima 8 (i više) puta previše. Naravno da to nije tako jednostavn. Uglavnom jedna ili dvije osobe rade i imaju volje, a ostalih 10 se čudi što je njima i zašto rade. Još ih i šikaniraju jer im kvare neradnu okolinu. A uostalom, zato ćemo i platiti strane konzultante da vide koliki je višak. Po meni bi bilo isplativije platiti iste novce tim istim konzultantima da kažu kako organizirati posao i naprave radne procedure i obaveze za svako radno mjesto. To samo po sebi odmah određuje višak. Onda vlada treba po tim naputcima urediti državnu upravu, objaviti na Internetu imena i zaduženja pojedinih djelatnika, hierarhiju (radi odgovornosti). E pa onda da vidimo, ako djelatnik ne radi ono za što je zadužen ili radi krivo, a za to je odgovoran odmah prijava šefu. Ako šef ništa ne poduzme, onda je on odgovoran itd... Preko noći bi se uprava drastično popravila, automatizirala, postala transparentna, a korupcija bi (bar na tom nivou) nestala.
pa iz imovinskih kartica milanovića, bauka, opančićke i ostalih mladih komunista razvidno koje su im namjere: prvenstveno sačuvati njihove vlastite plaće! opet će tako bauk ušparati 100.000 EUR-a! a nama PDV do neba. tko nam je kriv kad smo budale!?
Nisam izašao na izbore.. Što smo tražili to sada imamo.. Plan 21?? Dajte.. Šarena laža
Ja znam kako riješiti krizu. Tužiti Srbiju za materijalnu štetu u Domovinskom ratu. Tu nam ne mogu uvaliti protutužbu, a ionako je sve popisano i poslikano devedesetih. + ne bi bilo fer da se ljute jer je rat ipak bio na našem teritoriju. I onda te novce transparentno ! i smisleno ! uložit u najraznovrsnije projekte, osnovat \"think tanks\" - svatko tko ima projekt koji je održiv i koristan da iznese ideju te uz pomoć drugih, kompetentnijih ljudi iz javne uprave to razvije, preda dokumentaciju i šta sve ne. Hvala, hvala !
Samo najveće naivčine su pomislile da će lijevoprsti smanjiti birokraciju.Pa njihovo biračko tijelo u niskom startu čeka znak za stampedo u državne i javne službe.Nema nama pomoći.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
neosnovane trvrdnje i polariziranja... kod drzavnih tvrtki ili sluzbi predstoje velika otpustanja, to je cinjenica... jedan i od uslova za clanstvo u EU.