Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 161
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
'LIPANJSKE ZORE'

Mostar: Obljetnica prve zajedničke vojne operacije HV-a i Hrvatskoga vijeća obrane protiv srpskih snaga u BiH

Požega: Svečana prisega 46. naraštaja ročnika u vojarni 123. brigade Hrvatske vojske
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
1/3
09.06.2025.
u 22:07

u Mostaru je prikazan dokumentarni film Zora nad Mostarom redatelja Zdenka Jurilja, koji donosi dosad manje poznate detalje o toj vojnoj akciji iz lipnja 1992. godine.

U Mostaru je u ponedjeljak obilježena 33. obljetnica prve pobjedničke združene vojne operacije HV-a i Hrvatskoga vijeća obrane u BiH nad srpskim agresorom kojom je zapovijedao general Janko Bobetko, a tim povodom prikazan je dokumentarni film Zora nad Mostarom. U sklopu obilježavanja obljetnice ‘Lipanjskih zora’, ispred središnjeg spomen obilježja u Mostaru položeni su vijenci i zapaljene svijeće za poginule branitelje, te je služena misa. Mimohod uz zastave hrvatskoga naroda te vojne postrojbe koje su sudjelovale u ratu su predvodili predstavnici vlasti, a vijenac je položio te svijeću zapalio i čelnik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović

Operacija Lipanjske zore u kojoj su sudjelovale postrojbe Hrvatske vojske i Hrvatskoga vijeća obrane pod zapovijedanjem generala Janka Bobetkka imala je ključnu ulogu u oslobađanju Hercegovine i doline Neretve, označivši prekretnicu u ratu u Bosni i Hercegovini sa srpskim snagama i tzv. JNA. Tim povodom u Mostaru je prikazan dokumentarni film Zora nad Mostarom redatelja Zdenka Jurilja, koji donosi dosad manje poznate detalje o toj vojnoj akciji iz lipnja 1992. godine.

Kroz autentične arhivske snimke borbi na terenu, te komunikaciju između srpskih zapovjednika i vojnika, film istražuje ne samo vojnu dimenziju akcije, već i ljudske emocije, strahove i odlučnost sudionika. U filmu govore general zbora HVO-a Stanko Baja Sopta, povjesničar Ante Nazor, te brojni drugi sudionici i stručnjaci, uključujući srpske političke dužnosnike iz toga vremena poput Borisava Jovića i Momira Bulatovića. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata