Mađarski ministar prijeti Hrvatskoj: 'Preko JANAF-a moraju omogućiti transport ruske sirove nafte'
Ključno pitanje u cijeloj priči jest na što se točno Mađarska poziva kada tvrdi da njezino sankcijsko izuzeće vrijedi i u slučaju da "naftovodni transport bude onemogućen"
Komentari 91
hahahahah kakav moron.
Zašto bi to morala biti ruska nafta? Neka malo više plate, pa će dobiti preko nas naftu iz drugih izvora. Mađarska i Slovačka otvoreno pomažu Rusiju u njenom ratovanju. Sramotno, a u Europskoj su uniji, koja pomaže Ukrajini. A Mađari otvoreno govore da im je Ukrajina na taj način objavila rat. Ne bi oni meni bili u Uniji već odavno.
Uputiti isprike našim mađarskim susjedima, jer su i sami utvrdili da Janaf nema dovoljno kapaciteta. Nema mjesta za rusku naftu jer su svi kapaciteti popunjeni naftom iz drugih izvora.
Sada da čujemo Miklosza Grmojasza iz strane Moszt, on je uvijek prvi kada treba braniti mađarske energetske interese.
Za naftu transportiranu hrvatskim naftovodom u 2024. godini plaćena je tranzitna naknada od 12,22 eura po toni (doplata od 1,2 posto), dok je za rusku sirovu naftu koja teče kroz Barátság plaćena tranzitna naknada od 21 eura po toni (doplata od 4,5 posto)
Korist od popusta na cijenu ruske nafte ima samo Mol, jedini operater rafinerija nafte u Mađarskoj i Slovačkoj. Zahvaljujući tome, poslovni prihodi tvrtke porasli su za 30% u usporedbi s razinom prije ruske invazije na Ukrajinu. A u Molu - kako podsjećaju u izjavi o izvješću - tri su zaklade koje su povezane s premijerom Viktorom Orbánom, a preko kojih je moguće višak profita koji MOL ostvaruje po sniženoj cijeni ruske sirove nafte usmjerava se prema najutjecajnijim mrežama sa sjedištem u mađarskoj državi. Zaklada Mathias Corvinus Collegium , koja ima otprilike 10-10-10 posto udjela u Molu, Zaklada Maecenas Universitatis Corvini, koja održava Sveučilište Corvinus , i Zaklada Mol–New Europe . Ove su zaklade doista primile desetke milijardi forinta dividendi od Mola posljednjih godina – 22 milijarde prošle godine.
MOL-ov dodatni prihod nije pao na domaće potrošače. 2025. godine neto (bez poreza) tjedna prosječna cijena benzina od 95 oktana u Mađarskoj bila 18 posto viša nego u Češkoj, a u slučaju dizelskog goriva razlika je iznosila 10 posto u korist Čeha, koji su prošle godine već prešli s ruske nafte. U Slovačkoj su istovremeno neto (bez poreza) tjedne prosječne cijene u slučaju benzina bile 6 posto, a u slučaju dizela 7 posto iznad češke razine.
Između siječnja 2024. i kolovoza 2025. Mađarska je za rusku sirovu naftu plaćala u prosjeku petinu manje nego što bi platila za nerusku naftu. MOL je tijekom 2025. uštedio u prosjeku 47,3 milijuna eura mjesečno na razlici u cijeni.
Udio ruske sirove nafte u mađarskom uvozu nafte porastao je na više od 92,3 posto u 2025. Taj je udio iznosio samo 61 posto u 2021., prije ruske invazije na Ukrajinu.
Prijeti si doma mami u čušpajz
Još malo su njihovi izbori !
Ovo je sada Trump na meti. Da li će dragom Viktoru ponuditi američku naftu kroz JANAF po cijeni ruske nafte? Dosada je Trump putem Viktora malo peckao EU kako bi ju oslabio i kao takvoj izvukao više love. Međutim američka nafta po cijeni ruske za Viktora je protivno MAGA.
Mađari već trpe priličnu štetu zbog Orbanove politike. Političku i financijsku. Bili su u rangu Poljske i Slovačke, a sad su ispod Rumunjske. Ako hoćeš solo nema problema ali onda nemoj biti u savezu i tražiti ojre.
to mora SAD amenovat...nikakav Brisel, i da kako je već netko spomenuo ukoliko odobre cijena ide na trostruko jer nam cijenu nitko ne može uvjetovat. Pitam se kako mađarska i Slovačka mogu uvozit rusku naftu a Srbija ne može kroz taj isti Janaf. To je u biti igra da se i Srbiji omogući na zadnja vrata opet dotok Ruske nafte... samo ovaj put preko Mađarske.
Ovo je sada Trump na meti. Da li će dragom Viktoru ponuditi američku naftu kroz JANAF po cijeni ruske nafte? Dosada je Trump putem Viktora malo peckao EU kako bi ju oslabio i kao takvoj izvukao više love. Međutim američka nafta po cijeni ruske za Viktora je protivno MAGA.
Ova mađarska sr. nisu bezlazena,koliko su ludi mogli bi tražiti i izlaz na more!
Odbiti propust ruske nafte. Zbog opasnosti od zagađivanja.
Može, al treba višestruko naplatiti. Ako neće , nek probaju Dunavom .
Ti Mađari pozivaju se na nekadašnju Austrougarsku, kad su imali mogućnost pljačke nad polovicom Monarhije. Misle da je i nadalje to njihovo pravo. Posljednji njihov zahtjev pravi je primjer očaja, nasilja, drskosti, gluzposti, jer prije su tvrdili da JANAF nemaa kapaciteta za njihove potrebe, kad je bila u pitanju neruska nafta, a sad, eto, ima, kad je u pitanju ruiska nafta....
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Halo Mađari u čemu je problem ? EU vam je dozvolila uvoz ruske nafte preko Družbe a ne JANAF a ! Ah da Ukrajince ste označili kao neprijatelja a oni drže Družbu za muda . Mislim da će u 4 mjesecu na izborima biti byby Orbanići.