Naslovnica Vijesti Hrvatska

Krapina i Rijeka ostaju bez školovanih zidara, Istra i Karlovac nemaju pekara

Gospodarstvenici već neko vrijeme rade jasan pritisak – treba im radna snaga koja od upisa u srednje škole ima doticaja sa stvarnim radom
20. veljače 2018. u 06:32 8 komentara 1006 prikaza
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Pogledajte galeriju 1/3

Na Zavodu za zapošljavanje, barem s jučerašnjim danom, registrirana je 192.891 nezaposlena osoba, a ista institucija jasna je u rang-listi najtraženijih zanimanja – traže se konobari, kuhari, prodavači, čistačice, pomoćni kuhari, kuhinjski radnici, vozači, zidari, zaštitari i medicinske sestre. Istovremeno s objavom liste nezaposlenih i najtraženijih radnika Hrvatska se suočava sa sve manjim interesom mladih za strukovne škole i brojna strukovna zanimanja.

Radnici NESTAŠICA RADNE SNAGE Hrvatske tvrtke uvoze autobuse radnika s Kosova

Znanja prilagođena radu

Sve zato što predugo čekaju na reformu strukovnog obrazovnog sustava! Dapače, hrvatska mladež u apsurdnoj je situaciji, moraju se upisivati u strukovne škole u kojima, bez obzira na odabrano zanimanje većinu svoga vremena provode u učionicama, ne na praktičnom radu, učeći teoriju svoje buduće profesije. Suočeni su naši učenici i s još jednim administrativnim propisom koji su krojili službenici, ne i gospodarstvo – strukovno školstvo kod nas funkcionira na upisne norme, nevezane za potrebe tržišta rada, pa, ako se u određenom gradu, točnije školi ne prijavi dovoljan broj učenika kojima je moguće popuniti razred za određeno zanimanje, naše školstvo, točnije njegovi predvodnici problem rješavaju ukidanjem određenog smjera te upisne godine. Koliko je naš model strukovnog obrazovanja apsurdan i nerealan, svjedoči i podatak da ove školske godine ne školujemo ni jednog jedinog zidara, iako su na listi najtraženijih zanimanja, u čak tri naše županije – Krapinskoj-zagorskoj, Koprivničkoj-križevačkoj i Primorskoj-goranskoj. Za tri godine uz takvu politiku neće biti ni školovanih pekara u Karlovačkoj i Istarskoj županiji, a u istom razdoblju neće biti ni školovanih mesara u čak četiri županije – Varaždinskoj, Koprivničko-križevačkoj, Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji. No zato u obrazovnom sustavu istovremeno imamo 11.148 ekonomista i 1443 poslovna tajnika. Naši učenici već četiri godine čekaju promjene strukovnog obrazovnog sustava koje su im obećane, no od ove jeseni dočekat će promjene samo u općeobrazovnim predmetima. Naime, najavljeno eksperimentalno uvođenje reforme u prve razrede strukovnih škola odnosi se na predmete koji među strukovnjacima nemaju takav značaj kao među gimnazijalcima. Štoviše, oni općeobrazovne predmete poput matematike ili fizike moraju učiti prilagođene stručnim potrebama zanimanja za koje se obrazuju.

 | Autor : VL Foto: VL

Potrebe tržišta rada

U eksperimentalnom programu koji se najavljuje za ovu jesen neće biti reformiranog dijela strukovnog, odnosno praktičnog dijela iako naši gospodarstvenici već neko vrijeme na vladajuće rade jasan pritisak – treba im školovana radna snaga koja od upisa u srednje škole ima doticaja sa stvarnim radom, koja se u obrazovnom procesu uči procesu rada i koja bez pretjerana prilagođavanja može uloviti korak sa svim ostalim zaposlenicima. Treba im mogućnost da sami definiraju potrebe tržišta rada, ne da to definiraju zaposlenici Ministarstva nudeći učenicima zastarjela zanimanja. To je dualni oblik obrazovanja, a mi ga još uvijek nismo usvojili.

 | Autor : VL Foto: VL

– Uvođenje modela dualnog obrazovanja ovisit će i o stanju gospodarstva u pojedinim sektorima te zainteresiranosti poslodavaca da primaju učenike na praktičnu nastavu – poručili su u Ministarstvu obrazovanja svjesni da su im gospodarstvenici već poručili da su zainteresirani. I da vremena za čekanje više nemaju. 

Pogledajte i galeriju: Učionica 2030.: Kako će nam tehnologija transformirati škole

1 / 14
Bett posjeti 40.000 ljudi iz više od 100 zemalja. Gosti su i najbolji edukatori
gotovo 70 posto U ovoj bi situaciji Hrvati radili prekovremeno i to bez naknade Austrija Austrijski model 'Učimo radeći, primamo plaću i ne mogu se zamisliti samo u učionici' MOST govorio o Reformi školstva koja se ne može prelamati preko leđa nastavnika MARKO SLADOLJEV 'Koju poruku šaljemo mladim ljudima: Ili ćete postati član stranke i napredovati ili kupite kartu'
VISERA
EU FONDOVI
Inovacije: Radimo na razvoju robota koji će mnoge poštedjeti zamornog pretipkavanja podataka
 • Avatar magarac.joVo adminovbrat
  magarac.joVo adminovbrat:

  Za Karljovac ne znam, alji za Istru će da se potrudimo, neće da bude probljem s pekari i sljastičari....

 • Deleted user:

  ljudi nedostaju a ne zanimanja

 • aabbcc:

  ostaju bez školovanih ....,___Hmm...prije ce biti da su ljudi i previse skolovani za ova zanimanja.