Svako treće bolovanje neopravdano. HUP: Lažna bolovanja stoje nas više od milijardu kn godišnje
Ovu krizu moramo iskoristiti za početak reformi. Odluka o ujedinjenoj javnoj nabavi za tjedan dana, najavljuje Beroš
Komentari 60
naravno, govorimo o uhljebima
Kad nemaš više GO a slijedi sezona berbe grožđa maslina mandarina kukuruza pšenice itd. rješenje je...
pa i izolacije se koriste na veliko, nema šta zlatna vremena za neradnike.
Liječnici bi trebali odgovarati krivično i materijalno za lažna bolovanja koja dijele zbog mita, raznih veza i drugih interesa.
Nek Andrej i Zoran uzmu jedno 3 mjeseca bolovanja. Da se država malo oporavi.
Po novinama se piše kao normalno, da je "bauštelski orar" 12 sati. Sve više gazda tjera radnike prekovremeno radit, u sve više situacija. Ne pišu novinari, imena gazda, čijim radnicima su polomljene kičme.. Čije oporavke onda svi plaćamo. Gazde samo uzmu druge lomit... Sad više ni na bolovanje neće moć otić, nego će odma postat teški invalidi...
Te zaključke treba donijeti nakon Detaljne analize. Hrvati žive kraće od većine europljana i to značajno. Hrvati imaju teže oblike svih bolesti posebno uznapredovale oblike raka. Zdravstvo i uvjeti rada loši. Gradovi teško zagađenu.
Reci nam koliko je ljudi bilo u karanteni neopravdano (zdravih ljudi)
Makaki. Nebi Hrvatje nigdar..
Za dužinu bolovanja, osobito dugotrajnih krive su liste čekanja jer je teško poslati radnika na posao, a da ne znaš što mu je jer ne možeš napraviti dijagnostiku, sekundarna zdravstvena zaštita treba racionalizirati broj pretraga, ne naručivati u nedogled, odmah izabrati optimalnu, dopustiti drugim osigurateljima ulazak u osnovno osiguranje, osigurati veću povezanost liječnika obiteljske medicine i poslodavaca, više educirati liječnike obiteljske medicine o zahtjevima radnog mjesta, dopustiti na račun osiguratelja razmjenu mišljenja između obiteljskog liječnika i medicine rada. Dugotrajna su bolovanja česta zbog potrebe fizikalne terapije pa zaposliti više fizioterapeuta i omogućiti provođenje fizikalne terapije po indikaciji SPEC.kirurške struke bez dugotrajnog čekanja kod fizijatra jer su fizioterapeuti educirani za izbor terapije. Ovlastiti specijaliste u sekundarnoj zdr.zaštiti da moraju napisati kada je liječenje završeno i ubrzati procedure ocjene radne sposobnosti. Uvesti skraćeno radno vrijeme po ovlasti obiteljskog liječnika kao dio bolovanja.
Doktori se ne bi šteli zamerati...
Uvijek isti na bolovanju. Najčešće kihavica dođe uz neko zgodno spajanje s blagdanom i kojim vikendom.
A tek sad kada uvedu prisilno pelcovanje,svi na bolovanja pa da vidimo kako bude država funkcionirala.
Ma svako trece opravdano
Može se ova država zadužiti godišnje još za 5 milijardi eura za zdravstvo, te još toliko za ostatak državnog korita i opet parazitima nebi bilo dovoljno ,da ne spominjem kvazipoduzetnike sa javnim nabavama i poticajima, Lukina jama je malo udubljenjeje u odnosu na ove. Što se tiče bolovanja, pa to je još iz bivše države tako, samo je sa mlađim generacijama to još izraženije, pogotovo državno korito. sa time da se mora odvojiti ona petina vrijednih i odgovornih na državnom koritu koja mora raditi za sve ove ostale , iako ih ima viška. Da li je itko sa državnog korita dobio otkaz jer je uhvažen u lažiranju bolovanja? Da li neki liječnik izgubio licencu? da li je itko sa državnog korita dobio otkaz zbog lažirnaja dnevnica, putnih troškova, krađe. ? Ako i jest dobio otkaz to je bio onaj koji je smetao i na čije je mjesto trebao doći kvalitetniji ukruhak. Zato ova država u kojoj veliku većinu čini gomila smeća nikad neće naprijed nego samo zaostaje ,a d ali će ikad doći do promjena? ne vjerujem da će to biti skoro.
Kako su procijenili da je tako i tko je kažnjen? 🤔
OK, od negdje treba početi, a bolovanja jesu kritičan problem, naročito u javnim strukturama... Inače, reforma zdravstva bi trebala početi uvođenjem konkurencije HZZO-u, vaučerima, mikroparticipacijom iliti izjednačavanjem privatnog i javnog te pružanje korisniku mogućnost izbora... Opet, što se tiče uhljeba, nisam siguran da li je bolje da su na bolovanju ili su na poslu. Često su tu da onemogućuju, kompliciraju, usporavaju, opstruiraju i još tih aju...
Centralizacija je dobra za smanjenje liste čekanja, ali loša za fleksibilnost bolnica. Bolnice najbolje same znaju što im je u određenom trenu potrebno. Trebale bi imati nešto resursa sa kojima će same upravljati, uz centralizirani nadzor. Obavezno uvesti umrežavanje i informacijsku centraliziranost, tako da ministarstvo ima apsolutan nadzor, a bolnice slobodu djelovanja. Uvođenje standardiziranih mobilnih aplikacija za naručivanje i obaviješćivanje kad je pacijent na redu bi ubrzalo protok pacijenata, jer bi sustav mogao usmjeravati pacijente.
Narod smo koji izmišlja svako treće bolovanje, puni kafiće za vrijeme radnog vremena i unatoč tome što najmanje radi za vrijeme svog radnog vijeka najranije odlazi u mirovinu od svih naroda EU. I dakako, da bi sve to funkcioniralo i dalje drži HDZ na vlasti. I onda nam je netko drugi kriv?
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Konkretan slučaj. Od operacije kao uzroka bolovanja do dogovora o rehabilitaciji za vrijeme kojeg je radnik i dalje na bolovanju je oko 2-3 mjeseca. Onda kreće rehabilitacija koja se terminima vuče još par mjeseci. Primjer koji sam navela je opravdano bolovanje, neopravdano razvučeno zbog tromosti i nesposobnosti zdravstvenog sustava. Smanjite svoju nesposobnost, pa će i kraće trajati bolovanja.