Koliko su ukrali? Matematičar Toni Milun izračunao: 220 ljudi bi trebalo raditi po 40 godina za taj iznos
Koliko je zapravo to 813 milijuna kuna. Puno, to je svima jasno, ali koliko bi recimo prosječnih hrvatskih plaća bilo potrebno da se prikupi takav iznos na računu. Zamolili smo Tonija Miluna, profesora matematike i poznatog hrvatskog financijskog vlogera da nam to preračuna kako bi nam pojasnio o kolikom je iznosu zapravo riječ.
Komentari 36
Vlada RH je na 107. sjednici održanoj 9. ožujka 2023. pod točkom 11. donijela Odluku kojom će pokriti trošak u iznosu 15 lp za svaki kWh plina potrošen između 1.4.2022. i 31.3.2003., zainteresiranim malim i srednjim poduzetnicima. Također će se svakom potrošaču u kategoriji kućanstvo trošak kWh smanjiti za 10 lp po potrošenom kWh u razdoblju 1.4.2022. i 31.3.2003. Trošak pomoći malim i srednjim poduzetnicima i potrošačima plinom u kategoriji kućanstvo je procijenjen na 600 milijuna kuna, izvor su sredstva prikupljena kroz sustav trgovanja emisijskim jedinicama. Dakle 600 milijuna kuna koji su završili na računima spretnih menadžera (treće razine), odvjetnika i umirovljenika, a koji su se (milijuni) pojavili u trgovini plinom su zapravo nadomješteni sredstvima koja su, u načelu, namijenjena smanjenju emisija CO2 (poticanje korištenja obnovljivih izvora energije, poticanje energetske učinkovitosti alternativni transport….). Šteta, baš šteta. Mogla je pomoć biti izdašnija, ili su se mogli objaviti dodatni pozivi subvencioniranje nabave i ugradnje opreme za korištenje obnovljivih izvora energije, za nove fasade na kućama za više električnih vozila i više punionica…
Pokrali su oni puno vise ali se to prikriva da bi se smanjila politicka steta. Tu je upetljano mnogo vaznih ljudi i plasirane price da su bili naivni pa sve novce drzalil u Hrvatskoj postizu rezultat kod vecime ljudi. Samoo glupan/naivac moze vjerovati da veliki dio novaca nije vec negdje na offshor racunima, ili da nisu kupili vrijednosti, npr nekretnine po svijetu, zlato , kripto valute i obveznice. Mozda je ovo sto im je ostalo u Hrvatskoj ostavljeno za kavu i placanja drugih da im pokriju tragove. Najjaca iz novina da su oni dobri vjernici jer lik ima rezervirano prvo mjesto u crkvi. Jadni su to vjernici i jos jadnija crkva kojoj je dokazano samo novac i vlast na pameti.
Koji zakoni pisani za lopove. Ujesto da ih SVE ostave u zatvoru oni vec idu vani. Bas zmo zemlja neposadjene banane.
Što sve više mislim o tome, primjećujem da su Hrvatskoj doduše maznuli 500 mil. kuna, ali 500 mil. kuna su maznuli i MOL-u. Što se nije ovo moglo riješiti manje pompozno? Cicati MOL-u malo po malo, kad već nije primijetio? Vratiti MOL-u milo za drago, kad već Hernadyja nedaju? Da si naplatimo što je Sanader poklonio? Trebalo ih je pustiti da rade dalje, dobiju 1 posto, ostatak u RH proračun. Bili bi korisniji od Dalića i Dalićke zajedno, a vjerojatno manje plaćeni. No sad je gotovo, mi ćemo igrati čisto, a MOL i dalje prljavo.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Za to izračunati i ne moraš bit neki matematičar.