Kardinal Bozanić: Vjera ne smije biti potisnuta u privatnu sferu
Vjernici se nalaze pred novim ideološkim izazovima, pred raširenim sekulariziranim pogledom na život i pred sve podmuklijim oblicima nesnošljivosti prema istinama kršćanske vjere i vjerskog učenja
Komentari 37
Problem crkve je u tome što tamo misle da je država katolička. Međutim Hrvatska je svjetovna država a ne vjerska, a njihovo shvaćanje stvari je samo njihov problem. Hrvatska nije Saudijska Arabija ni Iran u kojemu sve zakone koje donosii parlament trebaju imenovati popovi. Kod nas je to protuustavno.
O ovome bi morali sluzbeno obavjestiti Vatikan koji bi Bozanica trebao pozvati na ozbiljne konzultacije.
Kako je sad Bozanic brizan....ono sto osobno znam...nije njega briga za ni jednog kriscanina, njemu je bitna lova i politicka moc.... Osobno sam svjedok-kriscanka-katolkinja-napisala istome toliko pisama-nikad nisam dobila odgovor....zar je to njegova velika briga-istina kad nas kao brojke spomene....da bi dobio veci iznos iz drzavnog proracuna....kako se ponasaju ne bi me iznenadilo da mnogi krenu mojim stopama....ne zelim vise za njih da cujem.....i dalje sam vjernik...ali sto dalje od Crkve....
Ali, dragi Nadbiskupe, vjera jest i trebala bi biti privatna stvar, kao što je i nevjerovanje privatna stvar. A kako je sada 21. stoljeće, a ne Srednji vijek, vjera se također ne bi trebala petljati u politiku i školstvo u jednoj državi poput Hrvatske koja je, barem na papiru, sekularna. Tko brani vjernicima da budu vjernici? Ne znam osobno nikoga, ali znam recimo nekoliko vjernika koji "pilaju u zdrav mozak" neke koji vjernici nisu (i štoviše, nikome to ne nabijaju na nos).
Ispravka: Kardinal, umjesto Nadbiskup. (sve ostalo je isto)
... vjera u našeg Gospodina Isusa kristi opće ljudsko je dobro ... bez te i ostalih vjera a sa uvjerenjima antikrista ljudski rod bi odavno uništio samog sebe ... dok je god ljudi biti će i vjere a bez vjeree ne može biti ni ljudi ... strava ...
Crkva priča, Bill Gates daje !
Uzoriti kardinal Josip Bozanić poručuje svom svećeničkom stadu da ustraje u katehizaciji vjernika "slijedeći smjernice crkvenog učiteljstva,posebno Svetog Oca". No,zašto kardinal nigdje ne spominje Ime Isusovo,Isusa Krista mučenika i Njegov nauk,način i žrtvu " svjedočenja Bogu " ? Zašto kardinal ostavlja dojam izbjegavanja isusove ljubavi,istinoljubivosti,pravednosti,skromnosti ,hrabrosti i vječite nade? Zašto kardinal ulazi u " visoke božje nakane " kad nam je g.Isus Krist mučenik toliko blizak ,jasan i uvijek pri ruci..svojom iskrenošću i jasnom porukom?Podudara li se ukupan Isusov život s kardinalovom " ustrajnom katehizacijom vjerničkog puka" ?
kako to on misli dal ja trebam nositi stalno križ od 2 metra sa sobom da bih javno očitovao svoju vjeru
22.01.2013. u 11:50h Vexans je napisao/la: ++++++++++++++++++++++++++++ odgajan sam u duhu katoličanstva o vjeri imam jedno mišljenje a o Crkvi drugo ovaj vaš komentar je nešto najpametnije što sam pročitao u zadnje vrijeme tolerantan, objektivan pri čemu je očigledno da katoličku vjeru ne poznajete samo površno
Monstruozna poruka koja nas vraca u srednji vijek. Pa gdje je vjeri, ili nevjeri mjesto ako ne u privatnoj sferi svakog covjeka ?
Da započnem hodati okolo s krunicom oko vrata i zvoniti po tuđim vratima k'o oni Jehovini svjedoci? Da dam pola plaće crkvi? Da vičem na sav glas da sam ja vjernica? O , ne. Moja vjera je moja prćija, a vatikanski službenici su se totalno odnarodili.Nemaju više doticaj s vjernicima, ne žive naš svakodnevni život, nemaju pojma što mi mislimo i ne žele znati . Zabranjuju nam pravo na vlastito mišljenje, na vlastite prosudbe , trpaju nas kao ovce u tor. Dovoljno imam godina da znam kako je bilo prije, a u što se Kaptol pretvorio nakon 90. tih. Za ne prepoznati.
Samo jedna riječ: "prestrašno"....
Dobra poruka, svaka riječ je na mjestu. Koliko se ovo danas zapravo razlikuje od vremena prvih kršćana? Nimalo. Onda su kršćani umirali u arenama jer nisu htjeli zatajiti svoju vjeru, danas svakome tko je iskaže (a vjera se ne iskazujee samo križem oko vrata već i aktivnim društvenim angažmanom oko moralnih i drugih pitanja) prijeti stigmatizacija, a i otkaz - što je prijetnja egzistenciji i te osobe i njegove obitelji.
..vjernici i dalje nose Boga u srcu svom ali sve manje vjeruju biskupima i svećenicima u tome je stvar dragi gospodine Bozaniću ...
juditake oprosti ali ne maš po mome sudu neko veliko znanje vjere čim tako komentiraš, ona je privatna stvar ali ona koju smiješ javno reći i svjedočiti, eto vidiš u te dvije riječi je bit tvoje vjere, zato ne lupetaj bezveze jer mislim da nisi vjernik/ to što možda ideš i na misu.. ali vjera te uči razmišljati, tražiti istinu o Bogu/ i na koncu pa ne ideš valjda u Crkvu radi kardinala Bozanića nego radi same vlstitte potrebe vjere... čitat malo katekizam....
vexans- sveti otac je nepogrešiv to valjda znaš/ a znaš valjda i kad nije.../ e pa dosta je da slijedimo njegov nauk-jer je ipak jedan od najvećih mislilaca današnjice
22.01.2013. u 13:05h letnica je napisao/la: vexans- sveti otac je nepogrešiv to valjda znaš --------------------- Je od 1870. godine kad je tako odluceno. E sad ne znam jel se to odnosilo samo na Pia IX, ili i na one prijasnje,, a i kasnije Pape ? Ako se odnosi na sve onda je lako dokazati kolika je to budalastina. Uostalom tu dogmu je prilikom uvodjenja najbolje ismijao i sam J.J. Strossmayer.
U obranu primitivizma i nasilja koji se provode u hrvatskoj naspram vjernika i njihovih institucija stalo je danas i slavno pero Jutarnjeg Lista Davor Butkovic, izrazivši potporu nasilju i diskriminaciji u Hrvatskoj, dajući tako potporu odumiranju demokratskih vrijednosti, potporu totalitarizmumu i potporu vrijeđanju kršćana , židova i muslimana a tobože u obrani umjetničkih sloboda. Kako su se nisko spustili i umjetnici (uz časne iznimke) a i njihove slobode jad i bjeda. Leon Greg
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Je, jer kad bi ljudi svoju vjeru živjeli intimno, onda Crkva od vjere ne bi mogla raditi biznis. Mislim da se vjera treba iskazivati djelima (djela milosrđa i ateisti, pogotovo humanisti, primaju raširenih ruku), a svako javno propagiranje, a pogotovo nametanje vjere, jest zlorabjenje vjere. Pa pogledajte malo što Isus u Evanđelju po Mateju kaže o javnoj i tajnoj molitvi, javnom i tajnom dijeljenju milostinje...