Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Crna kronika

Vozač će noć provesti u pritvoru. Prometni stručnjak: Ovo spada u rubriku vjerovali ili ne

U nesreći su poginule dvije 14-godišnje učenice, a ozlijeđene su dvije žene u dobi od 25 i 26 godina. Djeca su u trenutku nesreće izlazila iz autobusa
07. lipnja 2019. u 22:30 92 komentara 114573 prikaza
Nesreća-Dvoje djece poginulo u naletu kamiona na odmorištu autoceste između Novske i Okučana
Foto: Pixell
Pogledajte galeriju 1/40

Na odmorištu autoceste između Novske i Okučana u smjeru Zagreba oko 9.40 sati došlo je do naleta kamiona na grupu ljudi koja se nalazila izvan svojih vozila. U nesreći su poginule dvije 14-godišnje učenice, a ozlijeđene su dvije žene u dobi od 25 i 26 godina. Djeca su u trenutku nesreće izlazila iz autobusa. Doznajemo da su djeca išla na more. Vozač (59) nije ozlijeđen i nije bio pod utjecajem alkohola, rekao je da su mu otkazale kočnice.

Kamion naletio na grupu ljudi na autocesti Tko su žrtve U nesreći poginule 14-godišnje učenice iz Dalja, teško ozlijeđene dvije žene: 'Stanje je neizvjesno'

Pogledajte video o nesreći:

 

U nastavku pratite tijek događaja:

22.25 - Vozač kamiona (59) koji je iz još neutvrđenih razloga uletio u odmorište autoceste između Novske i Okučana, usmrtivši dvije djevojke provest će noć u prostorijama policije u Kutini gdje je priveden na ispitivanje zbog sumnje da je izazvao prometnu nesreću s poginulim osobama. Uhićen je te se nad njim u sklopu kriminalističkog istraživanja u policijskoj postaji u Kutini provodi ispitivanje, doznaje se u u sisačko-moslavačkoj policiji.

U subotu bit će predan pritvorskom nadzorniku, nakon čega će u 10 sati biti odveden na ispitivanje u nadležno državno odvjetništvo u Sisku.

Prvi dio očevida na mjestu prometne nesreće je završen, a slijedi druga faza koja podrazumijeva razgovor s vozačem i svjedocima.

- Zasad se još ne može govoriti u uzrocima prometne nesreće jer je kriminalističko istraživanje u tijeku, rekla je Hini policijska službenica za odnose s javnošću Iva Dvorski.

20.05 – Nesreća pripada u onu rubriku 'vjerovali ili ne', ali takvo nešto se zna dogoditi. Prije svega, ovdje je brzina bila ta koja je bila uzrok ove prometne nesreće. Znači, vozač uopće nije reagirao na sve ono što se događalo. U ovom prolasku vidi se da je imao sreću što je tako prošao. Međutim, nelogično je da on nije reagirao na to što je prošao tako uski prolaz. Ali možemo reći da kočioni sustav, kako je on naveo, ipak nije problem – rekao je docent Rajko Horvat za Dnevnik Nove TV.

Rekao je i kako je na mjestu nesreće pronađen jedan trag kočenja.

– Može se vidjeti da je kočioni sustav ipak odradio – rekao je on.

Nesreća-Dvoje djece poginulo u naletu kamiona na odmorištu autoceste između Novske i Okučana
1 / 7
Kamion nakon očevida izvučen s livade na parkiralište odmorišta

19:16-  Pomoćnik načelnika Kutine, koji rukovodi slučajem, za RTL je kazao kako je vozač uhićen te se nalazi u prostorijama prometne policije Kutina gdje se provodi ispitivanje. 

- Naše pravo je zadržati ga 24 sata, a nakon toga ćemo predati pritvorskom nadzorniku. Tijekom očevida izvršeno je alkotestiranje, test je pokazao kako vozač nije bio pod utjecajem alkohola- kazao je pomoćnik načelnika Kutine, Žarko Stojisavljević za RTL.

Dodao je kako je očevid završen, no u tijeku je kriminalističko istraživanje kojim će se pokušati utvrditi razlozi ove nesreće. 

19:00- Župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić izražava iskrenu sućut i suosjećanje obiteljima tragično preminulih učenica Osnovne škole Dalj čiji su se mladi životi ugasili danas u nesreći na odmorištu autoceste kod Novske. Zbog ovog tragičnog događaja koji je duboko potresao građane cijele Hrvatske proglašava ponedjeljak, 10. lipnja 2019. godine, Danom žalosti u Osječko-baranjskoj županiji. Više pročitajte ovdje.

17:45 - Mnistar unutarnjih poslova Davor Božinović izrazio je sućut obiteljima stradalih, poručivši da policija provodi očevid kojim će se rasvijetliti sve okolnosti nesreće.

- Svi smo pogođeni ovom stravičnom nesrećom. Promet nam je, nažalost, odnio još dva mlada života. Policija u koordinaciji s Državnim odvjetništvom koje rukovodi očevidom osigurava svu tehničku i stručnu pomoć. Obzirom da su izvidi još u tijeku, nemam podrobnijih informacija o samom događaju- kazao je Božinović.

Na upit kada se mogu očekivati detalji prometne nesreće, ministar je kazao kako ''očevid ne treba požurivati''.

- Bitno je utvrditi što se točno dogodilo te koji su razlozi nesreće kako bi dobili potpunu sliku događaja. Ponavljam, događaj je šokatan za sve nas, prije svega za obitelji poginulih, ali i cijelu hrvatsku javnost- ocijenio je Božinović.  

17:35 - Kamion je vozio maksimalnom brzinom, vozač nije kočio, nešto ga je omelo - kazali su prometni stručnjaci o nesreći. Opširnije pogledajte ovdje.

Goran Husinec i Mato Pavličević Nesreća na odmorištu Husinec: Kamion je vozio maksimalnom brzinom, vozač nije kočio, nešto ga je omelo

17:15 - Kamion je izvučen sa zelene površine na kojoj je završio uslijed nesreće. Prema svemu sudeći, on normalno koči. Jedan muškarac ušao je u kabinu, pokrenuo ga i zakočio normalno. Trenutno ga pregledavaju na parkiralištu odmorišta, a uskoro će kamion biti odvezen na vještačenje.

16:40- Javnosti se obratio Marko Stanić, ravnatelj Osnovne škole Dalj.

- U ovom tužnom i žalosnom trenutku moram izvijestiti javnost da je osnovna škola Dalj ostala bez onoga što je najvrijednije, a to su naša djeca. Svega imamo i sve nam se nalazi u školi, ali djecu stalno gubimo. Ovo je jedan izuzetno tužan i žalostan način na koji smo izgubili dvije učenice sedmog razreda naše škole koje su jutros s osmijehom otišle. Ja sam ih ujutro u sedam sati ispratio na ljetovanje i nažalost neće se vratiti nama, a niti njihovim roditeljima. Njima ovom prigodom izražavam sućut i to je najmanje što mogu učiniti- rekao je ravnatelj Stanić.

Nesreća-Dvoje djece poginulo u naletu kamiona na odmorištu autoceste između Novske i Okučana
1 / 18
Povratak autobusa s učenicima čije su kolege stradali na autocesti kod Novske

- Mi smo zatražili pomoć iz Ministarstva obrazovanja. Doista, moram im se zahvaliti, odmah su nam uputili tim za krizne situacije koji će doći u našu školu obaviti razgovore s djecom, djelatnicima i po potrebi s roditeljima. Svi su nam pružili pomoć- i pročelnica, i župan. Zahvaljujem ovim putem svima na razumijevanju u ovoj našoj tuzi i boli- objasnio je ravnatelj dodajući kako u školi nemaju psihologa.

- Nažalost, iako smo u ovakvom području gdje je uvijek bila potrebna za tim, ali ga nemamo. Dobro će nam doći sad u ovim kriznim situacijama- kaže Stanić.

- Nastava se u ponedjeljak neće održati. Proglašen je dan žalosti u našoj školi, a općina je najavila da će cijeli tjedan proglasiti žalost- objasnio je ravnatelj dodajući kako će se nastava početi održavati nakon što prođe pokop.

16:15 – Nakon strašne tragedije, vidno potreseni su se vratili kući gdje su ih dočekali članovi obitelji.

15:56 - "Sve se dogodilo praktički u sekundi. Buka, lom, kamion je proleti,o a zatim vika. Jedna je žena odbačena, djevojčice je kamion odvukao sa sobom. Sve se dogodilo u sekundi. Srećom bilo je nekoliko ljudi koji su odmah krenuli pomagati, pružati prvu pomoć ali djevojčicama nije bilo spasa. Svi smo u šoku", rekla nam je svjedokinja nesreće, zaposlenica na odmorištu.

Očevid je u Novskoj pri kraju, a kamion će biti odvezen na vještačenje.

Nesreća na odmorištu u Novskoj | Autor : Danijel Prerad Foto: Danijel Prerad

15:24 - Policija je stigla u školu u Dalj. Ostala djeca su krenula put kući autobusom s kojim su putovali.

15.08 - Još nema službenih informacija tako da službeno još ništa ne znamo - rekla je Nina Stanušić, sestra poginule.

Roditelji druge poginule učenice, Andrija i Zorica Horvat, rekli su kako im nitko ništa nije službeno javio. Zvali su kćer na mobitel, no on je bio isključen.

- Nitko ništa mi nije javio - rekla je majka Zorica i dodala da je saznala od kolegice. Rekla je i kako je žalosno da joj nitko ne javlja što joj je s djetetom.

14.45 - Današnji tempomati su vrlo napredni sustavi, koji održavaju razmak od kamiona ispred sebe, te ga čak i zaustavljaju ako radar prepozna prepreku ili vozilo ispred. Zablokirani tempomat se kao i na automobilu jednostavno stavi izvan funkcije izbacivanjem mjenjača iz brzine, da ne spominjem kočnice i retarder koji ga vrlo lako eliminiraju – pojasnio je Mato Pavličević, glavni urednik magazina Transport, specijaliziranog upravo za kamione. Goran Husinec, sudski vještak za cestovni promet i vozila kaže, da se s tempomatom mogu dogoditi razni problemi, ali da ti problemi ne bi mogli utjecati na zaustavnu moć kamiona. - Ispravne kočnice ne mogu zakazati - kaže Husinec. Više čitajte ovdje.

14.39 - PU sisačko-moslavačka izdala je priopćenje o nesreći:

"Nesreća se dogodila kada je 59-godišnji vozač teretnog vozila zagrebačkih registarskih oznaka, ulaskom na odmorište autoceste naletio na skupinu ljudi. Tom su prilikom dvije osobe smrtno stradale, a dvije su teško ozlijeđene te su prevezene u Opću bolnicu Nova Gradiška. Alkotestiranjem vozača kamiona utvrđeno je da nije upravljao pod utjecajem alkohola. Očevid na mjestu događaja vodi zamjenica općinske državne odvjetnice u Sisku, a po završetku očevida javnost ćemo upoznati s okolnostima ove prometne nesreće", stoji u priopćenju.

14.35 - Kako smo doznali od ravnatelja Opće bolnice u Novoj Gradiški dr. Josipa Kolodzieja, u ovoj su bolnici zbrinute dvije mlađe žene u dobi od 25 i 26 godina koje su stradale u stravičnoj nesreći na autocesti između Novske i Okučana.

Kamion naletio na grupu ljudi na autocesti Tragedija pokraj Novske Vlasnik kamiona: To je neobjašnjivo. Otkazivanje kočnica? Sve je moguće...

- Obje osobe zadobile su teške tjelesne ozljede. Jedna osoba je već po prijamu reanimirana i stanje joj je stabilizirano. CT obradom utvrđene su izuzetno teške tjelesne ozljede glave, mozga i prsnog koša te će po daljnjoj stabilizaciji pacijentica biti prebačena na neurokirurgiju u bolnicu u Slavonski Brod. Stanje joj je vrlo neizvjesno. Druga pacijentica je stabilno, smještena je na našem ozljedu i tu se očekuje dobar ishod - rekao je dr. Kolodziej.

14.30 - Kamion marke MAN u vlasništvu je tvrtke Marin Promet. Vlasnik te tvrtke Marin Pejić nam je u kratkom razgovoru potvrdio da se radi o njegovom kamionu koji je vozio I. F. Na pitanje je li mu vozač spominjao otkazivanje kočnica i zaglavljeni tempomat, kako se to navodi u medijima, odgovorio je da je sve moguće. Više čitajte ovdje.

14.20 - Prema dosadašnjem tijeku očevida utvrđeno je da je do prometne nesreće došlo na način da je vozač teretnog vozila prvo udario u teretno vozilo HAC-a, nastavio kretanje kroz prostor benzinske postaje odmorišta gdje je došlo do naleta na parkirana vozila i pješake. U prometnoj nezgodi smrtno je stradalo dvoje djece od 14 godina dok su dvije osobe s teškim tjelesnim ozljedama opasnima po život zbrinute u bolnici - rekao je Mario Miletić, zamjenik državne odvjetnice u Sisku.

 

Rekao je kako su ozlijeđene osobe bile putnice iz drugog vozila. Rekao je da ne može reći kada bi očevid mogao biti gotov.

Ivica Solomun, voditelj Odjela za sigurnost cestovnog prometa PU Sisačko-moslavačke, dao je nekoliko savjeta za vozače da češće uzimaju odmor jer je umor jedan od najčešćih uzroka nesreće.

- Pretpostavljamo da je i u ovom slučaju tako bilo - kazao je.

13.58 - Kako saznajemo vozač nije bio pod utjecajem alkohola.

13.56 - U nesreći su poginule dvije 14-godišnje učenice, a dvije ozlijeđene mlađe žene nisu bile iz istog autobusa već iz drugog vozila.

Nesreća-Dvoje djece poginulo u naletu kamiona na odmorištu autoceste između Novske i Okučana
1 / 29
U teškoj nesreći na odmorištu poginule dvije djevojčice

13.40 - Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak izrazila je sućut obiteljima stradalih te rekla kako krizni tim Ministarstva znanosti i obrazovanja za pružanje psihološke podrške upućen u Osnovnu školu Dalj, kako bi se svim učenicima i njihovim roditeljima pružila adekvatna pomoć. Više čitajte ovdje.

13.30 - Zbog ozbiljnosti zadobivenih ozljeda 25-godišnja djevojka iz Babine Grede bit će navodno prebačena u slavonskobrodsku bolnicu na daljnje ukazivanje pomoći, piše SBplus. Druga ozlijeđena djevojka (26) ipak je stabilno te će biti zadržana na jedinici intenzivnog liječenja novogradiške Opće bolnice. 

13.20 - Vozač nije ozlijeđen. Jedna od ozlijeđenih i dalje je životno ugrožena

13.05 - Ravnatelj novogradiške bolnice Josip Kolodziej rekao je za 24 sata da su osobe koje su primljene u bolnicu stare 25 i 26 godina.

Blaženka Divjak Nesreća kod Novske Divjak izrazila sućut obiteljim stradalih učenica: 'Upućen je krizni tim'

12.34 - Radio Nova Gradiška doznaje od dr. Vedrana Gajskog, voditelja Odjela za opću kirurgiju u Općoj bolnici Nova Gradiška, kako su u novogradišku bolnicu primljene dvije mlađe ženske osobe u dobi od dvadesetak godina. Jedna od njih je zadobila teške tjelesne ozljede i smještena je na Odjel za opću kirurgiju novogradiške bolnice,  dok druga ima teške tjelesne ozljede, opasne po život. Putnici iz minibusa slavonskobrodskih registracijskih oznaka te osobnih automobila odmarali su na ugibalištu, a na njih je naletio kamion zagrebačkih registracijskih oznaka, navodi RadioNG.

 

12.29 - Prema informacijama do kojih je došao SBplus poginule su dvije učenice iz Dalja. Jedno od dvoje učenika koji su zbrinuti u novogradiškoj bolnici u životnoj je opasnosti i liječnici mu se bore za život.

12.25 - Kod odmorišta Novska (133+359 km) u smjeru Slovenije zbog prometne nesreće vozi se otežano, izvijestio je HAK. "Molimo korisnike za dodatan oprez", javili su.

12.20 - Na mjestu nesreće može se vidjeti kamion na travnatoj površini.

11.35 - Vozač je vatrogascima na mjestu nesreće rekao da su mu otkazale kočnice.

11.30 - Kamion je naletio na skupinu djece koja su izašla iz autobusa. Nepotvrđeno da je riječ o autobusu hrvatskih registracija. Djeca su izašla iz autobusa i prelazila cestu na odmorištu kako bi došla do objekta kada je većom brzinom došao kamion i prešao preko skupine djece.

Foto: SBplus

Nesreća na odmorištu | Autor : SBPLUS Foto: SBPLUS

Ozlijeđena djeca prevezena u bolnicu u Novoj Gradiški. Na terenu su vatrogasci JVP Novska i JVP Nova Gradiška.

Nesreća kod Sarajeva Tragedija kod Sarajeva Automobil se prevrnuo u tunelu, poginuli roditelji i dijete

11.25 - Teretno vozilo je sišlo na odmorište, otkinulo retrovizor ophodarskom vozilu koje je bilo parkirano na odmorištu (djelatnici su skupljali smeće) te potom naletjelo na pješake. Djelatnici HAC-a su pružili prvu pomoć unesrećenima, a hitna i policija su u dolasku.

Prema zadnjim informacijama najvjerojatnije su teretnom vozilu otkazale kočnice, kazuju neslužbene informacije. Isti je, osim ophodarskog vozila, udario još par osobnih vozila te naletio na pješake.

Ozlijeđene osobe su zbrinute od strane HMP i odvezene, dok je u tijeku očevid.

Teška prometna nesreća na autocesti | Autor : Radio Nova Gradiška Foto: Radio Nova Gradiška FOTO: Radio Nova Gradiška

Dostava paketa
ŽRTVA PREVARE
Osječanin naručio mobitel pa se neugodno iznenadio kada je vidio što je u paketu
Umjetnost kao terapija
Umjetnost kao terapija
Doživite kulturu u metropoli – ovo ne biste smjeli propustiti
 • lojtra1:

  Jadna dječica veselila se vjerojatno izletu, grozno i ne daj Bože nikomu! Pokoj im vječni i sućut obiteljima.

 • Avatar bambin@
  bambin@:

  O moj boze 😱 Moja curka je jucer isla na izlet prvi put i cijeli dan sam bila u strahu i grcu. A vidi sad ovo!? Moja se vratila kuci al necije dijete nece 😭😭😭

 • modovisisajteMaraschino:

  meni da su otkazale kočnice ne bi išao na mjesto gdje je hrpa ljudi nego u u polje