Imamo nove ministre, ali najveći problem ostaje isti. Hrvatska više nema dovoljno stručnih ljudi da nešto promijeni
Najvećim problemom za Filipovića, kao i za druge nove članove Vlade, mogao pokazati nedostatan i nekvalitetan administrativni kapacitet. To je ujedno i slika cijele zemlje i rezultat jednog od ključnih problema koje Hrvatska ne može riješiti...
Komentari 52
Administrativni aparat države je prevelik i izrazito nekvalitetan. Novi članovi vlade krasno se uklapaju u takav sustav.
nadopuna, ima dovoljno stručnih ljudi, možda izvan RH više nego doma, ali ima ih i doma samo se ne bave politikom, problem sa politikom u RH kaj svi očekuju da nekaj maznu... na svim nivoima, zato treba hrvatsku depolitizirati na svim nivoima.
Izgleda da Hrvatska ima više ministara na raspolaganju nego majstora.
gabika 2, a sa njom aladrović 2 i 3. pa ajmo jopet isponova.
Davor Filipović ministar?! Pa jel gospodin Plenković misli da je narod koji ga je izabrao malouman?!
Zanimljiva tema. Ovo je prvi puta da se svi slazemo da je ova Vlada katastrofa.
Konačno jedan pravi naslov. Istina nedostaje ona kritična masa stručnih ljudi koji će svaki raditi svoj posao, a uz to funkcionirati kao tim. Stručnjaci raznih profila, IT eksperti, ekonomisti, biomedicinari, specijalizanti robotike itd. Nažalost sustav je posložen da ih ili degradira ili otjera iz zemlje.
Filipović na Ekonomskom fakultetu predaje organizaciju i menadžment, mikro ekonomsku disciplinu. Svaki student zna (ne i premijer) da je za ministra gospodarstva bolja referenca ako predaje neku makro ekonomsku disciplinu. Kad već ni dana nije bio u poslovnom svijetu. Diplomirao na američkom fakultetu žnj kategorije u New Jerseyu. Košarka mu donijela bodove za upad na studij od dvije godine. Jača fora. Danas HSLS-ovac spomenuo da je D.F. bio na Harvardu (!?). Na nekom treningu, predavanju, simpoziju? Možda kao KGK onomad pred ogradom Bijele kuće. VL nas je jučer prikratio za tu dragocjenu informaciju iz biografije budućeg ministra.
Uspjesnost Vlade ne ovisi o administrativnom kapacitetu nego o kapacitetu onih koji donose odluke.
U 30.g Hr neovisnosti,uglavnom bili HDZ vlade i njihovi premijeru,a SDP u dva mandata.HDZ je dovodeći nesposobne ljude od vrha vlasti do čistačice birao klijelinstičkim metodama i nepotizmom rodbinu,kumove,prijatelje,da se je toliko akumuliralo loših procesa i nositelja procesa da too raščistiti za provesti reforme treba buldožer ,puno sinhronizacuje,odlučnosti i političkog jedinstva da se postignu ekonomski ciljevi.Iz postojećih političkih stranaka,ne vidim ni jednu osobu koja bi to mogla sprovesti...Osobe postoje i u Hr i dijasporu,ali ne u političkim vodama.Hr treba imati neki prijelazni institut nestranačkih ljudi ekonomista,menadžera,sveučilišnih profesora sa apsolutnim ovlastima da izvrše novu reorganizaciju zemlje,poslože sve procese,i aktere te trasiranju put za postavljene ciljeve..
Imate peđu istarskog boškarina vrlo je pametan koliko je bistar sve mu se kroz glavu vidi
Treba reforma poreznog sustava i istovremeno smanjenje javnih troškova, Gini-koeficijent se mora promijeniti u korist stručnjaka i deficitarnih struka (orijentiranost tržištu a ne glasačima ili lijevičarskom parazitiranju!), i tek onda možemo nekakav boljitak očekivati... Krpanje rupa nije riješenje, nego odlučne reforme!
Imamo nove ministre! To je isto kao i kad je krivousti rekao Imamo Hrvatsku!
Hrvatska ima dovoljno sposobnih ljudi, ali nisu partijski podobnici, poslušnici, a u konačnici niti alpinisti. No čudno je kako najveća politička stranka HDZ s preko 200 000 članova nema ukupno 2000 ili 200 sposobnih i stručnih ljudi da među njima izabere potrebne ministre. Pa nemaju valjda svi neke optužnice ili istražne postupke !
Sustavno su se u društvu desile promjene koje su nezaustavljive. Rad i znanje u svijetu cijenjenih zanimanja postali su čak i nepoželjni u okruženju osoba koje to ne zanima. Jer je život pokazao da je pun o veći probitak kod onih koji se ne školuju i nemaju radnih navika i uspješno balansiraju između zakona, vjere, osobnog poštenja i politike. I posebno se mikroorganiziraju u malim interesnim skupinama prema zemljopisnom porijeklu koje se svugdje u svijetu u sličnim sredinama pokazuju izuzetno uspješne. Najpoznatije su utjecajne židovske skupine u Velikoj Britaniji, Francuskoj ili SAD-u koje jedine kontinuirano rade na kvaliteti obrazovanja svojih pripadnika. Na primjer u preuzimanju ekonomske i političke moći imaju uspjeha u odnosu na svoju brojnost recimo recimo Kalabrezi ili Sicilijanci u Lombardiji, Armenci i Gruzijci u Rusiji, Kolumbijci širom američkog kontinenta. U Hrvatskoj koja je od austrijskih vremena uređena zemlja uvijek je bilo sličnih skupina. Novost je da danas nikakva škola i sposobnost nije potrebna. Neki su toliko podkapacitirani da su za njih izmišljene škole, veleučilišta i univerziteti koji im izdaju diplome koje državne službe prihvaćaju. Prvo su išle falsificirane diplome gdje su tisuće i tisuće našle svoja mjesta u državnoj upravi. Kako se Hrvatska približila EU tako su nastale potrebe za formalnim diplomama pa su se one stjecale po ekspoziturama čudnih učilišta da bi u konačnici i to postalo nebitno. Naprosto se mladi upusuju u HDZ kao nekad u SKJ.
Damir filipovic ce sve rjesit ipak je kupio posteno doktorat i igra kosarku(to je mozda jedino sto stvarno zna)
Pa od raspada Juge, niti jedna novo nastala država nije imala dovoljno stručnih ljudi da išta napravi ili promjeni. Suviše smo mali da imamo toliko Županija, ministarstva, općina, veleposlanstva. Ne treba tu puno pameti da se to skuži. Primjer -- prije raspada, Jugoslavija je imala 1 veleposlanstvo u Japanu, recimo. Danas Hrvatstka, Srbija, Slovenija, Bosna, Makedonija, Crna Gora, pa i Kosovo imaju svoje veleposlanstvo u Japanu. Šta da očekuješ od stručnog kadra tamo? A tako je svugdje.
Što znači biti stručan? Na kojem se fakultetu uči kako biti ministar? Jer biti stručan nije isto što i biti ministar. A ako nam trebaju samo stručnjaci, onda nam uopće ne trebaju ni izbori ni institucije ni stranke ni političari. Imali smo velikog i priznatog stručnjaka na mjestu premijera - Orešković. I kako je to prošlo? A recimo Goranko Fižulić - i on je nekad figurirao kao veliki stručnjak pa bankrotirao. A Mato Crkvenac- sveučilišni profesor Ekonomije i najgori ministar financija ikad. Biti stručnjak ne znači da ćeš biti dobar političar. I obrnuto.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Negkak, toksično društvo je provzročilo to da je kolektivni IQ v pelnici