Na Grenland su ovog tjedna počeli pristizati pripadnici europskih oružanih snaga, svega nekoliko sati nakon što sastanak američkih, danskih i grenlandskih dužnosnika u Washingtonu nije uspio ukloniti duboke nesuglasice oko budućnosti tog strateški iznimno važnog arktičkog otoka. Francuska, Švedska, Njemačka i Norveška najavile su raspoređivanje vojnog osoblja u sklopu izviđačke misije u glavnom gradu Grenlanda, Nuuku. Riječ je o potezu koji dolazi u trenutku pojačanih geopolitičkih napetosti u Arktiku, ali i nakon ponovljenih izjava američkog predsjednika Donalda Trumpa o preuzimanju kontrole nad autonomnim teritorijem koji formalno pripada Danskoj.
Njemačko ministarstvo obrane priopćilo je kako je cilj zajedničke misije nekoliko europskih članica NATO-a procijeniti mogućnosti jačanja sigurnosti Grenlanda u kontekstu rastućih prijetnji iz Rusije i Kine. U sklopu misije, 13-člani izviđački tim Bundeswehra boravit će u Nuuku od četvrtka do nedjelje, a dolazak je organiziran na poziv Danske. Francuski predsjednik Emmanuel Macron potvrdio je da će Francuska u narednim danima dodatno ojačati svoju vojnu prisutnost. Uz već raspoređene pripadnike oružanih snaga, u vježbu će se uključiti i kopnene, zračne te pomorske snage. Macron je to najavio tijekom govora vojnicima povodom početka nove godine.
Zamjenik premijera Grenlanda Mute Egede izjavio je kako se u narednim danima očekuje pojačana prisutnost NATO snaga, uključujući veći broj vojnih letova i brodova, naglasivši da je riječ o vojnim obukama. Prema njegovim riječima, vojnici Saveza već su počeli pristizati na otok. Raspoređivanje europskih snaga vremenski se poklopilo sa sastankom ministara vanjskih poslova Danske i Grenlanda s američkim potpredsjednikom JD Vanceom i državnim tajnikom Marcom Rubiom u Washingtonu. Nakon sastanka, danski ministar vanjskih poslova Lars Løkke Rasmussen izjavio je kako preuzimanje Grenlanda od strane SAD-a „apsolutno nije potrebno“.
- Nismo uspjeli promijeniti američko stajalište. Jasno je da predsjednik ima želju osvojiti Grenland. I dalje imamo temeljno neslaganje, ali smo se složili da se ne slažemo - rekao je Rasmussen novinarima ispred Bijele kuće. Američki predsjednik Donald Trump u više je navrata isticao da je Grenland ključan za sigurnost SAD-a te nije isključio nijednu opciju. Ipak, nakon spomenutog sastanka po prvi je put zauzeo nešto pomirljiviji ton, priznajući interese Danske. - Imam vrlo dobar odnos s Danskom i vidjet ćemo kako će se sve ovo rasplesti. Mislim da će se nešto riješiti - rekao je Trump, ne ulazeći u detalje.
Dodao je kako Danska, po njegovu mišljenju, ne bi mogla spriječiti Rusiju ili Kinu da zauzmu Grenland, ali je naglasio da SAD „ima sve potrebne mogućnosti“ za djelovanje. Kako piše Euronews, stanovnici Nuuka posljednjih dana sve češće ističu grenlandske crveno-bijele zastave na balkonima, u izlozima trgovina te na automobilima i autobusima, kao znak nacionalnog jedinstva. Ipak, među građanima je prisutna i zabrinutost zbog činjenice da se njihova domovina našla u središtu globalnih političkih interesa. - Vrlo je zastrašujuće jer je riječ o nečemu golemom. Nadam se da ćemo u budućnosti moći nastaviti živjeti kao i dosad, u miru i bez ometanja - rekla je 51-godišnja učiteljica iz Nuuka, Vera Stidsen.
Gomilaju vojnike, grade hangare, stižu oklopnjaci zbog straha od invazije: 'Borit ćemo se s onim što imamo'
Još jedna Trumpova pobjeda,. Već vidim izjave nakon što sam ih natjerao na 5% buđeta sad sam ih natjerao da o vlastitom trošku pojačaju vojni nadzor nad Grenladom