Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 1
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
rezultati krize
Povratak na članak

Emigracija: Mladi iz Hrvatske bježe u Kanadu, novu obećanu zemlju

– U Kanadi nema izbjegavanja posla. Nema – malo radiš pa marenda, cigaretica, kavica, brbljanje na mobitel. Ovdje se šuti i radi – komentira Dora.

Komentari 486

Avatar 456852
456852
19:08 12.08.2012.

Dakle to je takorec konbarsko- gitaristicki raj u kojem mesari i frizerke imaju dvokatnice po sirem centru grada a u pitanju je primjera radi i velikogoricki gitarista koji se slikao sa gitarom samo za nas ! Ej ljudi za nas ! Nasa Dora kaze da "nema marende i cigaretica" i upravo to je temelj uspjesne ekonomije, manji ili veci broj marendi i 1 ili 5 cigaretica, to je ono o cemu ovisi profit ... nasa Dora sigruno radi u Wllmartu na standu sa cipelama i sutra da dobije otkaz dobila bi "job" sa kavama u Tim Hortinsu, a nas gitarista vjerojatno vozi taksi... sto rec, ja sam potpuno uvjeren da se trebam seliti u Yukon !

VL
AA
aabbcc
19:31 12.08.2012.

. U Torontu konobari i 15 sati na dan... _____________________________ A nase konobare BOLE NOGE vec poslije samo 5 sati trcanja i sluzenja gostiju.. Blago se gazdama u Torontu sa budalama ili su tamo neki konobari sto spavaju i sjede na poslu ?

VL
BO
boston
19:37 12.08.2012.

@miha Pitas kad sam se zadnji put nasao sa prijateljima na kavu, nenajavljen i slicno. Svega toga imas bilo di u svijetu. Ima u Bostonu Hrvatski klub, pun nase dijaspore. Druzimo se, pazimo, izlazimo i vidamo. Takoder Amerikanci su susretljiv narod, i dobri i sirokogrudi ljudi. Koncerti, Americki nogomet, kazalista. Sve to postoji i u USA. Ima cak i ducana sa nasim proizvodima, pastetama, napolitankama, sokovima i slicno. Ima svega. Cega nema je ponizavanja radi imena ili prezimena, podrijetla, nema da se neisplate place, nema da ti neko zube saspe u grlo tek tako. Nema odlaska doktoru sa 100 eura.

VL
NE
Nepokolebljiv
19:57 12.08.2012.

Ovako draga mladezi: Posao u Kanadi i Americi je pretezno kod PRIVATNIH firmi. One su u vlasnistvu jedne ili nekoliko obitelji ali i na burzi dionica (public compani) Diplomu cete spomenuti u vasem CV iliti Resume-u ali sto ce vam dati posao je razgovor gdje cete opisati kakove odgovornosti ste ranije imali i sta ste POSTIGLI. Taj razgovor ce biti i test vaseg poznavanja jezika. U Knadi jezik nije toliko kritican kao u US ali ga je pozeljno znati. Oni (poslodavci) su svjesni da ga sada ne znate narocito ali isto tako znaju da cete ga s vremenom unaprijediti. Dobit cete povjerenje i nitko vam nece visiti nad glavom ali to povjerenje nemojte zloupotrabljavati. Trudite se i dajte najvise sto znate, firma ce vam omoguciti kurs ili dva godisnje i oni ce snositi troskove. Americko Kanadski kapitalizam je vrlo civiliziran i brinu o dobrom kadru a rjesavaju se propalica, lopova i ljencina. Vase je raditi a ne razmisljati koliko je gazda na vama zaradio. Sretno!

VL
ME
mergud
20:35 12.08.2012.

Dora je mislila na javni sektor kada je u pitanju cigareta,marenda,kavica jer ako nije onda ne zna kako se radi u privatnom sektoru.....

VL
BO
boston
20:36 12.08.2012.

u klubu su najpopularniji, naj veseliji bas oni....

VL
RO
rondomilk
21:22 12.08.2012.

radnik i seljak u svakoj je državi rob, svi gledaju kako ga oguliti. tko hoće raditi može i ovdje pristojno živjeti nikakav luksuz. tamo si uvijek stranac dobar posao je teško naći a takve teške poslove možeš raditi kod nas ko što kažu konobarenje,građevina,čišćenje WC-a, pospremanje po kućama. što se mene tiče možeš malo raditi, marendaj,cigaretica,kavica,brbljaj na mobitel ali plaća se posao a ti radi 14 sati dnevno a efektivno je to osam mi plaćamo samo rad. vani su veće dnevnice ali život je skuplji. moraš puno raditi i dobro štedjeti da dođeš u HR sa puno para.

VL
MV
Mato Vilac
21:40 12.08.2012.

Više meni bliskih osoba posjeduje stručnu kvalifikaciju, uglavnom su tehničari strojarske i elektro struke. Ništa im to ne vrijedi. Ne mogu dobiti posao nigdje. Hrvatski električari i strojari, ako i dobiju posao to je možda u zaštitarskim firmama. Ako su su u pravoj stranci mogu biti instalirani i u nadzorni odbor gradske ili županijske firme, biti savjetnici u gradu i županiji i sl. ali posla u industriji nema Nema idustrije. To je tragedija građana hrvatske. Nemaš gdje raditi. Ne možeš provesti mladost neovisan o roditeljima, ne možeš zasnovati familiju.... Izbori nas uništavaju. N e g a t i v n a s e l e k c i j a.

VL
EU
eurobanana
21:42 12.08.2012.

Kuda god ides . svugdje malog covjeka ISKORISTAVAJU .

VL
AC
acer
21:48 12.08.2012.

Doktor Amer, griješiš kad praviš tu podjelu između protestanata i katolika. I u Americi i u Europi su najindustrijaliziraniji dijelovi upravo većinski katolički, a ne protestantski. Države Rust Belta, kao i najrazvijenija država Kalifornija, su većinski katoličke. Nadalje, u Njemačkoj je katolički jug razvijeniji od protestantskog sjevera, sjeverna Italija ja industrijski jača od skandinavskih zemalja itd. Dosadni ste svi vi koji uporno demonizirate katolike. Nisam neki zagriženi katolik, ali je evidentno da katolici imaju više radne energije od protestanata i bilo kojih drugih.

VL
DU
Deleted user
23:02 12.08.2012.

Tužno mi je čitat kako naši pametni, radišni i dinamični mladi ljudi odlaze. Apsurno je da ovo konvenira političkoj eliti jer se svaki emigrant smanjuje broj nezaposlenih, a i otišli su u većini oni kojima se ne može manipulirati, koji ne idu u komitet po mišljenje, imaju svoje ja i vjeru u bolje sutra za sebe.

VL
SA
sadmeimasadmenema
23:19 12.08.2012.

Ma kakvi samo u Kanadu? Bježe svukud. Ali ne --- iz Hrvatske.

VL
AD
AdriaticSea
23:36 12.08.2012.

12.08.2012. u 21:48h acer je napisao/la: Doktor Amer, griješiš kad praviš tu podjelu između protestanata i katolika. I u Americi i u Europi su najindustrijaliziraniji dijelovi upravo većinski katolički, a ne protestantski. Države Rust Belta, kao i najrazvijenija država Kalifornija, su većinski katoličke. Nadalje, u Njemačkoj je katolički jug razvijeniji od protestantskog sjevera, sjeverna Italija ja industrijski jača od skandinavskih zemalja itd. Dosadni ste svi vi koji uporno demonizirate katolike. Nisam neki zagriženi katolik, ali je evidentno da katolici imaju više radne energije od protestanata i bilo kojih drugih. Vani ti nema neke razlike, čak u školama gdje su večina protestanti ili katolici imaju zajedn. vjeronauk. meni su te podjele glupe, kršćanin je kršćanin.

VL
OB
-obrisani-
23:52 12.08.2012.

@Boston ... O USA ne mogu govoriti,mogu o EU(ropi). Svega negativnog što ima u RH ima i u EU,počevši od kriminala,kolektivne moralne degeneracije,korupcije pa i sirotinje i neimaštine. Kada usporediš socijalnu strukturu stanovništva vidljiva je razlika jer u RH je razrušena srednja klasa i taj proces je već skoro završen,a taj sloj je kičma društva. U tome se razlikujemo,posljedica te socijalne katastrofe je da iz toga proizlaze frustracije naše mlade generacije,demoralizacija,nikakve(samo teoretske) šanse uspjeha u profesiji i građenju života i na kraju bijeg u discovery za boljom egzistencijom. U čemu se mi još razlikujemo? Dao sam ti nekoliko banalnih primjera iz naše svakodnevnice koje se nemože kupiti;svi ti klubovi u inozemstvu,kontakti,materijalno blagostanje;nije to to,i nikada neće biti to..nikada to neće biti Hrvatska. Znam ja dosta ljudi koji su kao i ja rekli..yebeš sve ovo,daj mi šugavu hrvatsku svakodnevnicu,bar smijem slobodno opsovati ako ništa drugo. Znam također ljude koji su si dozvolili totalnu asimilaciju u društvo u kojem žive,neki i zaboravili hrvatski jezik,sretni su,bar tako izgleda,a vrag će ga znati,možda je to samo fasada

VL
NO
normalac
06:54 13.08.2012.

Tko želi u Hrvatskoj raditi po 15 sati dnevno i ako je imalo kreativan može dosta zaraditi. Eto baš sada u Hrvatsku dolazi preko 10 milijuna turista koji žele potrošiti svoj novac - malo kreativnosti i završiti će u vašem džepu. 15 sati rada i time se kao ponositi - to je sumrak ljudskog uma! Mladi ljudi kao i svi mi imamo obvezu graditi bolju Hrvatsku. Gospodo neće namnitko drugi graditi Lijepu našu ako nećemomi. Kanadu su izgradili Kanađani, ali za njih! Briga njih za imigrante kojima će dati poslove koje nitko ne želi. Toje tužna istina. Nije danas kod nas lako, ali treba izdržati, treba se boriti. Treba smijeniti ove političke "elite" i krenuti u bolje sutra. Ovo je naša zemlja natopljena mukom, jadom i hrvatskom krvlju. To se ne napušta zbog korice kruha! Ovim mladim ljudima želim sve najbolje u životu, ali neka smognu snage za povratak jer kada bi svi razmišljali o novcu danas bi sve treće zemlje bile prazne. A ipak, nema ljepše glazbe od našeg jezika, ljepšeg mora od Jadranskog i većeg ponosa od Hratskog. Od stoljeća 7. tu žive Hrvati..I tebe Hrvatska ne bi mijenjao za čitav bogati svijet.

VL
DA
danielbhr
07:56 13.08.2012.

Ma molim Vas od nekih komentara mi je zlo ..pogotovo oni sta nikad nisu bili vani ali sve znaju ..Ja sam zavrsio fax u Zagrebu i 2001 trazio posao ko lud nakon diplomiranja ali nemam poznatih ..mama i tata mi nisu bogatio i imucni ..otisao sam u ameriku ..10 godina kasnije evo me u Sann Diegu imam 2 stana vozim bmw radim u jednoj distribucijskoj kompaniji gdje sam manader i ispod sebe imam sve prave amerikance..tu se ne gleda od kuda dolazim jel sam bijel ili crn gleda se da li si radnik ili neradnik ..od 10 godina koliko sam tu kupio sam vikendicu na moru kod nas i imam stan u Zagrebu .. nije lose a imam tek 35 ...nemoram brinuti o korupciji i kako cu se obuci da me nebi neko od susjeda komentirao ..a kod nas i dalje u 21 stoljecu ista pjesma, ko je HRvat ko je srbin, ko je peder ko je s kim spavao i kad ides kod dr uzmi si neku lovu jer ce boljepregled proci itd ..2 puta godisnje idem u Hrvatsku i to mi je dosta ..pozdrav

VL
BU
Bune
08:28 13.08.2012.

Vidite nakon YU opet Yu . Ljudi se iseljavaju tamo gdje mogu dostojanstveno živjeti od svoga rada . U hrvatskoj rad nije na cijeni, nego tkoji kriminalac vozi bolje auto i kojiima više. A ova zemlja je trebala biti druga švica ali malo morgen pored toliko lopova. Sretan vam put ljudi i svagdje je bolje nego ovdje na je...balkanu.

VL
KA
kadulja
08:49 13.08.2012.

zanimljivo samo nas trebaju

VL
ST
stefj
09:21 13.08.2012.

Hm, ovo nije prvi ovakav članak. To kao da nam vladajući otvoreno govore: oni koji nemaju partijsku knjižicu, neka idu u svijet, takvi ovdje nisu poželjni... Eh, nekad je čovjek trebao barba Luku da se zaposli, a danas bi teško pomogao i barba Hajdoš da nije u partiji...

VL
Avatar Khuen-Héderváry
Khuen-Héderváry
09:59 13.08.2012.

Je, je danielbhr, a vaš odlazak u SAD 2001 ima kakve veze sa emigracijom u Kanadu 2012? Nadalje definirajte imučnost jer ste očigledno imali sredstva da dođete do SAD ili spadate u onu veselu kategoriju koja je zaboravila spomenuti polaa tuceta rodbine preko bare. Sigurno ste se ušetali u američko veleposlanstvo i dobili zelenu kartu jer sus vi odmah pali na stražnjicu koliko ste lijepi, pametni i sposobni. Pa kad smo kod toga koji fakultet, u slučaju da nsite primjetili nisu svi fakultetski obrazovani ili ako jesu ne radi se o eliti sa tehničkim fakultetima. Naravno pod uvjetom da vas se uzme zdravo za ogtovo, zanimljivi su mi svi super uspješni na forumima VL-a koji recimo pišu malim slovom, sa dvije ili tri točkice, rade tipfelere itd. Sigurno jednako uspejšno rade poslovne dopise, prepisku itd. Inače je San Diego, ne Sann Diego a Kalifornija je u priličnoj krizi sa visokom nezaposlenošću ali to vas naravno uopće ne muči jer ste tako bogom dani da bi vas svaka distribucijska kompanija (distribucija čega?) odmah poželjela. Busy bunny, palces to go, people to see.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.