Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 64
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
rezultati krize
Povratak na članak

Emigracija: Mladi iz Hrvatske bježe u Kanadu, novu obećanu zemlju

– U Kanadi nema izbjegavanja posla. Nema – malo radiš pa marenda, cigaretica, kavica, brbljanje na mobitel. Ovdje se šuti i radi – komentira Dora.

Komentari 486

MB
Mislab-B
15:31 12.08.2012.

Sto se tice mladih ljudi sa skoloma, fakultetima iz Hrvatske, I o tome koliko vrijede ili ne, to se ne moze lako objasniti. Za obicni posao ili posao u manjoj firmi (znaci, privatnoj) nitko nece pitati za diplomu, ali ce pitati sto covjek zna raditi. Poslije skole ili fakulteta, covjek ne zna nista raditi, odnosno, nista s cime bi bio konkurentan, odnosno nema radnog iskustva. Da se to postigne, treba dugo raditi (za male novce). Kasnije, kad nauci nesto, radit ce za malo vise, ali I dalje tegliti I dalje se zaduzivati. Za ozbiljnu (jako veliku korporaciju ili drzavnu firmu) treba drzavni ispit-u nekim slucajevima vrlo tezak (za bilo koji strucni posao – za neko visoko mjesto nema sanse – to je rezervirano za Kanadjanine, tj Engleze, kojeg Francuza I Zidova). Tu su ukljucene medicina, tehnika I prirodne znanosti. Sto se tice drustvenih fakulteta, bolje je da nitko I ne spominje da ih je zavrsio u Hrvatskoj. To je isto kao Banglades, Afganistan, Burkina Fasso itd.

VL
MB
Mislab-B
15:32 12.08.2012.

Zato, bilo koju skolu ili fakultet, zaboravite I ovdje upisite fakultet ili magisterij. Izgubit cete to vrijeme, ali I onako cete ga izgubiti u uzaludnim pokusajima da nesto zaradite I ustedite. Zapamtite, od redovne zarade se ne moze ustedjeti, nego polako I sigurno idete u dugove. Rijetki su oni koji imaju srednje ili manje biznise, te lagodno zive. Ako ima pitanja pitajte.

VL
DO
DoktorAmer
15:40 12.08.2012.

Neki, pitas o zdrastvenom osiguranju. Od 320 miliona Amrikanaca , 280 miliona ima zdrastveno osiguranje. Kvaliteta bolnica i doktora najbolja na svijetu. Oni koji nemaju mogu imati velikih problema, iako sve hitne intervencije se moraju izvrsiti bez obzira da li pacijent moze platiti. Postoje i razne fundacije i udruzenja, crkve itd koji isto mogu pomoci. Obamin novi zakon o zdravstvu ce pomoci vecini onih koji sada nisu osigurani. Sramota je da svi nisu osigurani, ali situacija je manje crna nego sto mogi misle.

VL
MA
Maroje2312
15:41 12.08.2012.

Kao prvo, nigdje sa neba ne padaju pečene kokoši. Znam dosta povratnika iz Kanade koji su otvorili biznis u Hrvatskoj i posao im ide onoliko koliko se trude. Činjenica je da kod nas ljudi nemaju "petlje" otvarati firme i vlastiti biznis. Sistem socijalizma je previše ostavio traga, i samo se čeka da država brine. Bio sam u Kanadi. Tamo nema života kakav mi volimo. Nema života na ulicama, prehladno je, prepuno azijata i kulture koja nije naša. Sve se svodi na onu" Kuća, poso, poso kuća". Zato ljudi ostajte ovdje i neznate kako nam je lijepo.Samo odvažnosti i uhvatitite sa sa životom u koštac.

VL
DO
DoktorAmer
15:46 12.08.2012.

Mislab, u Americi nema nikakovih prepreka da stranac bude sef Amerikancima. Naravno, aku se uspije nametnuti znanjem i radom. Stranci su cak bili ministri vanjskih poslova na pr Kissinger ili Albright ili sefovi Generastaba , na pr Generali Shinseki i Skashasvili.

VL
BR
Brobi
15:53 12.08.2012.

Obecana zemlja mladima sa zavrsenim fakultetima. Kao konobar mozes zaraditi i do 200 dolara na dan sa napojnicama i 12 satnim radnim danom.

VL
DU
Deleted user
15:54 12.08.2012.

U potpunosti se slazem se nekima od komentatora. Nakon 30 Godina ovdje uvijek sam bio zrtva dobro organiziranih Kanadjana. Ostaje rintanje koje nitko drugi nece. Pomaze ako si iz dobro organiziranih grupa kao Poljaci i slicni. Ti se ne vracaju nazad.

VL
MA
marras85
16:00 12.08.2012.

Emigracija: Mladi iz Hrvatske bježe u Kanadu, novu obećanu zemlju xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Maldi u Svjet Trbuhom za Kruhom; a ********* dosla Kuci po Mirovine i Privilegije koje su zaradili Vanka

VL
Avatar guten_tag
guten_tag
16:04 12.08.2012.

doktoramer po kojoj su liniji ovi imenovani bili ministri u vladi sad? nemoj pričati bajke, pa nitko nije slijep da ne vidi da je to ista družina kao i onaj što je opljačkao 150 milijardi usd i dobio 150 godina zatvora.

VL
Avatar billybull
billybull
16:14 12.08.2012.

@brobi, a i ostali....jest obecana zemlja, jer omogucuje rad i zivot dostojan covjeka...zaraduju konobari 200 dolara na dan, no iskljucivo na napojnicama, jer place nemaju...a to sto su u hrvatskoj zavrsili fakultete koji niti u hrvatskoj, a kamo li na zapadu nista ne znace samo je njihov problem..pogotovo ako ih to u njihovim glavama cini "prevelikim" da bi radili male poslove...takvi ostaju u hrvatskoj, bez posla, te pokusavaju prezivjeti na grbaci drustva, rodbine i prijatelja...i svi su im krivi , osim njih samih, i glupog odabira fakulteta

VL
DU
Deleted user
16:14 12.08.2012.

Doktori i pomoc ma koja pomoc. Nema tu bolovanja. Penzija neka mala i jadna i za to se moras boriti do kraja. Na kraju izgleda biti ce po onom vratija se Jure zaspao i nije se vise probudio.

VL
Avatar guten_tag
guten_tag
16:15 12.08.2012.

ja podržavam sve koji žele otići i probati kruh sa puno kora. čak bi stimulirao sve koji to žele, platio im put i smještaj 3 mjeseca samo da probaju. to iskustvo bi im puno pomoglo. uspije jedan promil , znači od sto tisuća uspije ih sto. ostali rade dan noć da prežive , za malu nadnicu i tako stanje je bilo gdje na kugli zemaljskoj. nitko te neće plaćati da sjediš i ne radiš.

VL
DO
DoktorAmer
16:18 12.08.2012.

Gutentag, cinjenica je da milioni stranaca imaju visoke polozaje i visoke place u USA. U mojoj firmi od 4 ljudi na vrhu, jedan Hrvat, pa Rus, pa Turcin pa Amerikanac. U Silicijskoj dolini vise stranaca na celu kompanija nego Amerikanaca.. Zasto? Jer su gladniji uspijeha i nemaju nikoga iza sebe, kao na pr. amerikanci iz normalnih obitelji.

VL
Avatar babas
babas
16:20 12.08.2012.

Ma zamisli,u Kanadi se radi,a u Hrvatskoj ispijaju kavice po gradu u radno vrijeme. Da,ali kavice ispijaju samo gospoda iz općinskih i državnih firmi,oni koji rade kod privatnika nemaju vremena za kavice.

VL
DO
DoktorAmer
16:24 12.08.2012.

UAmerici je filozofija meritokracija, gurati najbolje na vrh, jer takovi donose najvise profita. Nijedan normalni gazda ne ce gurati Johna, ispred Chin Chinga ili nekakovog Dragutina, ako mu ti donesu bolje rezultate. Znam da to nije balkanska logika ali je americka.

VL
SA
sadmeimasadmenema
16:31 12.08.2012.

12.08.2012. u 16:22h billybull je napisao/la: --------------------------- I sve si to napravija za deset godin? Otpalčenu kuću, dva autonobila i tri mulca. Za mulce znan kako se čine ali kako si ovo ostalo uspija. Ajd nas nauči.

VL
FL
flick
16:55 12.08.2012.

Nema te Kanade koja može zamijeniti feeling kad kod frendove vikendice okrenemo odojka ili janjca i popijemo 30 litara odličnog vina iz vinograda ispod vikendice.

VL
AS
AsmirZG
16:40 12.08.2012.

Ove sitnice koje spominju da će mi faliti nemam ni ovdje. kad je tekma na poslu sam, ako i prođe neki poznanik kraj mene ne pozdravljam ga jer sam preumoran i prejadan sam sebi jer sam upravo dao zadnjih 200kn u tank auta. I u Hrvatskoj radim po 10-12 sati u režimu posao-kuća-posao, imam 27 godina i sjedim u hrđavom autu dok se oko mene voze terenci i luksuzni auto, ja nemam ni da si kupim suzuku swift star 5 godina. Kome neki ljudi sole pamet ovdje meni to nije jasno. Ovo mi je prvi komentar tu jer ako ću u Kanadi živjeti ko pas neću puno izgubiti jer i ovdje to imam, ali u Kanadi nemam Mamića, Keruma, HDZ, SDP, pelješki most, slovence, srbe, ko je kome ubio babu ko dedu, tko mi je srušio kuću u Petrinji niti ću gledati susjednu državu koja održava utakmice gdje tisuće ljudi skandiraju da me treba zaklati. Pun mi je K ovog balkanskog mentaliteta i svega, ako ću moći idem van samo da se maknem od večernjeg i jutarnjeg i priča po kafanama kako nam je teško i što bi trebali dok ja radim ko konj i nemam životni prostor jer ga ne trebam jer sam u autu po 2 sata zbog posla i imam samo krevet gdje spavam dok se ne probudim opet na posao. pozdrav svima!

VL
MB
Mislab-B
16:49 12.08.2012.

12.08.2012. u 15:46h DoktorAmer je napisao/la: ------------------------------------- Nisam mislio na takve najvise pozicije, ali nemojte zaboraviti tko su i sto su navedeni ljudi u vasem komentaru, odakle su i tko su im prethodne generacije i sto su po nacionalnosti. Akoko pogledate to, samo se potvrdjuje ono sto sam napisao. Mislio sam na srednje i vise pozicije u drzavnim firmama, bankarstvu i politici. U Kanadi je to rezervirano za Engleze. Tocka. Ovo je njihova kolonija. Tocka. Iza dolaze Francuzi (u svojoj provinciji), onda Zidovi, mozda malo Talijani (gradjevina I slicno). .

VL
MB
Mislab-B
16:49 12.08.2012.

U privatnoj firmi mozete doci do neke znacajnije pozicije, ali uz rad 24 sata dnevno (ako ste sef odjela i firma radi u smjenama). Morate tegliti sve vrijeme i praviti gazdi profit, istina za malo bolju placu, ali toliku da ste u stvari potplaceni. Radim 25 godina u Kanadi, zavrsio sam u HR tehnicki fakultet, ovdje sam magistrirao, nekoliko strucnih i specijalistickih seminara, ekspert za neka podrucja. Od prvog dana pokusavam uci u neku vecu korporaciju, imam sve uvjete (daleko bolje od vecine tamo zaposlenih), ali nesto ne ide. Na papiru smo jednaki, ali su neki jednakiji. Stranac je stranac i ako ode iz domovine, kakva god ona bila, korijen mu je iscupan

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.