DEKLARACIJA S ALBANIJOM I KOSOVOM

Analitičar o oštroj reakciji Srbije: 'Hrvatska ima pravo djelovati u skladu sa svojim interesima'

Foto: MORH/F. Klen
1/2
20.03.2025.
u 16:04

Prema mišljenju Vlatka Cvrtile, Hrvatska, Albanija i Kosovo nemaju agresivne namjere, niti bi imale kapacitete za njihovu provedbu

Hrvatska je potpisala deklaraciju o jačanju obrambena suradnje s Albanijom i Kosovom, izazvavši oštre reakcije Srbije. Beograd je to nazvao prijetnjom stabilnosti regije i kršenjem međunarodnog prava, najavljujući da neće pasivno prihvatiti taj potez. Hrvatski ministar obrane Ivan Anušić odbacio je srbijanske optužbe, ističući da Hrvatska samostalno odlučuje o svojim sigurnosnim partnerstvima. Naglasio je da je suradnja usmjerena na razmjenu znanja i podršku euroatlantskim aspiracijama Albanije i Kosova. Geopolitički analitičar Vlatko Cvrtila podržao je Anušićev stav, ocjenjujući ga primjerenim.

"Hrvatska, kao članica NATO-a i EU-a, preuzima odgovornost za dugoročnu stabilizaciju regije. Potpisivanjem sporazuma s državama poput Albanije, koja je u NATO-u, Hrvatska doprinosi stabilizaciji Kosova, gdje su prisutne naše mirovne snage. Hrvatska ima pravo djelovati u skladu sa svojim interesima, a ne prema željama Srbije", objašnjava Cvrtila za RTL

"Ovaj sporazum nije usmjeren protiv bilo koje države, a otvoren je i za pristupanje drugih zemalja. Unatoč tome, Srbija je reagirala vrlo oštro, što je dio šireg političkog obrasca u kojem Beograd često daje pretjeranu važnost određenim događajima kako bi ih prikazao kao sigurnosnu prijetnju. Kroz narativ o vanjskoj ugrozi, Srbija nastoji oblikovati unutarnjopolitički diskurs, no realna opasnost za srpske interese u ovom slučaju teško se može argumentirati", smatra analitičar. Prema njegovu mišljenju, Hrvatska, Albanija i Kosovo nemaju agresivne namjere, niti bi imale kapacitete za njihovu provedbu.

"Reakciju Srbije treba promatrati u kontekstu njihovog unutarnjeg političkog stanja. Inače, njihove reakcije na sve što se događa u regiji, a da nije pod njihovom kontrolom, vrlo često interpretiraju kao ugrožavanje Srbije i njezinih interesa", objašnjava Cvrtila te napominje kako se ovakva reakcija ne može povezati isključivo s trenutnim političkim previranjima, već je riječ o dugogodišnjoj praksi. "Koncept ugroženosti, na koji se Beograd često poziva, stalno se mijenja ovisno o kontekstu, ali ostaje prisutan kao sastavni dio njihove političke strategije", ustvrdio je. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije