Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 1
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
SVOJATANJE KULTURNE BAŠTINE
Povratak na članak

Akademik Matasović o sramotnom srpskom zakonu: 'Đoković je hrvatski tenisač, evo zašto'

Pokušaji svojatanja dubrovačkih književnika u Srbiji traju već neko vrijeme, a još 2015. objavljena je "Istorija dubrovačke književnosti" profesorice Zlate Bojović u kojoj stoji da dubrovačka književnost pripada Srbima i Hrvatima.

Komentari 52

JO
Jones124
18:09 19.01.2022.

Kad nemas vlastitu kulturu onda uzimas od drugih i proglasavas svojim. Nista novo kod susjeda.

VL
KL
Klavocin
18:48 19.01.2022.

Ma nek nas ostave na miru ak treba dat će im i maju šuput i blooma

VL
KL
Klavocin
19:27 19.01.2022.

Nama ne treba ni nole ni srđan đoković, niti noletov deka oficir jna, treba nam naše školstvo i zdrav razum, a njima nek ide maja šuput, bloom, seve, zec ivanišević, evo im i predsjednika i premijera, samo nek nas puste na miru i nek imaju spremne traktore

VL
LI
liliZG
18:00 19.01.2022.

po meni , srbi si mogu đokovića ostavit ,... ne treba nam.

VL
KL
Klavocin
19:17 19.01.2022.

Tak nam i treba, ni mi sami ne znamo naš jezik ni naše velikan, ni djela. Ostali smo u yu školstvu, imamo remek djela hr književnosti ali nisu nam ni naši u ovoj rh dali čitati.Ivo Pilar napisao je knjigu južnoslavenskih pitanje, 1918 g., odmah je bila skoro uništena od strane Srba, samo malo primjeraka je ostalo. Hds je pokušao 1990 ponovo tiska to djelo, ali bez puno uspjeha. U knjizi se govori o politici srpske države, širenju, mitovi a i dr. Ali malo ljudi zna za nju jer ni naša politika ne valja

VL
PE
peronospora
18:51 19.01.2022.

"Već ima blizu iljada godina kako Srblji imaju svoja slova i pismo, a do danas još ni u kakvoj knjizi nemaju pravoga svog jezika !" Vuk Stefanović Karadžić, u predgovoru srpskog rječnika, 1818. godine. Sve je rečeno

VL
DU
Deleted user
19:30 19.01.2022.

Meni je još jedna stvar upala u oko, a to je da su napisali da je dubrovačka književnost do 1867. godine i srpska (naravno da nije, uopće, srpska, a kamoli "i srpska"), i hrvatska, odnosno, stavili su pridjev srpska, ispred pridjeva hrvatska. Tako ispada da je ona, zapravo, više srpska, nego hrvatska (nakon što su "ispravili" da je samo srpska), a pridjev "hrvatska" se tu, eto, našlo tek tako, usputno. Ja ne mogu virovati takvom ponašanju; svojatanju i neistinama. Zapravo, od koga dolazi, i mogu. Ali, isto. I, onda se čude (daljnjem) animozitetu između naša dva naroda. S ovakvim (i sličnim) stvarima on se ni neće iskorijeniti. Samo će rasti. Nažalost.

VL
Avatar StormRaider95
StormRaider95
18:45 19.01.2022.

Ne bi da će itko u svijetu uzeti njihove neznanstvene radove kao podlogu za išta. To služi samo njihovom unutarnjem uzgoju nove stoke koju će slati u otimanje tuđih teritorija

VL
Avatar comparator
comparator
19:23 19.01.2022.

Da nisu dirnuli u Dubrovnik vjerojatno ne bi probudili našu ministricu kulture iz zimskog sna !

VL
KL
Klavocin
19:22 19.01.2022.

Dominik Mandić i njegovo djelo hrvati i srbi dva različita naroda treba biti lektira u osnovnoj školi a jedva knjigu možeš nać u knjižnici, to je sramota hrvatske, za Pilarova djela moraš dobit na lotu da knjigu nađeš u zg knjižnicama, sramota, zato nas srbi i gaze

VL
DU
Deleted user
19:32 19.01.2022.

Zašto ne, ako im se nitko ne odupire u svojatanju Novog Sada i Kotora, zašto da opet ne krenu na liniji Virovitica-Karlobag. Jedno je sigurno, u Hrvatskoj im se nema tko suprostaviti, tribalno-neokomunističke skupine ne puštaju nikog sposobnog na važne pozicije.

VL
AN
anatom
06:00 20.01.2022.

Luđi smo mi od njih ! Oni su sadisti, a mi mazohisti, odličan smo sado-mazo par !

VL
ĆI
Ćirosine
07:27 20.01.2022.

Kompleksi,kad si potomak Nemanja katolika onda te to proždire.Ostavite se ljudi krađa tuđeg,to nikom nikada nije donijelo dobroga.Imamo mi zajedničkog neprijatelja bijelosvjetske žgadije a vama ne smijemo okrećati leđa jer ste takovi

VL
Avatar Amerika je agresor
Amerika je agresor
09:04 20.01.2022.

Da nije bilo Vuka Karadžića, kojim jezikom bi Hrvati govorili?

VL
Avatar Слава Русији
Слава Русији
09:22 20.01.2022.

A koji je kriterij inače za svojatanje bilo koga? Na kom je teritoriju rodjen ili što su mu bili roditelji?

VL
Avatar hrvatska.desnica
hrvatska.desnica
06:55 20.01.2022.

Ne bih se ja baš u sve ovo kladio.

VL
SK
Skviki3
16:38 20.01.2022.

Pa i Marko Polo je Hrvat.

VL
KS
Klara Snačić
07:47 21.01.2022.

Ne razumijem čemu ova rasprava?! Novak Đoković se sam deklarirao kao Srbin koji voli "igrati" Užicko kolo i pozdravlja s tri prsta.

VL
ZM
zmik
05:51 20.01.2022.

Kad bi i bila istina da je Đoković Hrvat, rado bih takvog imbecila prepustio Srbima.

VL
IS
istinomer
17:51 20.01.2022.

Mnogi sr.istoričari tvrde da su se u austrijskim popisima Dubrovč. izjašnjavali kao Srb. a za jezik kojim govore navodili srp.ki , jer su nastali odSrb. katlika. Ovo se valjda može lako proveriti u tim popisnim dokumentima .

VL
« 1 2 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.