Akademik Matasović o sramotnom srpskom zakonu: 'Đoković je hrvatski tenisač, evo zašto'
Pokušaji svojatanja dubrovačkih književnika u Srbiji traju već neko vrijeme, a još 2015. objavljena je "Istorija dubrovačke književnosti" profesorice Zlate Bojović u kojoj stoji da dubrovačka književnost pripada Srbima i Hrvatima.
Komentari 52
Ma nek nas ostave na miru ak treba dat će im i maju šuput i blooma
Nama ne treba ni nole ni srđan đoković, niti noletov deka oficir jna, treba nam naše školstvo i zdrav razum, a njima nek ide maja šuput, bloom, seve, zec ivanišević, evo im i predsjednika i premijera, samo nek nas puste na miru i nek imaju spremne traktore
po meni , srbi si mogu đokovića ostavit ,... ne treba nam.
Tak nam i treba, ni mi sami ne znamo naš jezik ni naše velikan, ni djela. Ostali smo u yu školstvu, imamo remek djela hr književnosti ali nisu nam ni naši u ovoj rh dali čitati.Ivo Pilar napisao je knjigu južnoslavenskih pitanje, 1918 g., odmah je bila skoro uništena od strane Srba, samo malo primjeraka je ostalo. Hds je pokušao 1990 ponovo tiska to djelo, ali bez puno uspjeha. U knjizi se govori o politici srpske države, širenju, mitovi a i dr. Ali malo ljudi zna za nju jer ni naša politika ne valja
"Već ima blizu iljada godina kako Srblji imaju svoja slova i pismo, a do danas još ni u kakvoj knjizi nemaju pravoga svog jezika !" Vuk Stefanović Karadžić, u predgovoru srpskog rječnika, 1818. godine. Sve je rečeno
Meni je još jedna stvar upala u oko, a to je da su napisali da je dubrovačka književnost do 1867. godine i srpska (naravno da nije, uopće, srpska, a kamoli "i srpska"), i hrvatska, odnosno, stavili su pridjev srpska, ispred pridjeva hrvatska. Tako ispada da je ona, zapravo, više srpska, nego hrvatska (nakon što su "ispravili" da je samo srpska), a pridjev "hrvatska" se tu, eto, našlo tek tako, usputno. Ja ne mogu virovati takvom ponašanju; svojatanju i neistinama. Zapravo, od koga dolazi, i mogu. Ali, isto. I, onda se čude (daljnjem) animozitetu između naša dva naroda. S ovakvim (i sličnim) stvarima on se ni neće iskorijeniti. Samo će rasti. Nažalost.
Ne bi da će itko u svijetu uzeti njihove neznanstvene radove kao podlogu za išta. To služi samo njihovom unutarnjem uzgoju nove stoke koju će slati u otimanje tuđih teritorija
Da nisu dirnuli u Dubrovnik vjerojatno ne bi probudili našu ministricu kulture iz zimskog sna !
Dominik Mandić i njegovo djelo hrvati i srbi dva različita naroda treba biti lektira u osnovnoj školi a jedva knjigu možeš nać u knjižnici, to je sramota hrvatske, za Pilarova djela moraš dobit na lotu da knjigu nađeš u zg knjižnicama, sramota, zato nas srbi i gaze
Zašto ne, ako im se nitko ne odupire u svojatanju Novog Sada i Kotora, zašto da opet ne krenu na liniji Virovitica-Karlobag. Jedno je sigurno, u Hrvatskoj im se nema tko suprostaviti, tribalno-neokomunističke skupine ne puštaju nikog sposobnog na važne pozicije.
Luđi smo mi od njih ! Oni su sadisti, a mi mazohisti, odličan smo sado-mazo par !
Kompleksi,kad si potomak Nemanja katolika onda te to proždire.Ostavite se ljudi krađa tuđeg,to nikom nikada nije donijelo dobroga.Imamo mi zajedničkog neprijatelja bijelosvjetske žgadije a vama ne smijemo okrećati leđa jer ste takovi
Da nije bilo Vuka Karadžića, kojim jezikom bi Hrvati govorili?
A koji je kriterij inače za svojatanje bilo koga? Na kom je teritoriju rodjen ili što su mu bili roditelji?
Ne bih se ja baš u sve ovo kladio.
Pa i Marko Polo je Hrvat.
Ne razumijem čemu ova rasprava?! Novak Đoković se sam deklarirao kao Srbin koji voli "igrati" Užicko kolo i pozdravlja s tri prsta.
Kad bi i bila istina da je Đoković Hrvat, rado bih takvog imbecila prepustio Srbima.
Mnogi sr.istoričari tvrde da su se u austrijskim popisima Dubrovč. izjašnjavali kao Srb. a za jezik kojim govore navodili srp.ki , jer su nastali odSrb. katlika. Ovo se valjda može lako proveriti u tim popisnim dokumentima .
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Kad nemas vlastitu kulturu onda uzimas od drugih i proglasavas svojim. Nista novo kod susjeda.